Pisztolydurranás, harci járművek, vegyvédelmi eszközök a Vasváriban

2017.06.12. 09:55
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2017. június 12. (hétfő)
Diák-, Honvédelmi és Sport Nap az iskolában. Galéria 
 
 

Egy Lorenz-féle csappantyús pisztoly elsütésével vette kezdetét az a Honvédelmi és Sport Nap a Vasvári Pál Általános Iskolában, mely már évek óta hagyomány az intézményben így a tanév vége felé. A program reggeli megnyitóján jelen volt a körzet önkormányzati képviselője, az MH ÖHP jogi és igazgatási osztályvezetője, valamint az I. András Lovagrend nagymestere is. 

  

A programnap elején Laczkó Gábor iskolaigazgató köszöntötte a diákokat, majd köszönetet mondott a Magyar Honvédség Összhaderőnemi Parancsnokságnak, hogy ismét lehetővé tette számukra egy ilyen honvédelmi nap megtartását. Tájékoztatta a gyerekeket arról, hogy a nap folyamán, azon túl, hogy megismerkedhetnek a különböző harci járművekkel és eszközökkel, részesei lehetnek hagyományőrző, kempo, valamint kutyás bemutatónak is.    

Viza Attila, a körzet önkormányzati képviselője is köszöntötte az iskola tanulóit. Elmondta, hogy ennél alkalmasabb időpont, mint a tanév utolsó hete, nem is lenne arra, hogy megtartsák hagyományos honvédelmi napjukat, amelyet némi sportversennyel is kiegészítenek. Majd arra buzdította a gyerekeket, hogy ismerkedjenek meg a honvédség technikai felszereltségével, és kapjanak kedvet ehhez a hivatáshoz. A mai naphoz mindannyiuknak jó szórakozást kívánt, míg a szünidőhöz tartalmas időtöltést!  

A honvédség részéről érkezett járművekkel és eszközökkel kapcsolatban dr. Pap Gyula ezredes, az MH ÖHP Jogi és Igazgatási Osztály osztályvezetője adott tájékoztatást. Elmondta, hogy a 43. Híradó és a 93. Vegyvédelmi Ezredtől érkeztek technikai eszközök az iskola tematikus napjára. Ezek között megtalálható vegyi sugármentesítő BTR harckocsi, amely egy nyolckerekű tankhoz hasonlító jármű, valamint egy modernebb, szintén mentesítő eszköz, amelyet pedig a vörösiszap-károk mentesítésekor használtak. Ezen túl vegyvédelmi, valamint a mentesítésekkor használatos különböző eszközöket is hoztak magukkal a katonák, akik ezen járművek és eszközök szakértői. A gyerekeknek – mint mondta – lehetőségük van arra, hogy a harckocsikba beleüljenek, az eszközöket megszemlélhessék, és testközelből kipróbálhassák.
Szólt arról is, hogy az MH ÖHP – ahogy korábban a parancsnok is többször hangoztatta már - a jövőben is nyitott arra, hogy amennyiben más tanintézmények részéről is felkérés érkezik egy-egy ilyen hasonló jellegű katonai kitelepüléssel kapcsolatban, akkor állnak rendelkezésre. 

A honvédelmi napot az ezredes nyitotta meg, majd a program Bence Tamás, az I. András Király Lovagrend nagymestere 1846-os mintájú Lorenz-féle csappantyús pisztolyának elsütésével vette kezdetét. A nagymester elmondta, hogy ez a fegyver nem volt rendszeresítve a magyar honvédségnél, hanem zsákmányból került hozzánk. Mivel kevés volt belőle, ezért a lovas tüzérség kapta meg oldalfegyverként, önvédelmi célra. 30 grammos tömör golyót lő ki, mely egyesített lőszer lőporral és ólomgolyóval.    
A hatalmas durranást követően a gyerekek meg is rohamozták az egyes programhelyszíneket és kezdetét vette a tematikus nap.

 

Az eseményen készült fotók letölthetőek a Galériából.

 


 







 

Szöveg: Kész-Varga Mónika
Fotó: Varju Zoltán Mihály

Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.