Balsay István 70 esztendős

2017.08.10. 14:30
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2017. augusztus 10. (csütörtök)
Születésnapi köszöntés a Megyeházán. Galéria 
 
 
 
 
 
70. születésnapját ünnepli Balsay István. Székesfehérvár volt polgármesterét, a Fejér Megyei Közgyűlés volt alelnökéta megye és a város vezetői köszöntötték fel csütörtökön délelőtt. Meglepetésnek szánták a Megyeházán szervezett ünnepséget, ezen a kerek születési évfordulón is megköszönve Balsay István évtizedek óta végzett munkáját. Az ismert közéleti személyiség Fejér megye és Székesfehérvár Díszpolgára, és tapasztalataival mind a mai napig segíti a térséget a településfejlesztési feladatok kiteljesedésében. 


Balsay István szerdán töltötte be 70. életévét, születésnapja alkalmából ma a megye és a város vezetői is felköszöntötték. A székesfehérváriak és Fejér megyében élők nevében gratulált dr. Molnár Krisztián megyei elnök, dr. Cser-Palkovics András polgármester, valamint dr. Kovács Zoltán megyei főjegyző és Róth Péter alpolgármester az ünnepeltnek, aki az elmúlt évtizedekben elévülhetetlen érdemeket szerzett a térség és Székesfehérvár fejlesztésében, a helyi közéletben.

Már a rendszerváltás előtti időszakban szerepet vállalt Székesfehérvár fejlődésében, 1990-ben a város első megválasztott polgármestereként segítette a várost a gazdasági struktúraváltásban, a mai erős ipar megalapozásában. Országgyűlési képviselőként, államtitkárként és a Fejér Megyei Közgyűlés alelnökeként is elkötelezetten dolgozott az önkormányzatiságért, a Fejér megyében élőkért. Városvezetői tevékenységéért Díszpolgári címmel mondott köszönetet Székesfehérvár 2013-ban, a Balsay István számára is oly fontos Szent István Emlékévben. A Fejér Megyei Közgyűlés pedig 2017-ben, a móri Megyenapon adományozott számára Fejér Megye Díszpolgára kitüntető címet a megye fejlődéséért végzett fáradhatatlan közéleti munkája elismeréseként.

„Örülünk, hogy ezen a szép születésnapon itt lehetünk együtt, és megköszönhetjük azt a tevékenységet, amit ezért a közösségért, a megyéért és a városért az elmúlt évtizedekben végeztél. Jó egészséget és jó további munkát kívánunk, Isten éltessen sokáig!” – köszöntötte dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere az ünnepeltet.  

A születésnapi közös baráti köszöntést dr. Molnár Krisztián, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke kezdeményezte. Mint kiemelte, nemcsak az elmúlt évtizedekben végzett tevékenységéért fejezik ki köszönetüket Balsay Istvánnak. „Köszönjük azt a fáradhatatlan munkát, amit a megye és a megyei jogú város érdekében hosszú évtizedek óta tettél és teszel, hiszen mind a mai napig aktív segítségünkre vagy. Sőt, ami nagyon fontos, hogy szakmai kérdéseken túl emberileg is mindig példát mutattál a kollégáknak, az utánad felnövő generációknak. Amikor én közigazgatással kezdtem foglalkozni és a közélet iránt kezdtem érdeklődni, ’Balsay Pista’ már akkor fogalom volt és ez a mai napig is tart. Még hosszú évekig számítunk munkádra, Isten éltessen sokáig!”

Székesfehérvár Önkormányzata és a Fejér Megyei Önkormányzat tortával, közös díszoklevéllel és ajándékkal köszöntötte az ünnepeltet. Balsay István meghatódva fogadta a születésnapi jókívánságokat, és elmondta, hogy egyedül talán a térdén érzi a 70 esztendőt. Majd az elmúlt évtizedekre visszaemlékező gondolatait osztotta meg a résztvevőkkel, és megerősítette: azt szeretné, ha még sokáig dolgozhatna a városért és a megyéért.

„Tizenöt-húsz éves periódusokra bontható a tevékenységem, az első fontos állomás a Közúti Igazgatóság volt, ott ismertem meg Fejér megye településeit és azt, hogy mit jelent a szolgálat. A második korszak a tanácsi időszak volt, ami érdekes és tanulságos abból a szempontból, hogy itt Székesfehérváron rá tudtuk az embereket ébreszteni arra, hogy a lokálpatriotizmusban milyen erő van. Az emberek hosszú idő után először merték szeretni Székesfehérvárt, ezt segítette a nemzeti gondolat újraéledése is. Az 1987-től 90-ig terjedő időszakban az egyéni és közösségi kezdeményezések fontosabbak voltak, mint a pártok kezdeményezései. Lényeges volt az az is, hogy még a rendszerváltás előtt meg tudtunk csinálni olyan fontos dolgokat, mint az utcanév változtatások, a tank „leszedése”, valamint a Mátyás-emlékmű és a Nemzeti Emlékhely kialakítása.”

A Balsay Istvánnal készült teljes interjú a www.szekesfehervar.hu oldalon olvasható.


Balsay István életpályája:

Balsay István 1947-ben, a Somló melletti Devecser községben született. Az általános iskolát Somlóvásárhelyen kezdte, majd 1954 és 1961 között Székesfehérváron, a Petőfi Sándor Általános Iskolában folytatta. Középiskolába ugyanitt, a József Attila Gimnáziumba járt, 1965-ben érettségizett. 1965 és 1970 között elvégezte a soproni Erdészeti és Faipari Egyetemet. Erdőmérnöki oklevele mellé 1976-ban a Budapesti Műszaki Egyetem Közlekedésmérnöki Karán útépítő és úttervező szakmérnöki képesítést szerzett. A közéletbe 1985-től kapcsolódott be, először Székesfehérvár tanácselnök-helyetteseként, 1987-től pedig független tanácselnökként. 1990-ben a város első, rendszerváltás utáni megválasztott polgármestereként, nehéz gazdasági helyzetben vezényelte le sikeresen a megyeszékhely gazdaságának struktúraváltását. A gazdasági összeomlást elkerülve indította el az első ipari parkok létesítését, új fejlődési pályát adva Székesfehérvárnak, amely mind a mai napig tart.  Országgyűlési képviselőként, államtitkárként és a Fejér Megyei Közgyűlés alelnökeként is elkötelezetten dolgozott az önkormányzatiságért, amit a Magyar Köztársasági Érdemrend Tisztikeresztje kitüntetéssel, 2012-ben Szent István Díjjal, 2013-ban „Székesfehérvár Díszpolgára” címmel ismertek el.

Balsay István Fejér megye iránti elkötelezettségét és hűségét bizonyítja, hogy 2006-től 2010-ig a Fejér Megyei Közgyűlésben betöltött alelnökségét követően is megyénk fejlesztésének egyik motorjaként tevékenykedik. A szakterület széles körű ismerőjeként és elismert szakembereként fáradhatatlanul segíti a terület - és településfejlesztési feladatokat ellátó Fejér Megyei Önkormányzati Hivatal napi munkáját, valamint koordinálásával a Fejér Megyei Területfejlesztési Konzultációs Fórum eredményes fejlesztési tevékenységét. A Fejér Megyei Közgyűlés elnökének szakmai tanácsadójaként nagymértékben hozzájárul a Fejér Megyei Önkormányzat új településfejlesztési feladatainak kiteljesedéséhez.

E sokrétű, gazdag életmű alapján, Fejér megye és azon belül Székesfehérvár Megyei Jogú Város gazdaságának fejlődéséért végzett fáradhatatlan közéleti munkája elismeréseként 2017-ben a móri Megyenapon a Fejér Megye Díszpolgára kitüntető címet adományozta a Fejér Megyei Közgyűlés a Balsay Istvánnak.


A köszöntésen készült fotók letölthetőek a Galériából!

 

                             


Szöveg: Dominkó Anita, Stettler Zsuzsanna
Fotó: Simon Erika

 

 

 

 

 

Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.