Szent István emlékek Rómában – Filmbemutató és fotókiállítás a Városházán

2017.01.20. 19:25
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2017. január 20. (péntek)
Az „Örök Város” Szent Istvánhoz kötődő emlékeit gyűjtötték egy csokorba az alkotók. Galéria 
 
 
 
A Városházán mutatták be pénteken este Vakler Lajos Szent István emlékek Rómában című dokumentumfilmjét és Simon Erika kapcsolódó fotókiállítását. Az alkotások a Szent István-kultuszhoz tartozó, Rómában fellelhető emlékeket mutatják be, amelyek a filmvásznon való megjelenésen túl fotók formájában is a nagyközönség elé kerültek. A díszbemutató után kerekasztal-beszélgetésre került sor a film rendezője, valamint a Szent István emlékek ismerői, őrzői részvételével.


Vakler Lajos, a film rendezője és Simon Erika, a fotók alkotója azzal a szándékkel indult el szeptemberben Rómába, hogy olyan – a világ katolikus bölcsőjében található – történelmi, kegyeleti emlékhelyekre kalauzolja el a Közönséget, amelyek erősítik a Szent István-kultuszt. Az alkotók célja az volt, hogy a film és a fotó eszközeivel megismertessék a nézőket a Szent István kultúrkörhöz kapcsolódó római- magyar építészeti emlékekkel és felidézzék az írásos anyagok segítségével a Szent István-kultusz jelenleg is fellelhető és látható értékeit Rómában.

Ennek megfelelően a művekben bemutatják a Szent István Házat, a Szent István Bazilikában található Magyarok Nagyasszonya Kápolnához fűződő emlékeket, továbbá a Lateráni Keresztelő Szent János-főszékesegyházban II. Szilveszter pápa sírdomborművét, mely a Szent Korona ajándékozását ábrázolja. A precízen kidolgozott alkotások segítségével ellátogathatunk a Római Magyar Akadémia és a Pápai Magyar Egyházi Intézet épületébe, rácsodálkozhatunk az Apostoli Palotában Durante freskójára, amely II. Szilveszter pápa által Szent Istvánnak küldött korona átadását ábrázolja. Áhítattal járhatjuk körbe a Santo Stefano Rotondot, felfedezhetjük a Szent István király legendájára utaló freskót, Szent László, Szent Imre, Árpád-házi Szent Margit domborművét, Lászai János sírját, s megidézhetjük máig érvényes üzenetét: „Róma mindannyiunk közös hazája”.

A bemutatón megjelenteket dr. Cser-Palkovics András polgármester köszöntötte, aki két ok miatt is örömét fejezte ki a péntek esti ünnepség miatt. „Aki jól ismeri a város történetét, az pontosan tudhatja, hogy Székesfehérvárt és Szent Istvánt milyen különleges kapcsolat fűzi össze. A mai alkalom is jól bizonyítja: vannak olyan alkotók a városban, akik tesznek azért, hogy ez a kapcsolat fennmaradjon, és meg lehessen mindenkinek mutatni, miért Szent István városa Székesfehérvár, és miért nevezhetjük büszkén a nemzet történelmi fővárosának. Ez a mai kiállítás és filmbemutató is ezt szimbolizálja. A másik ok, ami miatt nagyon örülök ennek a mai napnak, hogy egy igazi székesfehérvári alkotásról beszélhetünk. Azok a személyek, akik belefogtak ebbe a projektbe, és akiknek köszönhetően itt lehetünk, ízig-vérig székesfehérváriak, akik ehhez a városhoz kötődnek. Szépen szimbolizálják azt, hogy ha vannak olyan műhelyek, ahol álmok születnek, akkor nemzeti értékeinket a világ egyik legfontosabb városában, Rómában is be tudjuk mutatni. A film és a fotókiállítás elkészülte jól mutatja, hogy a kultúra mekkora közösségformáló erővel bír.” – mondta dr. Cser-Palkovics András, aki köszönetét fejezte ki azoknak, akik segítették az alkotások megvalósítását.

A filmet Vakler Lajos rendező ajánlotta a közönség figyelmébe. „A Szent István emlékek Rómában című film alapja mindenképpen az a gondolat volt, amelyet Simon Erika fogalmazott meg elsőként, hogy aztán a forgatókönyvet elkészítve, munkatársainkkal úgy érezzük: ezt a projektet igenis érdemes, és meg is kell valósítani. Tettük ezt azért, mert büszkék vagyunk székesfehérváriságunkra, és Róma-látta emberként fontos számunkra, hogy a katolicizmus fővárosának szakrális emlékeit és kulturális tevékenységeit folyamatosan erősítő intézményeket is bemutassuk.”

A negyvenperces alkotás megtekintése után kerekasztal-beszélgetés kezdődött. Smohay András művészettörténész a film szerkesztő-rendezőjével, Vakler Lajossal, valamint azokkal a személyekkel beszélgetett a dokumentumfilmről, akik Rómában hatalmas segítséget nyújtottak a film létrejöttében. Dr. Németh László pápai prelátus, olaszországi magyar főlelkész, a Szent István Ház főigazgatója, dr. Molnár Antal, az MTA tudományos főmunkatársa, a Római Magyar Akadémia korábbi igazgatója, valamint Terdik Sebestyén, a Római Magyar Akadémia kulturális referense, Smohay András és Vakler Lajos Róma magyar vonatkozású szakrális értékeiről, valamint a Szent István emlékek Rómában című film jelentőségéről beszélgettek.

Az eseményen készült fotók letölthetőek a Galériából.

 

                                            

Szöveg: Samu Miklós
Fotó: Kiss László

 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Március
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
       
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.