Átszállás nélkül lehet eljutni a kórházig és a vasútállomásra

2017.03.13. 14:18
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2017. március 13. (hétfő)
Székesfehérvár helyi menetrend módosításának tervezete. Galéria 
 
 
 
 
 
Több ütemben, minden városrészt érintő menetrendi változtatásokról tárgyal még márciusban Székesfehérvár Közgyűlése. A szolgáltató cég az Önkormányzattal képviselői tájékoztatót tartott hétfőn a közösségi közlekedést érintő fejlesztésekről, majd sajtótájékoztatón mutatták be az éves 330 ezer pluszkilométernyi közlekedést jelentő tervezetet. 


Dr. Cser-Palkovics András polgármester egy jelentős munka fontos fázisaként értékelte a tervezetet. Az elkészült új hálózati koncepció, a KNYKK utas-elégedettségi felmérésének eredményei és az intermodális közösségi központ fejlesztésének állami támogatásának feltételei mentén gondolkodnak a jelenlegi menetrend bővítéséről és a közösségi közlekedés fejlesztéséről – ebben a szakaszban a központ létrehozásáig.  A javaslatot a Közgyűlés jövő héten tárgyalja. A polgármester kiemelte: „A város még soha nem költött ennyit a közösségi közlekedésre, az iparűzési adóból jelentős arányban fordítunk a fejlesztésre és a működtetésre. 2018-ban kerül sor ütemezetten a menetrendbővítés teljes bevezetésére: ennek eredményeként 323.693 kilométer éves növekmény várható a közösségi közlekedésben, ami összesen 3.712.835 kilométeres hálózatot jelent.” Dr. Cser-Palkovics András elmondta, hogy a félmilliárd forintot is meghaladja az az összeg, amit a város a helyi közösségi közlekedésre fordít – míg a folyamatosan visszaeső állami normatíva körülbelül 50 millió forintot tesz ki. „Az utazóközönség bővülő szolgáltatást vehet igénybe. Bízom benne, hogy a közösségi közlekedést sokak számára még vonzóbbá, még versenyképesebbé teszik. Ezáltal közlekedési problémákat is szeretnénk megoldani, illetve a környezeti terhelést csökkenteni.” – hangsúlyozta a polgármester.

Tóth István
, a KNYKK Zrt. általános vezérigazgató helyettese azt mondta: „Fordulóponthoz érkezett Székesfehérvár, amire nem nagyon van példa az országban: az utazóközönség kérésének eleget téve a város olyan bővítést hajt végre, ami a lakosságot a közösségi közlekedés felé terelheti.” Egy 2008-as felmérésre hivatkozva a 15-20%-os utas- és bevételvesztés folyamatát megállíthatónak vélte, és egy magas szakmai színvonalú szolgáltatás megvalósulását látja a tervezet alapján. A fejlesztéshez 2018-19-ben új autóbuszok forgalomba állítását is tervezik.

Nagy Zsolt
, a Polgármesteri Hivatal Közlekedési Irodájának vezetője azt mondta, hogy célként a jelenlegi hálózat megtartása mellett olyan hiánypótló kiegészítések beillesztését tervezik, amely az új hálózat tervezésekor pozitív fogadtatásban részesültek a lakosság részéről. Összefoglalásában kiemelte, hogy a szolgáltatás 10%-kal bővül. Az új vonalak, a vonalhosszabbítások és a szabadnapi járatsűrítések pénzügyi vonatkozásai alapján a 2017. évi növekménye 25 millió forint lesz.


Tavaly nyáron döntött a képviselőtestület az autóbusz hálózat átalakításáról, új menetrend kidolgozásáról. Mint ismert, Székesfehérváron a közösségi közlekedést nem saját cégen keresztül látja el a város, hanem az állami tulajdonú KNYKK Zrt-vel, mint szolgáltatóval. A helyi járatok utasait a szolgáltató novemberben reprezentatív felmérés keretében kérdezte meg az utazási szokásokról, a leggyakoribb úticélokról, a jelenlegi menetrend erősségeiről, hiányosságairól, az esetleges igényekről. Az eredmények, az összegzés mind a közlekedési központ, mind a város honlapján olvashatóak.

A felmérés során kiderült, hogy az új közösségi közlekedési hálózat és menetrend bevezetése megosztja a székesfehérváriakat és városban tanulókat, dolgozókat. Mindezt a véleményt, illetve a szolgáltató munkaerő-lehetőségeit, valamint a város finanszírozási kereteit figyelembe véve több egyeztetési kör után alakult ki az a javaslat, amely márciusban a testület elé kerül.

A helyi menetrend bővítése során a legfontosabb szempont annak a régi lakossági kérésnek a teljesítése volt, hogy minden városrészből átszállás nélkül el lehessen jutni a kórházig, illetve a vasútállomásra. A járatbővítés összességében éves 323 ezer kilométernyi pluszteljesítményt jelent, ami 180 millió forintos többletforrást igényel, melyet Székesfehérvár Önkormányzata finanszíroz. A hálózatbővítéssel elmondható, hogy éves szinten összesen 3.712.835 kilométert teljesítenek a helyi járatos autóbuszok. Az állam finanszírozása a közösségi közlekedésben folyamatosan csökken, idén a kapott normatív támogatás 56 millió Ft, Székesfehérvár Önkormányzatának saját forrásból vállalt költségei pedig egyre nőnek, ez 2016-ban 350 millió Ft volt, és 2017-ben is körülbelül ennyi.

Még egy fontos újdonságról is beszámoltak: immár Székesfehérvár is csatlakozott a Google Transit szolgáltatáshoz, azaz online segítséget kaphatnak a közösségi közlekedést használók is az útvonaltervezőben.

A 32-es vonalat körjárattá alakítva beköthető a Nagyszombati utca Kassai u. és Zsolnai u. közötti szakasza a közösségi közlekedésbe. Átszállás nélküli kapcsolatot kap a 32-es vonal meglévő vonzáskörzetével a kórház, Pozsonyi utca, Fiskális út, Nagyszombati utca területe. A járatok naponta óránként közlekednek mindkét irányba 32K és 32V néven, a 32-es járat jelenlegi menetrendjével közel egyező időpontban.

A Bregyó közi Atlétikai Sportközpont nem rendelkezik közösségi közlekedési kapcsolattal, ami sokakat gátolhat abban, hogy ellátogasson oda. Nekik is jelent megoldást a bevezetendő 39K és 39V jelű, egymással ellenirányban közlekedő körjárat. A Várkörút felújítása alatt érkeztek pozitív jelzések, hogy a felsővárosiak örülnek a közvetlen piac és autóbusz-állomás kapcsolatnak. Ez a vonal az előbbieken kívül a kórházat is érinti.

A 16A vonal meghosszabbításával és hurokjárattá alakításával Szárazrét és Feketehegy is átszállás nélkül el tudná érni a kórházat. A vonal a vasútállomástól indulna és a kórháztól a 16A útvonalán, majd az uszodától a 37-es útvonalán tenne egy hurkot a Körösi és Rába utcán. A vonal decentruma a vasútállomás lenne, ezért 30-as számot kapna. A vonal bevezetésével a 16A járat 30-as járatként működik tovább.

A KNYKK Zrt. megbízásából készített utas-elégedettségi felmérés szerint sokan panaszkodtak a szabadnapi alacsony járatsűrűségre. A javaslat szerint a 11A, 12A, 14, 22, 24, 36 vonalak szabadnap délelőttönként összesen 96 új járatot kapnának. Az egyes vonalak menetrendje az alábbiak szerint módosulna:

Maroshegyet most csak a 10-es vonal szolgálja a Balatoni és Úrhidai úton keresztül. A legközelebbi megállók elérése sokaktól akár 1km-nél is hosszabb gyaloglást igényel. A terület közösségi közlekedésbe bekapcsolását nehezítik a keskeny utcák, az úttesten várakozó járművek és a rossz minőségű burkolat. A Brassói út felújítása után a 40 és 41 jelű vonal szolgálná ki Maroshegyet és juttatná el átszállás nélkül a Táncsics Mihály Általános Iskolába, Belvárosba, autóbusz-állomásra, kórházba, vasútállomásra. A két körjárat egymással ellenkező irányba közlekedik irányonként másfél órás követési időközzel a Csapó utcából indulva, amivel Maroshegyen 45 percenként fog közlekedni busz.

A Maroshegyi óvodánál új megálló építése szükséges a Rádió utcán a Vásárhelyi út irányában. Tömegközlekedési útvonallá kell minősíteni a Szilvamag utcát, Nagyváradi utcát, Nagyszebeni utcát, Székely utcát, Nagybányai utcát és Brassói utcát.

Az autóbusz megállóhelyek elnevezésében 2017 decemberétől több módosítást is tervez a szolgáltató és a város.




A közösségi közlekedésről szóló részletek és a sajtótájékoztatón készült fotók letölthetőek a Galériából!





Szöveg: Stettler Zsuzsanna, Fraller Ildikó
Fotó: Simon Erika

 
 
 
 




 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.