Könnyed, elegáns, tartalmas élményt kínál az új Somorjai Ferenc hangversenysorozat

2017.04.25. 15:40
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2017. április 25. (kedd) 
Négy koncert, négy helyszín, négy hangulat.   www.arso.hu  
 
 
 
 
 
Ismét útjára indítja a Somorjai Ferenc kamarazenekari hangversenysorozatot az Alba Regia Szimfonikus Zenekar. A pénteken kezdődő program négy 60 perces, különböző hangulatú és stílusú komolyzenei koncertet kínál négy helyszínen a könnyed, elegáns és tartalmas muzsika kedvelőinek. A Hiemer-házban rendezett beharangozó sajtótájékoztatón részt vett többek között Magyarország világhírű, Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas zongoraművésze, Bogányi Gergely, aki az októberi záró hangversenyen működik közre.
 
Székesfehérvár zenei életének maghatározó alakja volt Somorjai Ferenc kiváló zenetanár és kóruskarnagy. Sok évtizedes, kiemelkedő zeneszervezői és szakmai életútja előtt tisztelgett az Alba Regia Szimfonikus Zenekar a róla elnevezett új kamarazenei hangversenysorozat 2016-os elindításával. A tavalyi sikerek folytatásra ösztönözték a zenekart, így ismét megrendezik a négy, különböző hangulatú és stílusú komolyzenei koncertet négy helyszínen.
 
Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar 2015. január elseje óta önálló kulturális intézményként működik, azóta rálépett egy saját fejlődési útra, hogy elérje a kiemelt minősítést. A zenekar hagyományos hangversenyeit továbbra is Drahos Béla vezényli. Van értelme és célja a munkának, hiszen Székesfehérváron egyre bővül a klasszikus zenét szeretők tábora, az ifjúsági bérletben pedig idén plusz koncerteket kellett betervezni a nagy érdeklődésre való tekintettel. – emelte ki a sajtótájékoztatón Brájer Éva alpolgármester. Hozzátette: az új Somorjai Ferenc hangversenysorozat valóban könnyed, ám minőségi kikapcsolódást ígér a város zenerajongóinak.
 
Az új koncertsorozat programja rendkívül különleges lesz köszönhetően a változatos műsornak és annak, hogy sokféle hangszer, illetve hangszeres és énekes szólista jelenik meg. – hangsúlyozta ifj. Major István, az Alba Regia Szimfonikus Zenekar igazgatója.

Április 28-án, pénteken 18.00 órától a Szent István Hitoktatási és Művelődési Ház Szent István termében rendezik meg a nyitó programot Simple Simphony címmel. Az esten a klasszikus, a romantikus és a 20. századi zene jeles mestereinek – Rossini, Boccherini, Csajkovszkij, Britten és Gershwin – műveiből összeállított válogatást hallhat a közönség. A produkció hangversenymestere Bujtor Balázs lesz, közreműködik továbbá Maróth Bálint gordonkaművész, aki a zenekarban és szólistaként is játszik majd. A sajtótájékoztatón tolmácsolt videoüzenetükben mindketten hangsúlyozták: örömmel fogadták a felkérést és szívesen csatlakoznak a fehérvári szimfonikusokhoz.  
 
Június 1-jén, csütörtökön 20.30 órai kezdettel a Bory-vár ad otthont a Várszerenád című estnek, mely során két, kiválóan befogadható, kellemes zenemű – Suk Esz-dúr szerenádja és Rutter Antik szvitje – hangzik el. Az esten Drahos Béla vezényel és szólistaként is közreműködik.
 
Szeptember 17-én, vasárnap 19.30 órától a Ciszterci templom ad otthont a harmadik, Bach és Lipcse című hangversenynek, melyet a régizenével foglalkozó Dinyés Soma vezényel. A repertoárban Johann Sebastian Bach, valamint elődjei és kortársai zeneművei hangzanak el. Ismét találkozhatnak a zenerajongók a Kodály Zoltán Magyar Kórusiskola Exsultate Fiúkórusával, amely tavaly igen nagy sikert aratott Székesfehérváron.
 
Október 19-én, csütörtökön 18.00 órától – a sorozat megkoronázásaként – Bogányi Gergely Kossuth-díjas és Liszt Ferenc-díjas zongoraművész örvendezteti meg a fehérvári zenerajongókat A zongorista című esten. A sajtótájékoztatón elmondta, régi álma válik valóra azzal, hogy egyetlen koncerten két Mozart zongoraversenyt is eljátszhat a fehérvári muzsikusokkal, ami különleges, sok próbát igénylő, komoly feladat lesz számára.
Bogányi Gergely elsőként a fehérvári újságírókkal osztotta meg páratlan külföldi szereplésének élményét. A zongoraművész éppen ma érkezett haza Szaúd Arábiából, ahol a világon elsőként adhatott klasszikus komolyzenei zongora-koncertet, ehhez hasonlóra sem volt még példa az országban. Két városban – Rijádban és Dzsiddában – szólaltatta meg a saját ötletéből és közreműködésével kifejlesztett, forradalmian új zongorát, az első szóló koncertjét 3.200 fős közönség előtt adta egy 4.000 négyzetméteres bálteremben. Mint mondta: rendkívüli volt, hogy hangosításra nem volt szükség, és az új magyar hangszer ilyen különleges körülmények között is kitűnően „vizsgázott”.
 

Az új Somorjai hangversenysorozatra bérletek vásárolhatóak a Vörösmarty Színház jegyirodájában. Ugyanitt, illetve az interneten lehetőség van az egyes hangversenyekre szóló jegyek megváltására is.
 
 

További részletek olvashatóak
az Alba Regia Szimfonikus Zenekar honlapján,
 a www.arso.hu portálon,
valamint
a koncertsorozathoz kapcsolódó műsorfüzetben.

 

Szöveg: Havasi Tímea

Fotó: Gáspár Péter

 

 

 

Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Március
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
       
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.