Vitaindító tanácskozással kezdődött a Székesfehérvár Művészete projekt

2015.11.07. 14:53
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2015. november 7. (szombat)
Kiállítás-, kiadvány- és rendezvénysorozat 2015-2022. Galéria
 
 
 
 
Székesfehérvár kultúrtörténetének legfrissebb kutatásokon alapuló minőségi bemutatása többek között a célja a Székesfehérvár Művészete projektnek, amely szombaton konferenciával kezdődött Városháza Dísztermében. A tanácskozást megelőzően a 2022-ig tartó komplex, kutatási programon alapuló kiállítás-, kiadvány- és rendezvénysorozatban közösen dolgozó intézmények, egyesületek együttműködési megállapodást írtak alá. A vitaindítóra érkezett, a tudomány különböző területeit képviselő, közel félszáz szakembert dr. Cser-Palkovics András polgármester köszöntötte.


Egy hétéves program nyitányaként egész napos, vitaindító tanácskozást tartottak szombaton a Városháza Dísztermében. A Székesfehérvár Művészete egy 2015-től 2022-ig tartó, komplex, kutatási programon alapuló kiállítás-, kiadvány- és rendezvénysorozat, amelynek projektnyitóján Székesfehérvár Önkormányzata együttműködési megállapodást írt alá a Székesfehérvári Egyházmegye, a Szent István király Múzeum, a Városi Képtár-Deák Gyűjtemény, a Városi Levéltár és Kutatóintézet, a Székesfehérvárt Turizmusáért Egyesület, a Székesfehérvári Turisztikai Közhasznú Nonprofit Kft. és a Fehérvári Programszervező Kft. képviselőivel.

„Egy több mint ezeréves múlttal rendelkező város felvállalja történelméből adódó felelősségét. Ez kötelezettséget is ró ránk, székesfehérváriakra.” – kezdet köszöntőjét a város polgármestere. A Székesfehérvár Művészete program egy több éven át tartó szakmai és tudományos munka, amelyben az önkormányzatnak az a feladata, hogy biztosítsa a megfelelő keretet, tartalmi értelemben azonban nem kíván beleszólni a szakemberek munkájába. Dr. Cser-Palkovics András hozzátette: „Feladatunk a pénzügyi háttér biztosításán túl az, hogy megoldjuk a kiállítóterek komoly kérdését. Számunkra fontos, hogy legyenek olyan tereink, ahol kiállítás formájában is meg tudjuk mutatni, először 2017-ben, a program eredményeit. Közös célunk, hogy a nagyközönség minél szélesebb körben ismerje meg a legfrissebb kutatások eredményét. Ez innentől kezdve várospolitikai, városfejlesztési, közösségépítési kérdés is egyben, és nem utolsó sorban turisztikai feladatokat is rejt magában.”

Ez a program Székesfehérvár kulturális koncepciójának, arculatának az egyik legfontosabb eleme lesz, remények szerint a hamarosan elfogadásra kerülő Árpád-ház Programmal együtt. Székesfehérvár polgármestere elmondta azt is, hogy a város kultúrtörténetének legfrissebb kutatásokon alapuló minőségi bemutatásával olyan információkat szeretnének átadni a történelmünkből, amelyek élményszerűen és értelmezhetően jelenítik meg a tartalmakat. Mivel ez a program nemcsak Székesfehérvárról szól, így az adott területek legnevesebb képviselőit hívták meg, hogy vegyenek részt a kutatómunkában.

A szombati vitaindító tanácskozáson négy, a középkor, a XVI-XVIII., XIX. és a XX. század témakörben szólaltak fel  régészek, művészettörténészek, egyetemi tanárok, akadémikusok, történészek, néprajzkutatók. A kiállítóterek kérdéséről, a meglévő leletanyagok tárolásáról, kutathatóságáról és bemutatásáról szóltak a tudományos élet szereplői. A résztvevők véleménye megegyezett abban, hogy a kiállítások, beszámolók készítéséhez, bemutatásához elengedhetetlenek a XXI. századi technikák használata, annak érdekében, hogy minél szélesebb körben szólítsák meg a látogatókat.

A 2022-ig tartó Székesfehérvár Művészete projektet a kiállítások mellett számos kísérő rendezvény, koncertek, vetítések, gyerekfoglalkozások, előadások színesítik majd.  Ezzel segítve a tudományos kutatások eredményeinek népszerűsítését, az ismeretek eljuttatását a város lakosságához, és az ideérkező hazai és külföldi látogatókhoz.

A tanácskozáson készült fotók letölthetőek a Galériából.


szöveg: Csordás Csilla
fotó: Simon Erika


 

Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.