Székesfehérvár: Idősbarát Önkormányzat

2018.10.09. 13:16
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2018. október 9. (kedd)
Miniszteri elismerés a városnak.
 
 
 
Az Idősek Világnapja alkalmából az Emberi Erőforrások Minisztériuma hagyományosan megemlékezett a szépkorú polgárokról, kitüntetésben részesítette az őket gondozó intézmények vezetőit, valamint elismerte azoknak az önkormányzatoknak a munkáját, amelyek kiemelkedő figyelmet fordítanak erre a korosztályra. Székesfehérvár Idősbarát Önkormányzat Díjban részesült, amelyet dr. Cser-Palkovics András polgármester Prof. Dr. Kásler Miklós minisztertől vehetett át. 


Minden nemzedéknek és nemzetnek nagy szüksége van az idősek tapasztalatára és bölcsességére, amelyről az ország az Idősek Világnapja alkalmából megemlékezik. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma hagyományosan, 2018-ban is köszöntötte a világnap alkalmából a társadalom szépkorú tagjait, valamint elismerte azokat az intézményeket és önkormányzatokat, amelyek kiemelten foglalkoznak ezzel a korosztállyal.

„Egy nemzet csak akkor lehet erős, ha odafigyel a társadalom minden rétegére, minden korcsoportjára. Nap mint nap hangoztatjuk, hogy nemzetünk jövőjét a mai fiatalság, a következő generációk jelentik. Ennek az állításnak sok az igazságtartalma, de azért önmagában nem teljes: a jövő a fiataloké, de a jövő az idő méhében fogant meg! A fiatalokat fel kell a jövőre készíteni, és ebben idősebb honfitársaink pótolhatatlanok! Önök mögött egy egész élet tapasztalata, tudása és bölcsessége áll már, Önöket életük hitelesíti! Önök egész életüket arra tették fel, hogy nemzetünket fenntartsák, gyarapítsák, ezáltal jobb helyzetbe hozzák, megfelelő életet biztosítsanak családjuknak. Példát mutattak kitartásból, szorgalomból és az értékek iránti hűségből, de az anyagiak biztosítása nem elég és nem minden: a lelket is ápolni kell! Példát mutattak szeretetből is, elmagyarázták gyerekeiknek, unokáiknak, hogy mi a világ. Megtapasztalták, miért érdemes élni! Önök örökítik tovább a nemzeti identitást, amely megkülönböztet minket a föld többi nemzetétől, amelytől mi magyarnak vallhatjuk magunkat. A társadalom  hálás áldásos tevékenységeikért
!” – köszöntötte a vendégeket Prof. Dr. Kásler Miklós miniszter. Beszédében elmondta, hogy 2018 a Családok éve, és a családok a nagyszülők köré épülnek. Minden család egy egység, egy szerves test: a szülő az agy, a gyermekek a végtagok, de a nagyszülők a testek szívei, amelyet, ha működtetni akarunk, ápolnunk kell azt.

A gála alkalmával először a családügyi és szociális területen végzett munkáért adták át az Idősekért Díjakat. Családügyi területen kitüntetésben részesült Beszterczey András, a Magyar Református Egyház Szeretetszolgálati Irodájának intézményvezetője, Prof. Dr. Hámori József biológus professzor, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem professor emeritusa és Kusovszky Imréné, az Emberi Erőforrások Minisztériuma Nyugdíjas Bizottságának elnöke. Szociális szakterületen díjazták Fábián Istvánnét, a Nógrád Megyei Ezüstfenyő Idősek Otthonának vezető ápolóját, igazgatóhelyettesét, Szaszkóné Váradi Mariannát, a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Dr. Csiba László Integrált Szociális Intézmény Edelényi Otthonának vezető ápolóját és Vasné Csányi Erikát, a Bélapátfalvi Idősek, Fogyatékosok Otthonának általános igazgatóhelyettesét.

A díjátadó Novák Katalin család- és ifjúságügyért felelős államtitkár köszöntőjével folytatódott, aki elmondta, hogy a díjátadón azoknak a hétköznapi hősöknek a munkáját ismerik el, akik közöttünk élnek és szolgálnak. Olyan településeket vezetnek, ahol nagyon jó idősnek lenni. „Igyekszünk mindent megtenni, hogy Magyarország egy családbarát ország legyen, ami nemcsak a legkisebbekről és a kisgyermekesekről való gondoskodást jelenti, hanem egyben az idősbarát gondolkodást is!”- emelte ki az államtitkár, aki bejelentette, hogy a tegnapi kormányzati döntés értelmében idén újra lesz nyugdíjprémium, amellyel a kormány újabb lépést tesz a családbarát Magyarország felé.

Abban egyetértünk, hogy az emberélet egy csoda, amelyet a teremtőtől kaptunk. A kezdetét és a végét meghatározta, de szabadságot ad arra, hogy magunk döntsünk arról, milyen tartalommal töltjük meg. Ránk és a közösségekre van ez bízva.” – kezdte beszédét Pogácsás Tibor önkormányzati államtitkár, aki a rohamos technikai fejlődésre és ennek útvesztőjére hívta fel a figyelmet. Elmondta, hogy egy olyan világban élünk, amelyben a szülőké és a nagyszülőké a felelősség, hogy az értékek megtartásáról gondoskodjanak.

Az ünnepség az Idősbarát Önkormányzat Díjak átadásával zárult, melyet 15 éve nyerhet el minden olyan pályázó önkormányzat, amely sokat tesz a szépkorúakért, a törvényben előírtaknál több figyelmet fordít az idősekre. 2018-ban Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata – tíz évvel az előző elismerést követően ismét – Idősbarát Önkormányzat Díjban részesült. A megyeszékhely mellett Biri Község Önkormányzata, Cegléd Város Önkormányzata, Győr Megyei Jogú Város Önkormányzata, Hajdúnánás Város Önkormányzata és Szarvas Város Önkormányzata vehette át a címet és az azzal járó járó emléktáblát, oklevelet. Székesfehérvárt dr. Cser-Palkovics András polgármester képviselte a rendezvényen: „Sokak munkáját igazolja vissza ez a díj, egy olyan városban, amely a szeretet, a tisztelet és a megbecsülés köré épült. Idősebb polgártársainkat évről évre olyan programokkal szolgáljuk ki, amelyek színesíthetik mindennapjaikat, nem elfelejtve, hogy nélkülük nem lehetne az a város Székesfehérvár, amelyet mi mindannyian otthonunknak hívunk.”- fogalmazott a polgármester a díj átvétele kapcsán.

Az eseményen készült fotók letölthetőek a Galériából.





Szöveg: Torma Kinga Regina
Fotó: Simon Erika
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Március
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
       
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.