1956-ra emlékeztek a tóvárosis diákok a Bazilikánál

2016.10.24. 12:18
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2016. október 24. (hétfő)
Koszorúzással ért véget a hétfő délelőtti ünnepség. Galéria
 
 
 
A Bazilika ’56-os emlékkeresztjénél emlékezett hétfőn délelőtt a Tóvárosi Általános Iskola, a résztvevők az intézmény nyolcadik osztályos tanulóinak előadásával tisztelegtek 1956 hősei előtt. A látványelemekkel tarkított műsor nem szűkölködött történelmi szemelvényekben, emellett verseket mondtak és novellákat idéztek a diákok, majd ezt követően a megemlékezés koszorúit és virágait helyezték el a megjelentek.


Hétfőn délelőtt ünnepi műsorral tisztelegtek 1956. október 23. szellemisége és mártírjai előtt a Tóvárosi Általános Iskola fiataljai. Az ünnepségen Schnee Zoltánné, a Tóvárosi Általános Iskola igazgatója mondott beszédet. „1956. október 23. történései a jövőnek szóltak, a pesti srácok értünk, Magyarország jövőjéért harcoltak. Szerencsére még vannak honfitársaink, akik ott voltak az eseményeken, és hitelesen át tudják adni a történteket. Nagy megtiszteltetés volt számunkra, hogy ebben a hónapban iskolánkban láthattuk vendégül Maléter Pálné Gyenes Juditot, a kivégzett ’56-os hős özvegyét, aki maga volt az élő történelem számunkra. 1956 hősei azonban nem azt várják tőlünk, hogy kívülről fújjuk az események lefolyását! Nem is azt, hogy mindenkit név szerint ismerjünk! Egy valamit azonban joggal várnak: azt, hogy hűek legyünk elveinkhez, az általuk képviselt értékekhez, és továbbvigyük azt a hitet és egységet, amellyel a magyar nép jövőjéért áldozták életüket.” – mondta Schnee Zoltánné.

Az ünnepi műsorban az intézmény nyolcadikos osztályos tanulói elevenítették fel a hatvan évvel ezelőtt történt eseményeket. A műsorban a fővárosi történéseken kívül a vidéki, így a Székesfehérváron történt eseményekről is megemlékeztek. A székesfehérvári forradalom a diákság követeléseivel, tüntetéseivel kezdődött. A legszomorúbb esemény október 24-én, este hét óra körül történt, amikor a tömeg a Belügyminisztérium fehérvári épülete elé ért. Az egykori Vörös Hadsereg úton álló épület egyben az Államvédelmi Hatóság székhelye is volt. Ekkor a provokátorok részéről lövések dördültek, ez volt a jeladás, majd az odaérkező szovjet páncélosok a tömegbe lőttek.

A műsor után Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata és a Fejér Megyei Önkormányzat nevében Mészáros Attila alpolgármester és Wilmek Tibor alelnök, míg a Tóvárosi Általános Iskola nevében Schnee Zoltánné igazgató és Hegyi Noémi, a Diákönkormányzat titkára helyezett el koszorút a feszületnél. Az ünnepség zárásaként a Szózatot énekelték el közösen a megemlékezők.

Az eseményen készült fotók letölthetőek a Galériából.

 



Szöveg és fotó: Samu Miklós

 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Március
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
       
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.