Százegy népzenei produkció a Pesovár Népzenei Verseny döntőjében

2017.03.03. 12:02
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2017. március 3. (péntek)
Este dől el, kik jutnak tovább az Országos Tanulmányi Versenyre. Galéria 
 
 
 


Fejér megye legjobb fiatal népdalénekesei és népzenészei gyűltek össze a Művészetek Házában, ahol ma rendezik a Pesovár Ferenc Gyermek- és Ifjúsági Népdaléneklési és Népzenei Verseny döntőjét. A nap folyamán összesen 101 produkcióban mintegy 450 fiatalt értékel a szakmai zsűri, akik arany, ezüst, bronz és kiemelt arany okleveleket adnak át, és kihirdetik, kik képviselhetik megyénket a „Tiszán innen, Dunán túl…” Országos Tanulmányi Versenyen.

 

A Fejér Megyei Művelődési Központ – Művészetek Háza és a Fejér Megyei Népzenei Műhely Egyesület közösen szervezte meg ebben a tanévben is a Pesovár Ferenc Gyermek- és Ifjúsági Népdaléneklési és Népzenei Versenyt. Még tavaly decemberben kezdődtek el az előválogatók. Hét helyszínen, összesen közel 700 fiatal méretette meg magát a szakmai zsűri előtt. Közülük mintegy 450 jutott tovább a döntőre, 101 produkcióval. 

A Fejér megyei végső megmérettetést ma  a Művészetek Háza színháztermében rendezik, aminek előterében az éppen sorra kerülő fellépők nagyon lelkesen készültek. Mint ahogy arról Puskás Katalin, a verseny főszervezője beszámolt, öt kategóriában indulhattak a népzenét és népdalt kedvelő 6 és 24 év közötti diákok. Ezek énekes vagy hangszeres szólisták, ének kettős illetve trió, énekes csoportok, hangszeres együttesek, valamint hangszeres kísérettel éneklők.
Elmondta, hogy a versenyzőket szakmai zsűri – név szerint Juhász Zsófia, Maczkó Mária, Németh István, Vakler Anna és Varró János – értékeli, és arany, ezüst, bronz, valamint kiemelt arany oklevéllel minősíti. Ezen túl döntenek arról is, hogy kiket delegálnak a „Tiszán innen, Dunán túl…” Országos Tanulmányi Versenyre.
A főszervező tájékoztatást adott arról is, hogy a Fejér megyei népdalosok és népzenészek mellett lehetőséget kapott a mostani versenyen hat produkció Tolna megyéből is, ahol megyei fordulót az országos verseny előtt nem szerveztek.  

A versennyel kapcsolatban Vakler Anna zsűritag úgy fogalmazott, hogy ez a nap Fejér megyében a népdal ünnepe. Itt minden évben olyan lelkesedéssel, valamint örömmel énekelnek és zenélnek a különböző csoportok, illetve szólisták, hogy abban egyértelműen megmutatkozik az intézményeken belüli művészetoktatás értelme. Nagy élmény ez a gyerekeknek mind a közösségformálás miatt, mind zenei téren – mondta.
Arról is beszélt, hogy a dunaújvárosi iskolák szinte egész osztálynyi gyerekkórusokkal indultak a versenyen, ami nagy meglepetés és egyben öröm is volt számukra. Majd hozzátette, Fejér megye volt az, aki annak idején 2000-ben elindította a közösségi népdaléneklési mozgalmat, amikor itt került megrendezésre az országos népdaléneklési verseny döntője, és azt a Magyar Rádió is közvetítette. S ez a hagyomány ma is él, mint látszik, és egyre jobban terjed a megyében, amit szívből üdvözölt. 

Az egész nap folyamán zajló döntő értékelésére és az eredményhirdetésre 19 órakor kerül sor.

 

A versenyen készült fotók letölthetőek a Galériából.


 

                                           
 

 

Szöveg: Kész-Varga Mónika
Fotó: Simon Erika


 

Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.