Szerencsehozó Lencsével köszöntötte 2017-et Székesfehérvár

2017.01.01. 15:24
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2017. január 1.
160 kg lencsét főztek meg a fehérvári katonák. Galéria 
 
 
 
Ismét szerencsehozó lencsével indították az újesztendőt Székesfehérváron. A város Önkormányzata – közreműködő partnerei segítségével – ötödik alkalommal szervezte meg a népszerű akciót, melynek keretében január első napján bőséget és egészséget hozó lencsefőzelékkel vártak és kínáltak mindenkit a Plaza előtt.


A babonák széles skálája január elsejéhez kötődik, ugyanis ekkor tehetünk legtöbbet azért, hogy sikeresek és boldogok legyünk az újesztendőben. A szokások és hiedelmek célja, hogy biztosítsák a következő esztendőre az emberek egészségét, szerencséjét, valamint a bő termést. Az újévi babonák nem változtak az idők folyamán: még mindig úgy tartják, az év első napja döntő szerepet játszik abban, hogy milyen szerencsénk lesz az újesztendőben. A már több mint ötezer éve fogyasztott lencsét január elsején, első étkezésként kell elfogyasztani; aki így tesz, annak az év során soha nem ürül ki a pénztárcája.

Idén ötödször gondoskodott együtt Székesfehérvár Önkormányzata, a Honvédelmi Minisztérium, a Magyar Honvédség Összhaderőnemi Parancsnoksága, a Fehérvári Programszervező Kft. és az Alba Plaza arról, hogy szerencsésen induljon 2017 a székesfehérváriaknak. Január elsején, vasárnap délután ismét a Magyar Honvédség gulyáságyúiban főtt lencsefőzeléket kínálták kolbásszal – a csípős téli időjárásra tekintettel forró teával kiegészítve – a székesfehérváriaknak és minden kedves érdeklődőnek az Alba Plaza előtt.

Dr. Cser-Palkovics András polgármester örömét fejezte ki, hogy immáron hagyományos rendezvénnyé vált Székesfehérváron a Szerencsehozó Lencse. „2013-ban, a Szent István Emlékév keretében gondoltunk arra, hogy illő lenne egy szép magyar hagyomány felhasználásával elindítani az újesztendőt. Pontosan ezért gondoltunk a szerencsehozó szimbolika egyik jellegzetes és megkerülhetetlen ételére, a lencsére. Nagyon örülök annak, hogy az elmúlt években egy szép hagyománnyá vált a városban ez a rendezvény!” – mondta dr. Cser-Palkovics András, aki megköszönte a katonák közreműködését a főzésben, és Boldog Új Esztendőt kívánt mindenkinek.

Mintegy 1000 adag lencsefőzelék főtt kora reggel óta a katonai gulyáságyúkban. Az elkészült ínycsiklandozó finomságokat dr. Cser-Palkovics András polgármester, az alpolgármesterek és a város képviselőtestületének több tagja kínálta az érkezőknek. A szerencsehozó ételt Rácz István százados, tábori lelkész áldotta meg.

Az elmúlt évekhez hasonlóan az idei Szerencsehozó Lencseosztáson is sokan vettek részt. A megjelentek jóízűen fogyasztották el egy kellemes beszélgetés közepette a téren és az Alba Plazában felállított asztaloknál az ízletes étket.

Az eseményen készült fotók letölthetőek a Galériából.

 


                                                                                  
Szöveg: Samu Miklós
Fotó: Simon Erika

 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.