A személyiségközpontú pályaorientációról és a Z generációról a Városházán

2017.03.07. 14:42
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2017. március 7. (kedd)
Szakmai napot tartott a Székesfehérvári Diáktanács. Galéria 
 
 
 
 
 
Szakmai napot tartott kedden a Székesfehérvári Diáktanács. A programban a városban induló személyiségközpontú pályaorientációs programról, a Z generációt érintő problémákról, az ifjúságkutatás aktuális eredményeiről és a 2017-es Országos Diákparlament szakmai munkájáról is szó volt. A megjelenteket dr. Cser-Palkovics András polgármester köszöntötte.


A Székesfehérvári Diáktanács 2017-es tavaszi szakmai napján megjelenteket dr. Cser-Palkovics András polgármester köszöntötte, kifejezve örömét, hogy a Díszteremben ismét fiatalok ülnek. Köszönetet nyilvánított a 2017-es Országos Diákparlament szervezőinek, majd az értékeléssel kapcsolatban kiemelte: „Az 50 pontban megfogalmazottak azt bizonyítják, hogy ez a Diákparlament a fiatalokról és a fiatalok hangján is szólt, azokkal a problémákkal, amelyek ma Magyarországon a diákokat foglalkoztatják. Ez az Országos Diákparlament legfontosabb célja. Reméljük, hogy legközelebb is Székesfehérvár adhat otthont ennek a fontos fórumnak!”

A polgármester a Diáktanács tagjainak két városi kezdeményezésről beszélt, amelyről a múlt heti Közgyűlés döntött. A pályaválasztásnak a diákok számára kiemelten fontos kihívását segíti az az egyénre szabott pályaorientációs program, amit a város térítésmenetesen biztosít a fehérvári diákok számára. Dr. Cser-Palkovics András beszámolt arról is, hogy digitális élményházat hoznak létre Székesfehérváron, a legújabb digitális technológiákkal, robotokkal, 3D-s és mobiltechnológiával, valamint a közösségi, interaktív média eszközeivel – ezáltal ez a jelenben és a jövőben meghatározó tényező elérhető lesz a fiatalok számára.

A március 3-i közgyűlésen elfogadták azt a kezdeményezést, miszerint a Tóth István és Tóth Terézia Ösztöndíj Közalapítvány pályaorientációval összefüggő tevékenységet is vállal a jövőben, egy CHOICES elnevezésű szoftver támogatásával. A programban minden diák részt vehet 13 éves kortól. Fűrész István tanácsadó a város személyiségközpontú pályaorientációs programjáról elmondta, hogy a mai kor technikáját használó, korosztálybarát pályaorientációról van szó. Az interneten elérhető eszközökhöz (mint például a Nemzeti Pályaorientációs Portál) képest a személyes tanácsadás a számítógépes program segítéségével az eredményes foglalkoztatást és a pályasikert a személyiséggel együtt vizsgálja, például kérdőívek segítségével. A hiteles pályaorientációs rendszer az ember és pálya tényezőit veszi számba és vizsgálja kölcsönhatásukat – mint a képességek, a vérmérséklet, az elvárások a követelményekkel, érzelmi hatásokkal és lehetőségekkel a másik oldalon.

A Székesfehérvári Diáktanács elnöksége beszámolót tartott a kipróbált programról. A néhány órás elfoglaltságot jelentő tevékenységet hasznosnak ítélték meg, kiemelve azt a tényezőt, hogy a számítógépes program mellett egy szakmai tanácsadó is segít. A programot átláthatónak ítélték, egyszerű kezelési felülettel. A többlépcsős rendszer az önismereti kérdésekkel indít, vizsgálja a személyiségjegyeket és feltérképezi a képességeket. Az 5-6 ajánlatot, amit a program kínál, kezelhető számú pályának ítélték meg, és örömmel vették, hogy utólag részletes összegzést is kézhez kaptak az eredményről, a pálya kívánalmait és lehetőségeit összevetve a diák képességeivel. Mészáros Attila alpolgármester hozzátette, hogy folyamatban van az orientációs munkában résztvevő pedagógusok képzése, valamint hogy a jövőben minden 7. és 10. osztályos fiatal számára szeretnék biztosítani a tanácsadásban való részvételt.

A rendezvény meghívott vendégeként Tari Annamária klinikai pszichológus, pszichoterapeuta a Z generációt érintő problémákról tartott előadást. A médiafogyasztás szokásait emelte ki az egyik legfontosabb tényezőnek, amellyel a különbségek jellemzően megragadhatók. A technológia lehetőségei nagymértékben befolyásolják a korosztályt érintő érzelmi folyamatokat, hiszen a kamaszok nem tudnak offline létezni, mindig kapcsolatban vannak, sokszor applikációk segítségével élik meg élményeiket és gondolkodnak, az énprezentációk pedig elsődleges fontosságúvá váltak a mindennapokban. A pszichológus az online információk folyamatos befogadását a telítettségen túli állapottal írta le. A digitális őslakosoknak nevezett Z generáció onlineélettér-használó, szemben az eszközhasználókkal, ez a különbség a felnőtt generációkkal konfliktusokhoz vezetnek. Az internet veszélyei kapcsán szóba került többek között az online személyiség, a csoportban létezés, a védtelenség, a virtuális és a valódi világ arányainak felborulása vagy a függőség.

Mészáros Attila
alpolgármester A székesfehérvári fiatalok helyzete – 2016 című ifjúságkutatás aktuális eredményeiről szóló beszámolójában elmondta, hogy a város ifjúsági stratégiájában fontos szerepet játszik ez a felmérés, hiszen a legutóbbi még 2006-ban készült. A vizsgálat 5000 fős mintával dolgozott, középiskolások, a felsőoktatásban tanulók és fiatal felnőttek részvételével.  A beszámoló tartalmazta a családszerkezetek, az iskolai teljesítmény és a képzéstípus összefüggéseinek, valamint a családok anyagi helyzetének, a munkanélküliség jelenlétének elemzését. A felmérés vizsgálta a családok közös szokásait, tevékenységeit, az érintett korosztály szabadidős és sporthoz fűződő tevékenységeit, az ebben szerepet játszó helyszíneket, a fiatalok fogyasztási szokásait és pénzügyi, egzisztenciális feltételeit. A három célcsoportban felmért, a káros szenvedélyekhez kapcsolódó adatok, ahogy az alpolgármester fogalmazott, komoly szociális és egészségügyi szempontokat és megoldandó feladatokat vetnek fel. A kutatás foglalkozott továbbá a nyelvismerettel, a továbbtanulási és a felnőttkori munkával kapcsolatos tervekkel, a helyi lehetőségek ismeretével és a társadalmi aktivitással is.

A szakmai napon Aczélvári Ruben Dominik, a Tóparti Gimnázium és Művészeti Szakgimnázium tanulója, az ODP szerkesztőbizottságának székesfehérvári delegáltja beszámolt az 50 pontos ajánlásról és a bizottság munkájáról. A február 3. és 5. között rendezett esemény pénteki napján a több mint 300 résztvevő a nyitó plenáris ülést követően fórumokon kezdte a munkát, szombaton a szekcióüléseken folytatódott a tanácskozás; az üléseken megfogalmazott álláspontok alapján a szerkesztőbizottság összeállította az ajánlásokat a záró plenáris ülésre. Vasárnap délelőtt került sor az ajánlások elfogadására, valamint megalakult a 21 tagú Országos Diáktanács.

Az általános változtatások témájában Aczélvári Ruben Dominik kiemelte a felmenő rendszerű oktatás, valamint a helyi tantervről való szélesebb körű rendelkezési szabadság igényét. A dekrétum tartalmazza a tanulmányi követelményrendszer felülvizsgálatát, a szabad tankönyvválasztás és általános életviteli kompetenciák tanításának kívánalmát. A diákok megfogalmazták továbbá, hogy a készségtárgyakat ne osztályozzák, valamint hogy kerüljön előtérbe az oktatásban a gyakorlatcentrikus szemlélet, újuljon meg a nyelvoktatás módszertana és gondolják át a mindennapos testnevelés programját. Az érettségi vizsgák tekintetében javasolták például, hogy több tantárgyból lehessen előrehozott vizsgát tenni. Az infrastrukturális fejlesztések, a közegészségügy, a közétkeztetés valamint a diákok anyagi támogatása témájában is tettek ajánlást.  A Diákönkormányzatok munkájával kapcsolatban megfogalmazták az évenkénti Megyei Diákparlament összeülésének, valamint az ODP kétévenkénti megrendezésének igényét.

A székesfehérvári küldöttek csatlakoztak a beszámolóhoz, megfogalmazták, hogy tapasztalataik alapján országosan hasonló problémák foglalkoztatják a diákokat. Pozitívumként ítélték meg, hogy a résztvevők találkozhattak a döntéshozókkal, valamint hogy a diákparlament rendezvényén újabb kapcsolatok, barátságok köttettek.

A rendezvény a TEVAgy a Hős programmal zárult, Klupács Péter mentő-technikus és Mészáros Zalán mentőtiszt közreműködésével. A diákok a hirtelen szívhalál biológiájáról hallhattak információkat és sajátíthatták el az újraélesztési technikát. A népszerűsítő programmal azt a célt tűzték ki célul, hogy a lakosságból minél többen tudjanak cselekedni a mentők megérkeztéig, és merjenek is közbelépni szükség esetén.

A Székesfehérvári Diáktanács szakmai napi programja a fiatalok javaslata alapján állt össze. A rendezvényen részt vett Molnár Tamás ifjúsági és civil tanácsnok, valamint a diáktanács munkáját segítő tanárok.


A rendezvényen készült fotók letölthetőek a Galériából!








Szöveg: Fraller Ildikó
Fotó: Simon Erika
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.