SZÉP: Székesfehérvári Érzékenyítő Program

2016.12.03. 13:28
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2016. december 3. (szombat)
A Fogyatékossággal Élő Emberek Világnapján jelentették be a kezdeményezést 
 
 
 
 
Januártól új kezdeményezés indul el a városban – jelentette be a Fogyatékossággal Élő Emberek Világnapján rendezett sajtótájékoztatón dr. Cser-Palkovics András polgármester. A Székesfehérvári Érzékenyítő Program (SZÉP) célja, hogy a fogyatékkal élők mindennapjait bemutatva tegye még elfogadóbbá a helyi társadalmat. A ’hogyan segíthetek’ kérdés megválaszolásában – ami néha csak egy jól megválasztott mozdulatot jelent – Lengyel Zsófia látássérült parasportoló, valamint a programhoz csatlakozó civil szervezetek és intézmények segítik majd a fehérváriakat. Az önkormányzati támogatással megvalósuló SZÉP több lépcsőből álló kezdeményezés, melynek részleteit a szombati sajtótájékoztatón ismertették.


December 3-a a Fogyatékossággal Élő Emberek Világnapja, amelyhez idén Székesfehérvár egy fontos bejelentéssel csatlakozik: januártól elindul a Székesfehérvári Érzékenyítő Program, azaz a SZÉP. A helyi mintaprogram célja, hogy a fehérvári gyermekek és felnőttek – a fogyatékkal élő emberekkel találkozva, speciális adottságaikat megismerve – a mindennapjaikban természetes reakcióként tudjanak ’jól segíteni’, valamint elfogadóbbá válni.

A városban már – köszönhetően az itt működő, fogyatékkal élőket segítő civil szervezeteknek és intézményeknek – eddig is jelentős érzékenyítő tevékenység zajlott, amelyért a sajtótájékoztató keretében dr. Cser-Palkovics András polgármester külön köszönetet mondott minden közreműködőnek. Egyúttal mindenkit felkért a további közös munkára, az önkormányzat támogatásával januárban induló Székesfehérvári Érzékenyítő Program keretében.

„Székesfehérvár januártól az oktatási intézmények tekintetében már sem fenntartói, sem működtetői feladatokat nem lát majd el, azonban ezek az iskolák továbbra is a városban maradnak. Éppen ezért tartjuk fontosnak, hogy egyes társadalmi feladatok tekintetében ne várjunk az államra, hanem a helyi közösséggel mi magunk tegyünk. Több területen fog ez a törekvés megjelenni, most elsőként a Székesfehérvári Érzékenyítő Programot indítjuk el Lengyel Zsófia és a helyi civil szervezetek, intézmények közreműködésével.” – emelte ki dr. Cser-Palkovics András polgármester. 

Első lépésben az általános iskolák 1. és 2. évfolyamos diákjait szólítják meg a SZÉP keretében. A programot koordináló és ötletgazda, Lengyel Zsófia látássérültként maga is érintett. Az ő Szemlélet című interaktív előadása keretében ismerkednek meg a gyermekek a látás-, hallás-, mozgás- és értelmi sérült emberek élethelyzetével. A rövid játékokkal színesített bemutató után pedig fizikai érzékenyítésre is sor kerül. Ez azért fontos, mert miközben például a kerekesszék, vagy a fehér bot használatát kipróbálják a diákok, az előadás során felmerült kérdéseikre is azonnali, személyes választ kaphatnak a programban résztvevőktől, akik maguk is fogyatékossággal élők, tehát leghitelesebb forrásként tudják formálni a fiatalok szemléletét.

A helyi civil szervezetekkel és intézményekkel több körben már elindult az egyeztetés, a csatlakozó szakmai műhelyekkel ezekben a hetekben zajlik a végleges program kidolgozása. Mindenki szakmai javaslatát kikérték, hogy egy komplex, hatékony kezdeményezés indulhasson útjára.

„Mindenki képes, csak mindenki másképp.” – ahogy Lengyel Zsófia vallja. Ez mondat jól kifejezi a Székesfehérvári Érzékenyítő Program törekvéseit is. A SZÉP három lépcsőből áll, a sajtó képviselőit is szeretnék bevonni az érzékenyítő tevékenységbe, valamint a jövő évi Sportmajális keretében is többféle para-sportág bemutatkozik majd, hogy testközelből ismerhessék meg ezeket a fehérváriak.     

A sajtótájékoztatón elhangzott, hogy a hosszútávú programot és az érzékenyítési, valamint akadálymentesítési folyamatokat esélyegyenlőségi referens is segíti majd a jövőben. Ezen felül a város célja, hogy létrehozzon egy speciálisan kialakított teret a Székesfehérvári Érzékenyítő Program számára. Itt az előadások mellett a fogyatékkal élők által használt eszközök kipróbálására, valamint a mindennapi, az ép emberek számára természetes „rutinfeladatok” más szemszögből történő bemutatására is teret biztosítanának. Ez azért is fontos lenne, mert így már nemcsak gyermekek számára nyílna meg a lehetőség, hanem felnőtteket – munkahelyi csoportokat, családokat – is fogadni tudnának.                   


További információ:

Lengyel Zsófia

Email: lengyel.zsofia@pmhiv.szekesfehervar.hu
Telefon: 0670/650-5190
 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Március
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
       
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.