Megnyílt az Egészségfejlesztési Iroda a Jancsár utcában

2018.10.16. 11:59
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2018. október 16. (kedd)
Öt munkatárs segíti a város testi-lelki egészségének megőrzését. Galéria 
 
 
 
 
Az Egészségfejlesztési Iroda elkezdte működését a Janácsár utca 1. alatt. A tevékenységek már szeptember 1-jétől zajlanak a város különböző pontjain – csütörtöktől már az irodában is lesznek elsősorban mozgással és egészséges táplálkozással kapcsolatos programok. A testi egészség mellett a mentális egészséggel is foglalkoznak minden korcsoportban, egyéni és csoportos formában. A 90 millió forint összértékű projektben öt munkatárs működik közre, hogy az egészségmegőrző tevékenységek egyre több család életében helyet kaphassanak.


Köszöntőjében dr. Cser-Palkovics András polgármester hangsúlyozta a projekt keretében létrejött öt új munkahely fontosságát. Köszönetet mondott a tervezők és a kivitelezők munkájáért, aminek az eredményeként mind az itt dolgozókat, mind a szolgáltatásokat igénybe vevő lakosokat szép, vidám környezet fogadja. A város egészségfejlesztési stratégiájáról elmondta, hogy apránként, de szisztematikus munkával próbálják végrehajtani – akár fehérvári szinten, akár országos vagy nemzetközi együttműködésekben. Azért is, hogy a jó gyakorlatokat a város át tudja emelni, illetve a saját jó gyakorlatainkat másokkal meg tudja ismertetni. „Mint mindenben, az ember számít nagyon sokat, és az a lélek, aki dolgozik az adott tevékenységben: mert emberekkel, sok-sok emberrel foglalkozik mindenki, aki ezekhez a tevékenységekhez kötődik.” – fogalmazott az iroda küldetésének fontosságáról a polgármester, és az eddigi egészség-megőrzési kezdeményezések, hagyományos programok sikerességét méltatta. Hozzátette, hogy a kijelölt úton tovább kell menni, hiszen a megelőzés, a prevenció, a mozgás, az odafigyelés az étkezésre és egyéb tényezőkre egyre jelentősebb szerepet kap a családok mindennapjaiban.

Csütörtökön kezdődnek el a programok az iroda helyiségében, elsősorban mozgással, egészséges táplálkozással kapcsolatos foglalkozásokkal. A testi egészség megőrzése mellett a lelki egészségre is fókuszálva két pszichológus munkatárs is részt vesz a lelki egészséget fejlesztő kezdeményezésekben, amelyek a legkisebbektől idős korig, egyéni és csoportos programokat is magukban foglalnak. Az iroda központi kis termében lesznek a kiscsoportos mozgásfejlesztő órák – de a város más intézményeiben, iskolákban is megjelennek majd az egészségfejlesztő foglalkozások, foglalta össze a tervezett tevékenységeket Dr. Keresztury Lászlóné, a program szakmai vezetője.

A rendezvényen részt vett Östör Annamária egészségügyi és sporttanácsnok, Varga Márta, Humán Szolgáltató Intézet igazgatója, valamint a város különböző egészségmegőrzéssel, egészségfejlesztéssel kapcsolatos intézményeinek, szervezeteinek a vezetői, munkatársai.

Az EFI projektről

Székesfehérváron kiemelt szerepet kap az egészség ügye, ezt mutatja a 2011-ben elfogadott Egészségfejlesztési Terv, melynek kapcsán a Humán Szolgáltató Intézet munkatársai megkezdték a városban lakossági szűrővizsgálatok, prevenciós programok, egészséges életmódot támogató tanácsadások, előadások szervezését és lebonyolítását. A lakosság téma iránti fogékonyságát mutatja, hogy ezek a programok nagyon gyorsan váltak ismertté és keresetté.

2017-ben került kiírásra az a pályázat (EFOP-1.8.19-17 Az alapellátás és népegészségügy rendszerének átfogó fejlesztése – népegészségügy helyi kapacitás fejlesztése), amely a már országosan ismert és jól működő, 61 Egészségfejlesztési Irodából álló egészségfejlesztési hálózat területi és funkcionális bővítését célozza. A pályázat kiemelt területei:

- a szív-érrendszeri, daganatos megbetegedések prevenciójának támogatása,
- a korai és elkerülhető halálozás csökkentése,
- az egészséget meghatározó életmód, illetve az egészségmagatartást befolyásoló szokások, attitűdök javítása és a lakosság egészségtudatosságának növelése.

Székesfehérvár Megyei Jogú Város Közgyűlése egyöntetűen támogatta a pályázat benyújtását.

2018. február végén támogatotti státuszba került a pályázat (megnevezés: Egészségfejlesztési programok megvalósítása a Székesfehérvári járásban) és megkezdődhetett a munkatársak keresése.

Az Egészségfejlesztési Iroda helyszíne már a pályázat írásakor kiválasztásra került. A jelenleg is Ifjúság-egészségügyi rendelőként funkcionáló komplexum kihasználtsága az iskolákban létesített orvosi szobáknak köszönhetően folyamatosan csökkent, így komolyabb építés – bontás nélkül sikerült megfelelő helyet / teret kialakítani az iroda különböző funkcióinak: munkaszoba, csoportos foglalkozásokhoz szükséges közösségi tér, egyéni tanácsadásra szolgáló iroda.

A pályázathoz kötelező elemként elkészült Egészségfejlesztési Programterv megvalósítása 2018. szeptember 1-jén elkezdődött, az iroda átadását követően pedig minden tervezett tevékenység megvalósítása elindulhat.

Tevékenységek: rendszeres testmozgás ösztönzése, egészséges táplálkozás ösztönzése, dohányzás, alkoholfogyasztás visszaszorítása, mentális egészséget támogató programok egyéneknek és csoportoknak.

Projekt támogatási összege: 89 999 944 Ft

Projektben foglalkoztatottak: 4 státusz

 
A renezvényen készült fotók , valamint az induló programok plakátjai letölthetőek a Galériából!








Szöveg: Fraller Ildikó
Fotó: Molnár Artúr

 

 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.