„Hősök, felfedezők, újítók” a Múzeumok Éjszakáján

2016.06.23. 12:42
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2016. június 23. (csütörtök) 
Székesfehérváron 15 intézmény 27 helyszínen, gazdag programkínálattal várja a látogatókat.  
 
 
 
 
 
 
 
 A Múzeumok Éjszakája programsorozat 13 esztendeje indult útjára Magyarországon a tanítva szórakozás és a szórakozva tanítás céljával. Különlegessége, hogy egyetlen, 200 forintos karszalaggal az összes programban résztvevő intézmény látogatható. Székesfehérvár 9. alkalommal csatlakozik az országos kezdeményezéshez, a királyi város 15 intézménye 27 helyszínen rendkívül gazdag programokkal várja az érdeklődőket minden korosztályból június 25-én, szombaton. A Székesfehérvári Egyházmegye és Székesfehérvár Önkormányzata összefogását ettől az évtől együttműködési megállapodás is rögzíti, ami még inkább garantálja a minőségi szervezőmunkát.  Minderről sajtótájékoztatón számoltak be a Püspöki Palotában.
 
 
 
 
 
 Tavaly sikerült megdönteni a korábbi évek rekordját, a látogatottsági adatok szerint országszerte több mint négyszázezren vettek részt a Múzeumok Éjszakáján.

„A programsorozat megrendezése valamennyiünk számára nagy örömöt jelent. A vidéki helyszínek között országos szinten a harmadik legnépszerűbb intézmény a székesfehérvári Szent István Király Múzeum volt 8 239 regisztrált látogatóval a debreceni Déri Múzeum és az egri Dobó István Vármúzeum mögött. Ez az óriási szám mutatja, hogy az emberek szeretik és várják a kulturális programsorozatot. Örömteli az is, hogy a rendezvényt ettől az évtől már szerződés keretében, Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata támogatásával tudjuk megrendezni.”-
hangsúlyozta a sajtótájékoztatón Spányi Antal megyés püspök. 2016. június 25-én, szombaton páratlan kiállítások, tárlatvezetések, izgalmas előadások, koncertek, játékos családi foglalkozások színesítik a Múzeumok Éjszakája helyi programjait.
Hozzátette: idén a rendezvény központi témája a „HŐSÖK, FELDEFEZŐK, ÚJÍTÓK” címet viseli, így a nyáresti kirándulás során az érdeklődők személyesen is találkozhatnak a települések, intézmények nagy alakjaival, miközben maguk is felfedezővé válhatnak.
A rendezvényeket ezen az estén karszalaggal lehet látogatni, melyek a helyi buszjáratokon menetjegyként is használhatók. Adományaikat az érdeklődők előzetesen 2016. június 23-tól a Tourinform Irodában, a rendezvény napján pedig a helyszíneken  adhatják le és ennek fejében kapják meg a belépésre jogosító karszalagokat. Hatéves kor felett legalább 200 Ft adományt kérnek a szervezők. Ezt az összeget jótékonysági céllal gyűjtik hátrányos helyzetű Fejér megyei gyermekek múzeumlátogatásának támogatására.

„A magyarság kultúrája összeköt minket, ezért tartom kiváló ötletnek, hogy a kezdeményezők 13 évvel ezelőtt országos szinten elindították a Múzeumok Éjszakáját. Magától értetődő, hogy Székesfehérvár önálló programokat szervez. A rendezvénysorozat országosan és helyi szinten is betölti missziós szerepét.”
- emelte ki nyilatkozatában dr. Cser-Palkovics András polgármester. Megköszönte a partnerszervezetek és intézmények közreműködését, amely által Székesfehérvár ismét együtt mutathatja be értékeit. A szervezők igazából egyetlen köszönetet várnak: a sok látogatót, azt, hogy a gyerekek és felnőttek, a családok és a baráti közösségek, fiatalabbak és idősebbek minél nagyobb számban éljenek a szombat este felkínált értékes lehetőségekkel a városban és környékén.
„Ezen a hétvégén a szombat a kultúráé, a vasárnap a sporté és a szurkolásé lesz. Ez a két terület képes a közösséget megszólítani, összefogni, képes az emberek arcára mosolyt csalni és megmutatni, hogy szép országban és városban élünk.” – zárta szavait a polgármester.

Székesfehérváron 15 intézmény csatlakozott az országos kezdeményezéshez
, hogy bemutatkozhasson és bemutathassa büszkeségeit. A Nemzeti Emlékhely látogatói tárlatvezetések során fedezhetik fel a magyar történelem nagy uralkodóinak múltját, titkait. A Szent István Király Múzeum épületeiben, a Hetedhét Játékmúzeumban, a Székesfehérvári Egyházmegyei Múzeumban, a Kossuth udvarban, az MNL Fejér Megyei Levéltárában, az Alumíniumipari Múzeumban, a Tűzoltó Múzeumban, a Szent István-székesegyház tornyában, a Szerb ortodox templomban, a Bory-várban és a Vörösmarty Mihály Könyvtár intézményeiben kiállítások, szakvezetések, művészettörténeti előadások, felfedező játékok, kreatív foglalkozások, fejtörők, detektívesdi, családi tárgyvadászat, holdfürkészés és koncertek, táncház, borkóstolás várják az érdeklődőket. A Szabadművelődés Házában a kiállítások mellett késharc bemutatót, tűzugrást, a csillagvizsgálóban távcsöves bemutatót tartanak, és koncertet ad a Hősök hiphop formáció. A Székesfehérvár Helyőrségi Zenekar az Országalmától zenés felvezetéssel közös sétára hívja az embereket a helytörténeti emlékgyűjteményhez, ahol megemlékeznek a világháborús hősökről és a gyermekeknek akadálypályával, kézműves foglalkoztatókkal kedveskednek. A Vasvári Pál Általános Iskola pincegalériájában középkori időutazásra csábítanak, ingyenes tárlatvezetéseket, lovagi bemutatókat, diavetítéses repüléstörténeti előadásokat, kreatív családi foglalkozásokat tartanak. A Fehérvári Civil Központnál repüléstörténeti és veteránautó-kiállítással várják a közlekedési eszközök szerelmeseit, akik Székesfehérvár százéves repüléstörténetének évfordulója alkalmából egy Ikarus 311 autóbusszal látogathatnak el az egykori sóstói repülőtérre, valamint részt vehetnek egy városi, veterán autóbuszos kiránduláson is.
A rendezvény helyi különlegessége a Mátyás király-emlékműnél „felállított” Zenélő ház hanginstalláció és a hozzá kapcsolódó vetítés. A projekt vezetője a Múzeumok Éjszakája alkalmából egy kísérletet mutat be a különleges akusztikájú tér szoborcsoportjánál, ahol nem csak ezen az estén lesz érdemes megállni egy pillanatra és feltenni a kérdést: „Hallod, hogy hangzik a város?”.

„A Múzeumok Éjszakájának ereje az összefogásban rejlik. A szervezésben résztvevő intézmények képviselői egy nagy közösséget alkotva, együtt küzdöttek azért, hogy a programsorozatunk létrejöhessen. Egy olyan értéket teremtettünk, ami önmagában is megállja a helyét, és kijelöli a következő évek útját, melyről nem szeretnénk letérni.”
– mondta Smohay András, az Egyházmegyei Múzeum igazgatója. Hozzátette: a tavalyi adományokból 782 helyi és környékbeli diák ingyenes múzeumlátogatását támogatták. Közülük nagyon sokan hátrányos helyzetűek, sőt meglepő, hogy akadtak köztük olyan, a várostól alig 40 kilométerre élő felső tagozatosok, aki soha nem jártak Székesfehérváron. Ez még inkább arra sarkallja a szervezőket, hogy a 200 forintos karszalaggal érdemes jótékony célt támogatni.

 
Szöveg:
Havasi Tímea
és
Fehérvári Programszervező Kft.
 
Fotó: Simon Erika
 
 
 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.