Dalolj Fehérvár! - vasárnapig tart az ifjúsági kórusok nemzetközi találkozója

2017.04.20. 17:33
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2017. április 20. (csütörtök) 
Hangversenyek, belvárosi szerenád, közös folklórprogram is lesz a rendezvényen.     Galéria  
 
 
 
 
 
Középiskolás diákok énekkarai dalolják be a napokban Székesfehérvárt.  A Városházán rendezett ünnepélyes megnyitóval ma elkezdődött és egészen vasárnapig tart a Fehérvári Ének X. Nemzetközi Ifjúsági Kórustalálkozó Székesfehérváron.  A kétszázötven fiatal dalos „randevújára” érkeztek vendégek Csehországból, Hollandiából, Szlovákiából, továbbá Kecskemétről és Budapestről, a szervező Kodály Zoltán Általános Iskola, Gimnázium és Alapfokú Művészeti Iskolát pedig három kórus képviseli. A fiatalokat Brájer Éva alpolgármester köszöntötte a megnyitón. A programok hangversenyekkel, utcai szerenádokkal és közös folklórprogrammal folytatódnak a napokban.

A Kodály Zoltán Általános Iskola, Gimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola magas színvonalú kórusmozgalmat indított 1992-ben. Páros években az általános iskolás gyermekkórusoknak, míg páratlan években a zenei tagozatos középiskolák, gimnáziumok énekkarainak szervez találkozót az intézmény Székesfehérváron. A magas színvonalú, jó hangulatú fesztiválok célja, hogy a verseny nélküli, de szakmai zsűri előtt folyó hangversenyeken, templomi koncerteken, szerenádon ráirányítsák a figyelmet a zene közösségteremtő erejére, az együttes örömszerzésre és az önkifejezés lehetőségére.

A Fehérvári Ének X. Nemzetközi Ifjúsági Kórustalálkozó mától vasárnapig tart Székesfehérváron, a Kodály-emlékév jegyében. A programon ezúttal kilenc kórus vesz részt, érkeztek vendégek a csehországi Vyskov-ból, a hollandiai Hágából, a szlovákiai Révkomáromból, továbbá Kecskemétről és Budapestről, míg a Kodályt három énekkar képviseli a találkozón.

A kórusok karnagyait és a kísérő pedagógusokat Brájer Éva alpolgármester fogadta a Városháza kistanácstermében, majd a Díszteremben rendezett ünnepélyes megnyitón Székesfehérvár városa és polgárai nevében köszöntötte az énekkarokat. Arra kérte a fehérvári diákokat, hogy a közös időtöltés, barátkozás közben ismertessék meg a vendégekkel Székesfehérvárt, a város rangos és gazdag történelmi múltját, nevezetes helyszíneit. Arról is szólt, hogy idén Kodály Zoltán emléke előtt tiszteleg az ország, így a kórustalálkozó is a Kodály-emlékév jegyében zajlik. Az alpolgármester köszönetét fejezte ki a Kodály iskola igazgatójának, Kneifel Imrének és valamennyi munkatársának, akik hosszú évek óta szervezik a város által is nagy örömmel fogadott kórusfesztiválokat.

A köszöntő után a kórusok kánonban szólaltatták meg Kodály Zoltán „A magyarokhoz” című, Berzsenyi Dániel költeményéből készült zeneművét Kneifel Imre vezényletével. A Kodály igazgatója a megnyitón úgy fogalmazott: a zene nem ismer határokat, közös nyelvet beszélünk.

A megnyitót követően ma este az Alba Regia Sportcsarnokban rendezett nagyszabású nyitóműsorral köszönti Székesfehérvár városa a nemzetközi találkozó kórusait. Április 21-én, pénteken délelőtt a Szent István Hitoktatási és Művelődési Házban fesztiválhangverseny zajlik, majd délután több belvárosi helyszínen utcai szerenádokat rendeznek. Április 22-én, szombaton ismét lesz fesztiválhangverseny, majd este a Szent Imre templomban adnak műsort a kórusok. A nemzetközi találkozó vasárnap a Best Western Lakeside Hotel MKOSZ Edzőcsarnokában zárul az énekkarok folklórhangversenyével és a „Szállj elő zöld ág” néptánctalálkozóval.

A kapcsolódó fotók letölthetőek a Galériából.

 

Szöveg: Havasi Tímea
Fotó: Simon Erika

 

 

 

Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.