„Virágosabb, zöldebb Székesfehérvárért”

2017.03.09. 16:03
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2017. március 9. (csütörtök)
Március 10-től lehet pályázni növényekre.
 
 
 
 
 
 
A közterületek és intézmények lakossági parkosítási törekvéseit már hetedik éve támogatja Székesfehérvár városa és a Városgondnokság. Az idei „Virágosabb, zöldebb Székesfehérvárért” pályázat március 10-től egészen április 15-ig nyújtható be. Az intézmények és társasházak mellett idén is pályázhatnak a családi házban lakók. Idén is 10 millió forint a rendelkezésre álló keret, azonban ha több pályázat érkezik, a polgármesteri keret terhére növelik az összeget.


Hagyományosan 2017-ben is meghirdeti Székesfehérvár városa és a Városgondnokság a „Virágosabb, zöldebb Székesfehérvárért” közterületi növényültetési pályázatot.

D
r. Cser-Palkovics András polgármester a Feketehegy-Szárazréti Közösségi Központ udvarán elmondta, hogy a közösségépítést és a virágosítást is szolgálja a kezdeményezés, és a város hangulatának, életminőségének tekintetében az egyik legfontosabb pályázatról van szó: „Kiváló helyen állunk, hogy erről a két funkcióról beszéljünk: ha a város egy új közösségi terén körbenézünk, új ültetett fákat látunk. Természet és közösség nagyon jól összekapcsolható, ezt mutatja az évről évre meghirdetett városszépítési program is, amelynek az a célja, hogy a lakó- vagy intézményi közösségeket rábírjuk a környezetük rendbetartására, virággal, növényekkel való felpezsdítésére.” A polgármester azt mondta, bízik benne, hogy két határt is átlépnek az idei pályázattal: az egyik a hétszáz pályázat beérkezése, a másik pedig a rendelkezésre álló 10 millió forint, amit örömmel egészít ki a polgármesteri keretből – hiszen minden évben nő az igénylők, az elültetett növények száma.

Szigli István
önkormányzati képviselő tapasztalataiból megosztotta, hogy a virágosításra nemcsak a társasházak jelentkeznek, hanem a családi házas övezetben is sokan pályáznak. Az intézmények közül a Közösségi Központ és valamennyi közintézmény jelen van ebben a megmozdulásban. Az önkormányzati képviselő kifejezte a Központ szándékát, hogy az egy biztos bázisa legyen a virágos Székesfehérvárnak. 

A „Virágosabb, zöldebb Székesfehérvárért” pályázatról Bozai István városgondnok elmondta, hogy az intézmények és a társasházak 50 ezer, míg a családi házak 20 ezer forintos keretösszegig kérhetnek növényeket. Lakossági igényre 2017-ben a kiírást kiegészítették egy locsolószettel, a nagyobb közösségek számára. A pályázatot a mai naptól lehet elérni a Székesfehérvár Városgondnoksága Kft. oldalán. Elmondta, hogy a tavalyi 690 pályázó több ezer embert mozgósított: így a kétszáz főállású kertész mellett számtalan önkéntes kertész segítette a munkákat a város virágosításában.

Azoknak a jelentkezőknek, akik segítségre szorulnak, a Városgondnokság Berényi úti központjában tudnak információt adni, mondta el Spanyárné Halász Szilvia városi főkertész. Az elektromos jelentkezés mellett így megmarad a személyes pályázási lehetőség is. Az elmúlt években nagyon jó kapcsolatot alakítottak ki a társasházak megbízottaival, a Városgondnokság felvállalja az itt kialakított kiskertek tervezését és gondozását szakembereinek segítségével.

Jankovics Ilona
, a Székesfehérvári Kertbarát Egyesület elnöke is felajánlotta a segítséget, a növényválasztáshoz akár helyszíni szemlét is tartanak, hogy a pályázók a legjobb lehetőségeket választhassák ki. 

Tavaly összesen 690 pályázó kapott növényt: májusban 44.815 egynyárit, továbbá 11.955 tő muskátlit ültettek ki a program keretén belül. Az őszi kiszállítás keretében pedig 4.765 konténeres cserjét, 449 fenyőt és 16.571 évelő növényt kaptak a pályázók. Az ültetéshez és a zöldterület gondozásához 1.211 zsák 50 l-es virágföldet és 195 kg fűmagot is kaptak a pályázók. A pályázat célja többek között a kulturált és vonzóbb városkép kialakítása, a zöldfelületek nagyságának növelése és a meglévő zöldfelületek minőségi javulása. Emellett a fehérváriak összefogásának ösztönzése és a környezettudatos gondolkodás, illetve szemlélet erősítése is cél. 2016-ban tavasszal 609 helyszínre (2015-ben 432 helyszínre) ősszel pedig 532 helyszínre (2015-ben 374 db helyszínre) jutottak el a kért növények.

 

A választható növények

A növények közül május 31-ig az egynyári palánták, a muskátlik és virágföld kerül kiszállításra a pályázóknak, október 31-ig pedig széles választékban az évelők és a konténeres díszcserjék. A választható növények gyors kiválasztásában és a pályázat könnyebb kitöltésében segítenek a letölthető növénylisták, amelyeken a tavasszal és ősszel kiszállítható növények nevei szerepelnek magyarul és latinul is.


Idén locsolókészletre is lehet pályázni

A társasházak, intézmények igényelhetnek locsolókészletet 25m-es vagy 50 m-es hosszúságban, ½” locsolótömlővel, csapvéggel, csatlakozókkal és locsolófejjel, amelyek értékével csökken a rendelkezésükre álló 50.000 Ft pénzkeret.


A beérkezett pályázatok elbírálása

A pályázat elbírálása során figyelembe veszik a pályázatok beérkezési sorrendjét, azt, hogy a város melyik területét érinti a pályázat, és a pályázó az adott területen mit kíván létrehozni. A társasházak körüli zöldterületre és az intézmények területére maximum 50.000 Ft értékben, családi házas ingatlanok előtti közterületre pedig maximum 20.000 Ft értékben kaphatnak a pályázók növényt, virágföldet, fűmagot és locsolókészletet.

 

A pályázók megoszlása 2016-ban

  • Családi házak 379 db (2015-ben 221 db)
  • Iskolák 30 (2015-ban 12 db)
  • Önkormányzati Intézmények 54 db (2015-ben 42 db)
  • Óvodák, bölcsődék 22 db (2015-ben 28 db)
  • Társasházak 205 db (2015-ben 165 db)

A növénytelepítési pályázati nyomtatvány és nyilatkozat kitöltése

A pályázatban meg kell adni az igényelt növények pontos faját, fajtáját és darabszámát, továbbá szöveges indoklást kell adni, melyben röviden ismertetni kell a beültetés igényének okát, a hosszú távon való fenntarthatóság lehetőségét, továbbá hogy miért az igényelt növényekre nyújt be pályázatot.


A pályázatok hozzáférhetősége, benyújtásának a módja

A pályázati kiírást a www.varosgondnoksag.hu honlapról lehet letölteni, vagy személyesen a Városgondnokság Berényi u. 15. szám alatt található Városüzemeltetési Igazgatóságon lehet hozzájutni.

A pályázat benyújtásának hivatalos formája a növénytelepítési pályázati nyomtatvány és nyilatkozat kitöltése és eljuttatása a Városgondnokság címére Berényi út 15. címre postai vagy elektronikus úton a viragok@varosgondnoksag.hu címre. Személyesen is benyújtható a pályázat hétfőtől csütörtökig naponta 9-től 15-ig, pénteken pedig 9-től 12-ig a Városgondnokság Berényi út 15. szám alatti Városüzemeltetési Igazgatóságon a Parkfenntartási csoportnál. Az a kérés, hogy aki a pályázat beadásakor az elektronikus utat választja, az ne küldje el levélben is a pályázatát.


Postacím:
Székesfehérvár Városgondnoksága Kft. 8000 Székesfehérvár Berényi u. 15.
E-mail:
viragok@varosgondnoksag.hu
Személyes benyújtás:
hétfőtől - csütörtökig naponta 9-től 15-ig, pénteken 9-től 12-ig a Városgondnokság Berényi út 15. alatt található Városüzemeltetési Igazgatóság Parkfenntartási csoportjánál.






Szöveg: Fraller Ildikó

Fotó: Bácskai Gergely

 

 

 

 





 

Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.