Megmaradás és ragaszkodás - Szent Sebestyén-napját ünnepelték a Felsővárosban

2017.01.20. 13:38
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2017. január 20. (péntek) 
A hagyományos fogadalmi mise után a helyi közösségi házban folytatódott a program.     Galéria
 
 
 
 
 
 
Szent Sebestyén tiszteletére rendezték meg a Felsőváros hagyományos közösségi programjait ma délelőtt. A városrész fogadalmi miséjét követően a helyi közösségi házban folytatódott a nap, ahol a szokásoknak megfelelően ízletes fánkkal, finom forralt borral és teával kínálták az egybegyűlteket. A köszöntők során Vargha Tamás államtitkár, országgyűlési képviselő a megmaradás fontosságáról, míg Földi Zoltán önkormányzati képviselő a ragaszkodásról beszélt.

A pestisjárvány idején a felsővárosiak böjtöltek, és körmeneteken kérték Szent Sebestyén közbenjárásával Isten segítségét. A halálos kórtól való megmenekülés emlékére a városlakók 1739-ben örök időkre szóló fogadalmat tettek Szent Sebestyén tiszteletére. Ígéretük szerint előbb kápolnát építettek, melyet 1800-tól 1807-ig nagyobb templommá bővítettek. Székesfehérvár azóta minden év január 20-án püspöki szentmisével és búcsúval emlékezik meg a város fogadalmáról.

Felsőváros fogadalmi miséjén ma is nagy számban jelentek meg a hívek, a városrész Szent Sebestyén temploma teljesen megtelt. Az egyórás misét Spányi Antal megyés püspök celebrálta, és közreműködtek a helyi általános iskolások is.

Ezt követően – a szokatlanul hideg időjárás miatt – nem a templom előtti téren, hanem a közeli Felsővárosi Közösségi Házban látták vendégül a résztvevőket, ízletes fánkkal, forralt borral és teával kínálták őket. A programon Vargha Tamás államtitkár, országgyűlési képviselő köszöntötte a megjelenteket. „Évről évre összegyűlünk itt a Felsővárosban, hogy közösen emlékezzünk a majd’ háromszáz évvel ezelőtti hetekre, hónapokra, amikor a székesfehérváriak a pestis pusztító szorításában küzdöttek a megmaradásért, a túlélésért. A mai misén sok gyermek vett részt, amit öröm volt látni, hiszen ők azok, akik az emlékezés fonalát továbbviszik. A Szent Sebestyén-templom és a mai nap arra is emlékeztet minket, hogy eleink és őseink hite, akarata nélkül a Jóisten kegyelme nem lett volna elég a túléléshez. Mindez figyelmeztetés számunkra, hogy más időben is fontos a megmaradás, melyért az őseinktől örökölt hittel kell megküzdenünk!”

Földi Zoltán, a városrész önkormányzati képviselője a ragaszkodás köré szőtte köszöntő gondolatait. „Ragaszkodunk emberi létünkhöz, és hitünkhöz generációkon át. Ragaszkodunk épületeinkhez, templomainkhoz, köveinkhez és mindenhez, ami a múltunkból eredeztethető. Ragaszkodunk ahhoz, hogy mindezt megéljük és továbbvigyük. A templomunk nélkülünk üres épület lenne, de velünk együtt összekapcsolódik benne a múlt, a jelen és a jövő. Így tudunk Szent Sebestyénre is emlékezni!” – mondta a képviselő.
Arról is beszélt, hogy a felsővárosi templom után hamarosan elkészül a körülötte lévő tér felújítása is. A Szent Sebestyén-park felszentelésére és átadására tavasszal kerül sor.


A kapcsolódó fotók letölthetőek a Galériából.

 

–  Vége –

Szöveg: Havasi Tímea

Fotó: Kiss László




 

Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.