50 pontba szedték javaslataikat a diákok

2017.02.05. 14:39
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2017. február 5. (vasárnap)
Vasárnap zárult Székesfehérváron a 2017. évi Országos Diákparlament. Galéria 
 
 
 
 
 
 
Plenáris üléssel zárult a 2017. évi Országos Diákparlament, amelynek Székesfehérvár adott otthont. Több mint 300 diák részvételével zajlott a három napos tanácskozás, amelynek során a küldöttek ajánlásokat fogalmaztak meg az oktatás döntéshozói, a kormány számára. Ezek között szerepel például az Országos Diákparlament kétévente való megrendezése, valamint az Országos Diáktanács felállítása. Az eredményekről dr. Palkovics László oktatásért felelős államtitkár, dr. Cser-Palkovics András polgármester és Köteles Ádám Borsod-Abaúj-Zemplén megyei küldött tájékoztattak.


A 2017. évi Országos Diákparlament február 3. és 5. között zajlott Székesfehérváron. Pénteken a több mint 300 résztvevő a nyitó plenáris ülést követően fórumokon kezdte a munkát a köznevelés, a szakképzés, a felsőoktatás és a digitális oktatás témaköreiben. Szombaton a szekcióüléseken folytatódott a tanácskozás: a húsz csoport a diákönkormányzatok tevékenységéről és működéséről, belső és külső kommunikációjáról, az iskolai közösségi szolgálat tapasztalatairól, az iskolákon, kollégiumokon belüli konfliktusok kezeléséről, a pályaválasztásról és a pályaorientációról tárgyalt és fogalmazta meg álláspontját, amely alapján összeállították ajánlásaikat a záró plenáris ülésre. Vasárnap délelőtt került sor az ajánlások elfogadására, majd a Diákparlament dr. Palkovics László oktatásért felelős államtitkárnak átnyújtotta a véglegesített javaslatokat.

Dr. Cser-Palkovics András
polgármester megköszönte a minisztériumnak és a kormánynak, hogy ismét Székesfehérvár adhatott helyszínt és otthont az Országos Diákparlamentnek, valamint örömét fejezte ki, hogy három év után újra ide érkeztek a magyar diákküldöttek az ország különböző tájairól: „Nagyon jó hangulatot adtak a városnak a fiatalok, valamint nagyon jó volt meghallgatni azokat a kérdéseket, problémákat, örömöket vagy éppen nehézségeket, amiket ők a mindennapokban diákként átélnek. Fontos volt a szakemberek számára is, hogy első kézből, a diákoktól hallhatták, milyen problémák foglalkoztatják őket, milyen javaslataik vannak. Ugyanis nemcsak kérdés és kritika hangzott el, hanem konkrét javaslatokat is megfogalmaztak – így született az átadásra került ötven pont.” A polgármester kifejezte, hogy a város nagy szeretettel várja vissza a diákokat a következő Országos Diákparlamentre, majd megköszönte a résztvevők munkáját.

„A diákok tevékenysége nagyon sokrétű volt. A megyei parlamenteken egy adott iskola véleményét kellett képviselni, az ott elhangzottakból itt a megye véleményét, a tegnap esti szekcióüléseken pedig a komplex összesség véleményét képviseltük. Nem volt könnyű munka.” – fogalmazott Köteles Ádám Borsod-Abaúj-Zemplén megyei küldött, aki a javaslatok megalkotásáról azt mondta, igyekeztek minél átfogóbb ajánlásokat megfogalmazni a kormány felé. Megköszönte Székesfehérvár városának a feledhetetlen élményeket, a pontos szervezést. Az elvégzett munka hatékonyságának és fontosságának igazolását illetően elmondta, hogy megfogalmazták a Diákparlament kétévente, illetve a megyei fórumok évente történő megrendezésének, valamint az Országos Diáktanács felállításának igényét. Azt mondta, ezáltal biztosabban képviselhetik véleményüket a diákok. Az ajánlások között a fiatalok kitértek többek között az érettségi követelményrendszerére, szervezésére, valamint a megyei diákönkormányzatok működésére, támogatására.

Dr. Palkovics László
oktatásért felelős államtitkár gratulált Székesfehérvárnak a szervezésért és a Diákparlament fiatal képviselőinek, akik - mint mondta - komoly és felelősségteljes munkát végeztek. „Az az 52 pont, ami megfogalmazásra került – ebből kettőt nem fogadott el a Diákparlament –, azt mutatja, hogy a diákok felelősségteljesen állnak az oktatás kérdéseihez. A javaslatok jelentős része olyan, amely szerepel az oktatás jelenleg folyó átalakításának, továbbalakításának kérdései között.” – fogalmazott az államtitkár. Azt mondta, hogy a diákok javaslatai támogathatóak, de ezekhez a finanszírozást és a jogszabályi hátteret a parlamentnek kell megalkotnia.

A rendezvény szakmai munkája mellett a diákok az eltelt három nap alatt interaktív, játékos versenyen, különböző kulturális és közösségépítő programokon vettek részt. A rendezvény megszervezésében meghatározó szerepet kapott a Székesfehérvári Diáktanács, valamint több fehérvári intézmény és szervezet is bekapcsolódott. A fő koordinátor a Polgármesteri Hivatal Civil, Ifjúsági és Sportirodája volt Mészáros Attila alpolgármester vezetésével. 



Az eseményen készült fotók letölthetőek a Galériából!





Szöveg: Fraller Ildikó
Fotó: Simon Erika
 

 

 

 

 

 

Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.