Sárközi hagyományok elevenednek meg a Belvárosban

2017.08.12. 12:52
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2017. augusztus 12. (szombat)
A Székesfehérvári Királyi Napok idei újdonságaként kétnapos Népművészeti Fesztivál várja az érdeklődőket. Galéria
 

 

 

 

Kézműves vásár, különböző mesterségek bemutatkozása, igazi falusi hangulat várja mindazokat, akik városunk legnagyobb kulturális fesztiváljának első hétvégéjén napközben a Belvárosba látogatnak. A rendezvénysorozat ebben az esztendőben kétnapos Népművészeti Fesztivállal bővült: ma a Sárköz folklór kincsestára áll a középpontban, míg holnap Felvidéké lesz a főszerep. 
 

Sárköz legkisebb településéről, a Szekszárdtól mintegy 15 kilométerre fekvő, 700 fős faluból érkezett városunkba a Sárpilisi „Gerlice madár” Hagyományőrző Néptánc Egyesület, akik a Székesfehérvári Királyi Napok rendezvénysorozat kétnapos Népművészeti Fesztiváljának meghívott vendégei. Mint arról Kolbert Margit, az egyesület elnöke beszámolt, nagyon nagy örömmel érkeztek Székesfehérvárra. Elmondta, hogy az együttes 1946-ban alakult, míg az egyesületük 15 éve. Beszámolt arról is, hogy már ötven éve annak, hogy elindult a Sárközi Napok rendezvénysorozat, és ebből nőtte ki magát a Sárközi lakodalom, Sárköz legnagyobb ünnepe, melyet idén július 16-17-én rendezték Sárpilisen. Székesfehérvárra ebből hoztak ízelítőt. A délelőtt folyamán lakodalmi eszközös táncokat mutattak be. Mint elmondta, ezen eszközöket – párnát, üveget, seprűt, botot – a lakodalmi vígasságok során használták fel annak idején a sárköziek, hogy jobb kedvre derítsék a vendégeket, és mulatásra bíztassák őket. A délután folyamán pedig az érdeklődők a teljes lakodalmat megnézhetik: legénybúcsúval, lánykikéréssel, és a lakodalommal, ami az Országalmánál az Alsónyéki és a Tamási Együttessel közösen egy hatalmas karikázóval fog befejeződni.       

A néphagyományokon túl a Belvárosba látogatók ma bepillantást nyerhetnek az igazi falusi hangulatba is: megnézhetik a különböző mesteremberek munkáit, sőt akár velük együtt alkothatnak, vagy kipróbálhatják milyen mosógép és centrifuga nélkül mosni, de megismerkedhetnek egy baromfiudvar mindennapi teendőivel is, vagy megtapasztalhatják, hogyan mulatnak a férfiak a Kurta kocsmában. A képzőművészeti vásárban pedig az árusok portékáiból válogathatnak, miközben a jó hangulatot zenészek alapozzák meg. 

Ahogy a délelőtt folyamán, úgy délután is láthatja a közönség az Alba Regia Táncegyüttes Mozdulatlan legendák című produkciójának egy-egy tételét, melynek során közreműködik a Szabad Színház társulata, a Szedtevette zenekar, a Magyar Királyi Kardforgatók Rendje, valamint gólyalábasok is. 

A Népművészeti Fesztivál holnap is folytatódik, benne Felvidék néphagyományaival, valamint 16 órától a Fehérvári Gyermek Néptáncgálával.

 

A Székesfehérvári Királyi Napok programjai elérhetőek a www.szekesfehervar.hu oldalon.    

 

A Belvárosban készült fotók letölthetőek a Galériából.

 
 

              



 

Szöveg: Kész-Varga Mónika
Fotó: Bácskai Gergely

Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.