Az ÉN 56-om! – vetélkedő és Mansfeld konferencia a Városháza Dísztermében

2017.04.24. 15:28
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2017. április 24. (hétfő)
A rendezvényen a Tiszta szívvel című darabot is előadták a székesfehérvári fiatalok. Galéria
 
 
 
A Fiatalok Fehérvárért Egyesület az 56-os emlékbizottság támogatásával rendezte meg az 1956-os forradalom és szabadságharc 60. évfordulója alkalmából Az ÉN 56-om! ifjúsági programsorozatot. A kezdeményezéssel a fiatalokat kívánták még közelebb hozni és megismertetni az 1956-os forradalom és szabadságharc eszméivel és hőseivel. Hétfőn a Városháza Díszterme adott otthont a vetélkedőnek és a Mansfeld konferenciának.


A Fiatalok Fehérvárért Egyesület pályázatot hirdetett az 1956-os emlékév alkalmából a Székesfehérváron tanuló 7-8. osztályos, középiskolás vagy egyetemista diákok részére. A programsorozat remek lehetőséget biztosított arra, hogy a XXI. század fiataljai példaképeket állítsanak azon történelmi alakokból, akik életüket, vagy szabadságukat áldozták 1956-ban Magyarországért.

Huszonhat négyfős csapat jelentkezett a vetélkedőre. A verseny három programelemből épült fel, melynek legnagyobb részét a kreatív feladatok alkották. A kreatív munka témája: „Mit jelent számodra 1956?”, melyre a fiatalok egy szabadon választott technikával készült pályaművet adhattak be, illetve alkothattak prózát vagy verset. A további két szegmense a megmérettetésnek a Mansfeld című film, illetve a Mansfeld Konferencia és Vetélkedő voltak – utóbbi eseménynek a Városháza Díszterme adott otthont hétfőn.

A hétfői rendezvényen elsőként Gréczy Szimonetta, a programokat szervező Fiatalok Fehérvárért Egyesület elnöke üdvözölte a megjelenteket, majd dr. Cser-Palkovics András polgármester mondta el köszöntőjét. Kiemelte, hogy a Fiatalok Fehérvárért Egyesület kezdeményezése sikeresnek bizonyult, hiszen több mint 100 fiatal vesz részt Az ÉN 56-om! vetélkedőn. Beszédében megemlékezett arról, hogy 2016. október 23-án, a Vörösmarty Színházban vetítették le a „Történelmet mi írjuk” című filmet, mely az 1956-os eseményeket mutatja be Schéda Mária naplóbejegyzései alapján, aki a székesfehérvári leánygimnázium tanulójaként élte át a forradalom reményteli és egyben félelmetes pillanatait. Dr. Cser-Palkovics András hangsúlyozta: nagyon érdekes volt látni, hogy egy fiatal miként látta az ’56-os forradalom és szabadságharc történéseit. Székesfehérvár polgármestere arra kérte a mai fiatalokat, hogy legyenek büszkék azokra az ifjakra, akik 1956-ban hatalmas kockázatot vállalva küzdöttek a szabadságért. Véleménye szerint az 1956-os fiatalok hozzáállása és bátorsága előrevetítette az 1990-es rendszerváltoztatást, melynek köszönhetően ma demokráciában élhetünk.

"1956. október 23-án egy aprócska, de elszánt nemzet hősei, a magyar szabadságharcosok, köztük sok ezer fiatal nemet mondott a diktatúrára, szabadsága és önrendelkezése megcsúfítására, és felemelte a fegyvert értünk, mai fiatalokért is. Hálával kell gondolnunk azokra a honfitársainkra, akik életüket, szabadságukat, egzisztenciájukat áldozták azért, hogy mi most szabadságban élhetünk, hogy a kommunista diktatúra már nem akarja elvenni a mai fiataloktól a boldogulás lehetőségét. 1956 üzenete egyértelmű és aktuális: szabadságunkért mindig harcolni kell, sosem adták ingyen és ezután sem fogják. Márpedig ez az egyik legnagyobb kincsünk, amelyeket ma is támadnak, külső erők próbálják megvenni. A forradalom és szabadságharc fiatal hősei példák ma is, hogy hazaszeretettel, bátorsággal, hittel és hűséggel érdemes Magyarországért dolgozni, ha kell harcolni is.” – mondta Nagy Boglárka, a Székesfehérvári Diáktanács elnöke.

A rendezvény keretében bemutatták a székesfehérvári fiatalok részvételével színpadra vitt Tiszta Szívvel című darabot. A hétfői vetélkedő és Mansfeld konferencia műsorát a székesfehérvári fiatalok adták dr. Matuz János, a Vörösmarty Színház művészeti intendánsának összeállításában. A Tiszta szívvel című drámai műsor felidézte a több mint fél évszázaddal ezelőtti korszakot, a történelmi eseményeket, nyolc ifjú szemszögéből bemutatva 1956-ot, a fiatalok forradalmát. A fiatalokét, akik az iskolai aulákban gyülekeztek, akik zászlót bontottak az októberi forradalom első napjaiban, akik a barikádok tetején álltak, akik lőttek és akik meghaltak.

Az előadást követően a huszonhat csapat egy 56 kérdésből álló tesztet töltött ki a vetélkedőn, a résztvevőknek emellett egy plakátot is kellett készíteniük. Az egész programsorozat összesített eredménye alapján a Hazafiak csapata végzett az első helyen, a legjobb középiskolai együttes a Telekiwi lett, míg az általános iskolások között a Nagy Imre együttes szerepelt a legjobban. A zsűri a legjobb plakátokat elkészítő csoportokat is különdíjban részesítette.

A konferencián jelen volt Sinka Jenő, az 1956-os Magyar Szabadságharcosok Világszövetsége Fejér Megyei Szervezetének elnöke, valamint Szakálos József is, akik részletes beszámolót adtak 1956-hoz fűződő emlékeikről. A programot az 1956-os forradalom és szabadságharc 60. évfordulójára létrehozott emlékbizottság támogatta.

Az eseményen készült fotók letölthetőek a Galériából.

 


                                         
Szöveg: Samu Miklós
Fotó: Kiss László

 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Március
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
       
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.