„Kis Kapolcs” a Rác utcában - Megnyílt a 13. Tűzzel-Vassal Fesztivál

2016.06.25. 12:41
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2016. június 25. (szombat) 
A Szabadművelődés Háza külön kiállítással kapcsolódik a rendezvényhez.      Galéria  
 
 
 
 
 
 
Hagyományosan ágyúdörgéssel és a Szerb Ortodox Templom udvarában tartott megnyitóval vette kezdetét a 13. Tűzzel-Vassal Fesztivál Székesfehérváron. A királyi város egyik legnívósabb közösségi, kulturális és szórakoztató rendezvénye méltó helyre talált a Rác utcában, ahol országos találkozójukat rendezik a késes, kovács és fegyverműves szakma hazai és határon túli képviselői. Negyven mesterember különféle bemutatókkal és kirakodóvásárral várja a látogatókat a kora esti órákig, számos kézműves mesterséggel, műhelyek szebbnél szebb munkáival ismerkedhetünk meg a Skanzen portáin. Bepillanthatunk a solymászat titkaiba, sőt, a székesfehérvári Vadmadárkórház mentő és oktató tevékenységébe is. A fesztivál a hagyományos tűzugrással zárul 17.30 órakor.

Akár „Kis Kapolcs”-nak is nevezhetjük a Tűzzel-Vassal Fesztivált, amely idén 13. alkalommal örvendezteti meg mind a közönséget, mind a mesterembereket a város eredeti formájában megmaradt, hajdani iparos negyedében, a Rác utcában. A szervező Fehérvári Kézművesek Egyesülete kizárólag népi kézműves termékek bemutatását és árusítását engedi, kevéssé minőségi tömegtermékeknek, műanyag áruknak itt nincs helyük.  A résztvevő késes, kovács és fegyverműves mesterek nagyon elégedettek a minőségi szervezéssel és a vendéglátással, idén csaknem negyvenen jöttek el Magyarország számos pontjáról, valamint Csehországból és Szlovákiából is. A szervezők tapasztalatai szerint évről évre növekszik a látogatók, a míves termékek kedvelőinek, gyűjtőinek száma és a Skanzen portáinak tulajdonosai is szívesen megnyitják kapuikat, ami egyértelműen a bizalom és a siker jele.

Székesfehérvár Önkormányzata nevében Viza Attila palotavárosi önkormányzati képviselő nyitotta meg a fesztivált hagyományosan a Rác templom udvarán. „Ismét itt vagyunk Székesfehérvárnak egy különleges „szigetén”, a Skanzenben, amely az év nagy részében csendesen megbújik a panelépületek rengetegében. Igazi csodára, rendkívüli ritkaságra lelnek mindazok, akik eljönnek Palotaváros egyetlen, eredeti formájában megmaradt utcájába, a Rác utcába, felfedezik a hajdan iparos műhelyeknek otthont adó zegzugos sikátorokat, udvarokat és épületeket... Az esztendő egyetlen napján hangos életre kel a Skanzen, ahogy rendezvényünk mottója is szól: „…megnyílnak a Rác utca kapui…”, a szó legszorosabb értelmében „tűzről pattant hangulattal” telik meg a városrész.” – fogalmazott a képviselő, majd hozzátette: a város köszönettel tartozik a Fehérvári Kézművesek Egyesületének, valamennyi szervezőnek és közreműködőnek, akik évről évre életre hívják ezt a kivételes programsorozatot. Segítenek abban, hogy – büszkén vállalva az elődeink által ránk bízott felelősséget – megőrizhessük a Rác utca épített és szellemi kincseit, fenntartsuk értékteremtő kézműves közösségeinket, csoportjainkat, továbbá ápoljuk és továbbadjuk hagyományainkat a jövő nemzedékek számára.

Idén a hungarikumok közé sorolt ősi vadászmesterség, a solymászat, a sólyomröptetés áll a középpontban. A templom udvarában Győrffy-Villám András tapolcai mestersolymász várja az érdeklődőket, a 13. számú portán pedig a székesfehérvári Vadmadárkórház tart vadmadár-bemutatót és filmvetítést mentő és oktató tevékenységéről. Külön udvarban, az egyesület Asszonyműhelyének közreműködésével ismerhetünk meg számos női foglalatosságot a mosástól a hímzésen és a varráson át a szövésig. A 27. szám alatti Kézművesek Házában különleges késkiállítással és az udvaron hagyományos beretválással szórakoztatják a közönséget. A gyerekeknek külön műsorral, kézműves foglalkozásokkal és népi körhintával készültek. A vásárban találhatunk míves bicskákat, a háztartásban használatos késeket, ollókat, sőt, szőtteseket, kerámiákat, élelmiszereket, ékszereket és sok egyéb mást. A Szent Imre Iskolaház képviselői jótékony céllal árusítják a saját maguk által készített kézműves termékeket és Böjte Csaba ferences testvér írásmunkáit. Találkozhatunk továbbá Kovács Andrással, az ország egyetlen szamurájkard-készítőjével és Budai Sándor kováccsal, akik tűzbe is rakható sütő-főző edényeket, diszkoszokat készít. Németh János fegyvermester a kuruc kori technikával gyártott fegyvereit mutatja be. A 13. Tűzzel-Vassal Fesztivál 17.00 órakor a késes szakmának szóló eredményhirdetéssel, majd 17.30 órakor hagyományosan tűzugrással zárul.

A Szabadművelődés Háza – idén első alkalommal – egy különleges kiállítással kapcsolódik a rendezvényhez. A 19.00 órakor nyíló és a július 10-ig nyitva tartó tárlaton a debreceni Lovász Késes Műhely mutatkozik be, láthatjuk továbbá Nagy Norbert fotográfus képeit is.


A kapcsolódó fotók letölthetőek a Galériából.

 

Szöveg: Havasi Tímea
Fotó: Bácskai Gergely

 

 

 

Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.