Begyógyuló tájsebek Fejér megyében – köszöntötték az önkéntes környezetvédőket

2017.03.22. 14:51
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2017. március 22. (szerda) 
Több mint négyszáz köbméter hulladékot gyűjtöttek.     Galéria
 
 
 
 
 
 
Négyszáz köbméternél is több illegális hulladékot számoltak fel önkéntes csoportok tavaly Fejér megyében, a Gaja Környezetvédő Egyesület Tájsebészet-programja keretében. Az akcióra minden eddiginél több önkéntes környezetvédő csoport jelentkezett. Képviselőiket Székesfehérváron, a Hiemer-házban köszöntötték ma délután.
 
A Hulladék Munkacsoport és a Gaja Környezetvédő Egyesület első ízben 2001-ben hirdette meg a Tájsebészet című országos programot az illegális hulladéklerakók felszámolása és az okozott környezeti és társadalmi problémák kezelése érdekében. Hasonló nagy tömegeket megmozgató, az év 365 napján zajló környezetvédelmi kezdeményezésre addig nem volt példa. Morális és kulturális változások történtek, a megtisztított területeken közparkok, játszóterek, sportpályák létesültek, helyi környezetvédelmi rendeletek születtek, őrjáratok indultak a területek sorsának nyomon követése érdekében.
 
A kampányt országos szinten 2006 után már nem hirdették meg, de Fejér megyében azóta is a Gaja Környezetvédő Egyesület felhívására minden évben tucatnál több, önkéntesekből álló csapat veszi fel a küzdelmet a tájsebek gyógyításáért. A legutóbbi évek jellegzetessége volt, hogy a hajléktalan emberek is jelentős részt vállaltak egyes erdőrészek és lakóhelyük megtisztításában, valamint újdonság a Vadex Zrt. szerepvállalása is. Ezen kívül számos közreműködő partner – köztük Székesfehérvár Önkormányzata is – segítette, támogatta a munkálatokat.
 
A 2016-os Tájsebészet pályázatra minden eddiginél több, 26 csoport jelentkezett. A szervezetek csaknem 2.600 önkéntese 410 köbméternyi illegális hulladékot számolt fel és helyezett el legális lerakókon. Egy köbméter hulladék különböző helyekről történő összegyűjtése, szállítójárműre pakolása, elvitele és legális elhelyezése 15-20 ezer forintba kerül, így megbecsülhető, hogy 2016-ban az önkéntes közösségek munkája 6-7 millió forint tett ki. Tevékenységük értékét még inkább emeli az egészséges, tiszta környezet megteremtése.
 
Az önkéntes csoportok képviselőit szerdán délután köszöntötték Székesfehérváron, a Hiemer-házban.

A város Önkormányzata nevében Juhász László környezetvédelmi tanácsnok mondott köszönetet munkájukért. Elmondta, az akció nagyon sikeres, hiszen emberek ezreit mozgatja meg. A kapcsolódó közösségek rendkívül sokrétűek, vannak köztük céges, egyházi és vállalati csapatok, de iskolák és óvodák is. Köszönet illeti a Gaja Egyesületet az akció folyamatos szervezéséért.
 
Varga Gábor, a Gaja Környezetvédő Egyesület elnöke méltatta az önkéntesek munkáját, melynek köszönhetően hihetetlenül nagy mennyiségű szemét gyűlt össze, de – mint fogalmazott – bőven van még eltakarításra váró hulladék Magyarországon. Köszönetét fejezte ki a különféle háttérintézmények és szervezetek támogatásáért, amely elengedhetetlen volt a sikerhez.
 
Gárdonyi László, a Gaja Környezetvédő Egyesület munkatársa, a Tájsebészet program koordinátora örömteli napnak nevezte a mait, hiszen a kezdeményezésben résztvevők személyesen is találkozhattak egymással. Nekik köszönhetően a mozgalom régen túllépett a szemétszedésen, hiszen emellett rendkívül fontos környezeti-nevelési szerepet is betölt.

Az eseményen az önkéntes környezetvédő csoportok képviselői oklevelet és ajándéktárgyakat vettek át.
 


A kapcsolódó fotók letölthetőek a Galériából.




Szöveg:
Havasi Tímea

 

Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Március
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
       
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.