Életben kell tartanunk a tanulságokat! – Holokauszt emléknap Székesfehérváron

2017.04.19. 14:53
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2017. április 19. (szerda)
Néma koszorúzásokat tartottak két helyszínen.       Galéria  
 
 
 
 
 
2000 óta külön emléknapja van a holokauszt magyarországi áldozatainak. Az alkalom tiszteletére ma két helyszínen szervezett megemlékezést Székesfehérvár Önkormányzata és a Székesfehérvári Zsidó Hitközség. Délelőtt koszorúztak az Izraelita temető előtti téren. A rossz időjárási körülmények miatt a Zsinagóga emlékműnél tervezett műsor és a beszédek elmaradtak, a megjelentek itt is néma koszorúzással, illetve imával tisztelegtek az áldozatok emléke előtt.
 
Magyarország Kormánya 2000-ben döntött arról, hogy április 16-a legyen a holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapja. Az első ilyen megemlékezést 2001-ben tartották. 1944-ben ezen a napon a náci megszállókkal együttműködő magyar közigazgatási és rendvédelemi szervek megkezdték az első gettók és gyűjtőtáborok felállítását a korabeli Magyarország kárpátaljai területén.
 
Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata és a Székesfehérvári Zsidó Hitközség szerdán közösen emlékezett meg a népirtás áldozatairól.
 
Délelőtt néma koszorúzás zajlott az Izraelita temető előtti téren, a holokauszt áldozatainak 2014 novemberében átadott emlékművénél. Székesfehérvár Önkormányzata nevében Földi Zoltán önkormányzati képviselő, a Humán Közszolgálati Szakbizottság elnöke koszorúzott. Ugyancsak elhelyezték az emlékezés virágait a Fejér Megyei Kormányhivatal, a fegyveres és rendvédelmi szervez, továbbá a civil szervezetek képviselői.
 
A rendkívüli időjárási körülmények miatt változott a kora délutáni megemlékezés programja a Várkörút – Rákóczi utca sarkán található Zsinagóga emlékműnél. A Teleki Blanka Gimnázium és Általános Iskola diákjainak műsora, illetve az emlékező beszédek elmaradtak. Gyászimát mondott Mányi-Szabó Ferenc kántor, majd néma koszorúzással és az emlékezés köveinek elhelyezésével zárult az esemény. Székesfehérvár Önkormányzata képviseletében Molnár Tamás tanácsnok, illetve dr. Dienesné Fluck Györgyi és Szigli István önkormányzati képviselők koszorúztak. Ugyancsak részt vett a koszorúzáson Neubart István, a Székesfehérvári Zsidó Hitközség elnöke, Wilmek Tibor, a Fejér Megyei Önkormányzat alelnöke, dr. Petrin László, a Fejér Megyei Kormányhivatal főigazgatója és dr. Szikora János, a Vörösmarty Színház igazgatója. Szintén kapcsolódtak az eseményhez a fegyveres és rendvédelmi szervek, valamint a civil szervezetek képviselői.



A kapcsolódó fotók letölthetőek a Galériából.
 
 
 
 
 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.