Marosi Arnold Napot tartottak a Múzeumban

2017.02.09. 17:50
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2017. február 9. (csütörtök)
A Kárpát-medence kerámiaművészetéről kezdődött előadássorozat. Galéria 
 
 
 
 
A Marosi Arnold Napon tartotta hagyományos éves közgyűlését a Fejér Megyei Múzeumegyesület. Az egykori igazgatóra emlékezve a Szent István Király Múzeumban Vörösváry Ferenc kutató, szerkesztő tartott előadást Erdély kerámiaművészetéről, amely első része a Kárpát-medence hagyományait bemutató három részes sorozatnak.  


A Fejér Megyei Múzeumegyesület csütörtökön tartotta éves közgyűlését a Szent István Király Múzeum Országzászló téri épületében Bányai Balázs titkár vezetésével, a Marosi Arnold Nap keretében.

A történeti, régészeti és művészettörténeti örökség ápolásának és védelmének jegyében alakult egyesület fontos kultúraközvetítő tevékenységet folytat. Élére 1909-ben Marosi Arnold ciszterci rendi főgimnáziumi tanár, a földrajz, a természetrajz és a múzeumi tudományok kiváló művelője állt, jelentős gyűjtőmunkát végezve. Az 1910-ben megnyíló múzeum élére őt nevezték ki, haláláig volt az intézmény igazgatója – ez az időszak volt az egyesület működésének virágkora is. Rendezvényeinek a Szent István Király Múzeum ad otthont, együttműködnek a Tájak-Korok-Múzeumok Egyesülettel és a helyi Vértes Meteor Sportegyesülettel.

A tavalyi év eseményeinek összefoglalásáról beszámoló hangzott el, érintve többek között a kirándulásokat, a csurgói zenetörténeti konferenciát, Kralovánszky Alán régész domborművének avatását és a „Mind egy szálig” adománygyűjtő programban végzett szervezőmunkát. A 2017. évi tervekben három előadás szerepel a Kárpát-medence kerámiaművészetéről, amelyeket az Országzászló téri épületben tartanak. A tagok idén Csehországba utaznak több napos tanulmányi kirándulásra. Ősszel kerül sor Radetzky Jenő elismert ornitológus domborművének avatására, valamint a kapcsolódó kiállítás megszervezésére. Az egyesület szerepet vállal a tavalyi zenetudományi konferencia előadásait tartalmazó kötet megjelenítésében és az adománygyűjtő program szervezésében.

A közgyűlést követően a Kárpát-medence kerámiaművészete előadássorozat első vetített képes előadását hallhatták az érdeklődők Erdély népi kerámiaművészete. Kortörténet – gyűjtők – múzeumok címmel, Vörösváry Ferenc, a témát feldolgozó színvonalas kiállítású könyvsorozat szerkesztőjének tolmácsolásában, aki mint szenvedélyes gyűjtő, nyugdíjas gépészmérnök vált a téma kutatójává. A könyvsorozat ötlete és tematikája a kerámiakultúra gyökereinek kutatásával kezdődött, amely az egész Kárpát-medence kerámiaanyagát dolgozza fel hat kötetben. A kezdeményezés eredményeképpen több mint 80 múzeum és számos magángyűjtő működött közre, így válhatott közkinccsé a gyűjtés anyaga, gazdagítva a néprajzi értékeinkről szóló irodalmat. A magyar népi és polgári kultúrának olyan sokszor rejtett értékeivel foglalkozott a kutatás, amelyekben megjelenik a történelem és a használók mindennapjai is, és amely évszázadokon át létezett. A következő előadásokra március 2-án és 23-án kerül sor a habánok és a poszthabánok, majd az Alföld, a Dunántúl és a Tisza vidékének hagyományairól.


Az eseményen készült fotók letölthetőek a Galériából!







Szöveg: Fraller Ildikó
Fotó: Simon Erika

 

 

 

 

 

 



 

Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.