Korokat és határokat átívelő utazás a zene szárnyán

2018.10.01. 21:04
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2018. október 1. (hétfő)
Zene Világnapja Székesfehérváron. Galéria
 
 
 
 
 
Székesfehérváron évtizedes hagyomány, hogy a Zene Világnapján a város zenei életének legkiválóbb képviselői: kórusok, zenekarok, hangszeres művészek, népzenészek együtt énekelnek, muzsikálnak, nem ritkán a közönséggel közösen. Október elsején tizennegyedik alkalommal rendeztek nagyszabású koncertet az Alba Regia Sportcsarnokban. Az ünnepi eseményen Hartyáni Mária énektanár vehette át a Fricsay Richárd Zenei Díjat Székesfehérvár polgármesterétől.


Aki ma Székesfehérvár Belvárosában megfordult, zenei élménnyel térhetett haza, és hangolódhatott a Zene Világnapján rendezett hangversenyre. A Városház téren kora délután mintegy két órán keresztül a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola diákjai énekeltek és zenéltek.  Este az Alba Regia Sportcsarnokban rendezett koncert a zene igazi ünnepe volt.

Korokat és határokat átívelő utazásra invitálta az Alba Regia Szimfonikus Zenekar, a város általános és középiskoláinak énekkarai, zenészek, táncosok színvonalas produkciójával a közönséget. Erdélybe, Válaszútra és a kalotaszegi Mérára tánccal és dalokkal, Lengyelországba a haszonleső Kakukk Jankó történetén keresztül jutottunk el a többszáz fős összkar jóvoltából. Mátyás reneszánsz udvarát többszólamú karácsonyi cantio és török dal idézte meg. A szimfonikus zenekar Verdi, Bizet és Donizetti operáinak részleteivel spanyol és olasz vidékekre kalauzolt.

A hangverseny nyitányaként az Alba Regia Szimfonikus Zenekar együttesének fanfárja szólt, majd Verdi: Aida című operájából a Bevonulási induló és a balett hangzott el Dubóczky Gergely vezényletével. A teltházas koncert hallgatóit Székesfehérvár polgármestere köszöntötte. A város nevében köszönetet mondott a résztvevőknek, és gratulált a városi és szakmai elismerések díjazottjainak.  Az est során adták át a város által alapított zenei elismerést. Székesfehérvár önkormányzatának közgyűlése a város zenei életében több éven keresztül kifejtett kiemelkedő zenei munkásságának elismeréséül Fricsay Richárd Zenei Díjat adományozott Hartyáni Mária zenepedagógusnak. A díjat dr. Cser-Palkovics András polgármester adta át.

Hartyáni Mária Székesfehérvár szülötte, aki több mint harminc éven át a Május 1. téri Általános Iskolában oktatta nevelte a gyermekeket, és karnagyként szívvel, lélekkel vezette az iskola kórusát. Ez idő alatt az Éneklő Ifjúság Hangversenyein mindenkor arany oklevéllel jutalmazták a kórus teljesítményét. Székesfehérvár ismert és szeretett zenepedagógusa 1992-ben hagyta abba a tanítást véglegesen, ám ezután is ösztönzést érzett arra, hogy a közös éneklés öröme jegyében újra összehozza a gyermekeket és a pedagógusokat. Hartyáni Mária úgy fogalmazott: „Éneklő és zenélő gyermekek nélkül nem lehetne egyetlen ünnepséget sem megtartani. Egy-egy ünnepi esemény színvonala, magasztossága azon is múlik, hogy milyen énekes, vagy hangszeres produkció hangzik el benne.” A „Fehérvári kisangyalok” különleges adventi zenei produkció megálmodójaként harmadik éve vállal oroszlánrészt abban, hogy az általános iskolákból alkotott többszáz fős gyermekkórus a Belvárosban sétálók számára meghitt hangulatot teremtsen advent idején.  Kezdeményezését a város szívesen fogadta és örömmel csatlakoztak hozzá az iskolák is.

Több éves hagyomány, hogy a Zenei Világnap hangversenyén a nyilvánosság előtt kapják meg az elismerő okleveleket azok a kórusok, amelyek az Éneklő Ifjúság hangversenyein kimagasló eredményt értek el. Ez alkalommal köszöntötték azokat az énekkarokat is, akik országos és nemzetközi versenyeken kiemelkedő színvonalon és sikerrel képviselték iskolájukat és városunkat. Nagy taps köszöntötte azokat a tehetséges fiatalokat és az őket felkészítő tanárokat is, akik nemzetközi, országos versenyeken és a Keszthelyi Helikon versenyein szóló- és kamarahangszer vagy énekes kategóriákban kiemelkedő eredményeket értek el.

A Zene Világnapja székesfehérvári koncertje Giamoco Rossini Ünnepi kis miséje részletével, a Cum Sancto Spirito kezdetű nagyszabású fúgával, és Kodály Zoltán gondolatával zárult: „Legyen a zene mindenkié”

A hangversenyen készült fotók letöthetők a Galériából.


fotó: Simon Erika
 

Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.