Marth Fruzsina nyerte a VIII. Fehérvári Versünnep döntőjét

2017.04.08. 15:48
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2017. április 8. (szombat)
A Városházán Radnóti-, Dsida-, József Attila- és Radnóti-verseket adtak elő a fiatalok. Galéria 
 
 
 
 
 
Szombaton a Városházán rendezték a VIII. Fehérvári Versünnep döntőjét. A rangos rendezvény résztvevőit Spányi Antal megyés püspök és dr. Cser-Palkovics András polgármester köszöntötték. A Kubik Anna Jászai-díjas színművész elnökletével értékelő zsűri döntés alapján 2017-ben Marth Fruzsina volt a legjobb versmondó, aki Dsida Jenő Psalmus Hungaricus című költeményét adta elő.


Szombaton délelőtt a Városháza Díszterme adott otthont a VIII. Fehérvári Versünnep döntőjének.

Spányi Antal
megyés püspök köszöntőjében azt fogalmazta meg, hogy az ember küldetése az ég felé növekedés, amiben sok minden a segítségünkre lehet: „Ha a szépet és jót emlegetjük, az ember mindenképpen találkozik a versek világával, az igaz versekkel. Amelyek tanítanak, emelnek, gyógyítanak, bátorítanak, amelyek nagy hatással vannak ránk, amelyek egy életen keresztül elkísérnek.” Örömét fejezte ki a nyolcadszor megvalósuló Versünnep kapcsán, és az ajándékul kapott élmény mellett a tehetséges fiatalokat méltatta.

Dr. Cser-Palkovics András
polgármester ünnepi beszédében megemlékezett az elhunyt Román Károly tanárról, irodalmáról. Székesfehérvár Díszpolgára, a köztiszteletben álló Tanár Úr emléke előtt a rendezvény résztvevői egy perces néma főhajtással tisztelegtek. A Városháza megtelt Dísztermét nézve a polgármester köszönetet mondott a résztvevő középiskolásoknak, a rendezvény főszereplőinek: „Amikor annak idején elindítottuk a Versünnepet, csak titkon reméltük, hogy lesznek fiatalok, akik jelentkeznek erre, és hogy évről évre mindig lesznek jelentkezők, hogy lesznek őket felkészítő tanárok, és hogy egyre nagyobb lesz az érdeklődés. Ma már ezek a fiatalok képesek a Városháza Dísztermét megtölteni, akár a döntő alkalmával, akár a Versünnep gáláján, vagy képesek megtölteni a város főterét március 15-e alkalmával, vagy október 23-ára emlékezve, 2-3 ezer embert kicsalogatva a Városház térre. Büszkék lehetünk a fiataljainkra!” Dr. Cser-Palkovics András hozzátette, hogy a Versünnep nem egyszeri verseny, hanem egy olyan lehetőség megmutatni a tehetséget, amely további programokkal, rendezvényekkel, táborral egészül ki. A polgármester a város közössége nevében születésnapja alkalmából köszöntötte Kubik Anna Kossuth- és Jászai-díjas színművészt, a zsűri elnökét, aki kezdetektől fogva a Versünnep mellett állt.

A döntőben Kubik Anna Kossuth-díjas és Jászai Mari-díjas, Érdemes Művész elnökletével értékelte a versmondásokat a zsűri, a bíráló bizottság tagjai Závodszky Noémi, a Vörösmarty Színház színművésze, a Székesfehérvári Egyházmegye képviseletében Tornyai Gábor plébános, Bobory Zoltán költő, író, előadóművész, valamint Vakler Lajos Penna Regia díjas újságíró, a Fehérvár Médiacentrum szerkesztő-riportere.

A 2017-es döntő főszereplői Bakó Fanni, Baráth Eszter Adrienn, Ferenczy-Nagy Boglárka, Jenei Márton, Kertész Ádám, Kneifel Nóra, Komlódy Márk, Körmendi Kristóf, Marth Fruzsina, Somos Máté, Strasszer Domonkos, Tóth András Bence és Varga Eszter voltak, akik többek között Radnóti Miklóstól, Dsida Jenőtől, József Attilától, Szabó Lőrinctől és Wass Alberttől választottak verset.

Amíg a zsűri értékelt, Arany János születésének 200. évfordulója alkalmából a Fehérvár Televízió Nagyszalontára kalauzolta a döntő nézőit kisfilmjével, bemutatva az Arany jános Emlékmúzeumot és a nagyszalontai Csonka-tornyot.

A Versünnep ötletgazdájának, Varga Sándornak az özvegye, Mihályi Magdolna és Mészáros Attila alpolgármester adták át a döntősöknek, valamint az elődöntőben nagyon meggyőző teljesítményt nyújtó Zsuzsics Tibornak (Szent István Élelmiszeripari és Mezőgazdasági Szakközépiskola) a 2017-es Székelyföldi Verstáborba szóló meghívót, ahol folytatódik majd a tehetséggondozó program. Különdíjat adtak át Ferenczy Noéminek, aki a Ciszterci Szent István Gimnázium tanáraként a legtöbb versmondó diákot készítette fel.

Kubik Anna
értékelésében megemlékezett a Székesfehérvárhoz is kötődő Laborfalvi Rózáról, aki 200 éve született, éppen április 8-án – a magyar színészek egyik nagy versmondó elődjéről. A döntős fiataloknak azt mondta, hogy méltó utódai a színésznőnek, és erőt, kellő alázatot, szorgalmat kívánt a további munkához. A rendezvényről annyit mondott, hogy igazi ünnep volt a Versünnep, a hallgatóság lelkét felemelő előadások hangzottak el.

A legígéretesebb fiatalnak járó különdíjat Kubik Anna és Spányi Antal Ferenczy-Nagy Boglárkának (Teleki Blanka Gimnázium) adták át. A Széphő Zrt. különdíját a természetes és egyedi versmondásért Sebestyén Györgyi gazdasági igazgató Somos Máténak (Tóparti Gimnázium és Művészeti Szakgimnázium), a Fehérvár Médiacentrum különdíját Hagymásy András ügyvezető egyéniségéért, sajátos arcáért Kertész Ádámnak (Ciszterci Szent István Gimnázium) adta át.

A zsűri döntése alapján harmadik helyezett lett Baráth Eszter Adrienn (Kodolányi János Gimnázium és Szakgimnázium), a második helyezést Varga Eszter (Ciszterci Szent István Gimnázium) nyerte el. 2017-ben a legjobb versmondó Marth Fruzsina (Ciszterci Szent István Gimnázium) lett, aki Dsida Jenő Psalmus Hungaricusát adta elő, neki Spányi Antal és dr. Cser-Palkovics András gratuláltak.

Bobory Zoltán, a Vörösmarty Társaság elnöke megköszönte Keller Jánosnak és Látrányi Viktóriának a rendezvény műsorvezetésében nyújtott munkáját. A szervezők nevében Hagymásy András mondott zárszót, amelyben kiemelte, hogy igyekeznek méltó rendezvényt teremteni a tehetségek, értékek bemutatásához, majd köszönetet mondott a zsűri tagjainak, valamint a rendezvény lebonyolításában, illetve előkészítésben résztvevők munkájáért.

A felkészülésben a Vörösmarty Színház színművészei, művészeti munkatársai közül Nagy Péter, Lábodi Ádám, Varga Lili, Kozáry Ferenc, Andrássy Máté, Váradi Eszter Sára, Kelemen István, dr. Matuz János, Juhász Illés, Tűzkő Sándor, Láposi Réka, Varga Gabriella és Keller János segítették a fiatalokat, a mentorok munkájáról a fiatalokat bemutató kisfilmek, illetve a diákokkal készített helyszíni interjúk is szóltak.

A döntőről készült televíziós felvételt az érdeklődők a későbbiekben tekinthetik meg a Fehérvár Televízióban.

 
A döntőn készült fotók letölthetőek a Galériából!





Szöveg: Fraller Ildikó
Fotó: Simon Erika


 

 

 

 

Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Március
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
       
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.