2,6 milliárd forintos támogatással újul meg a Ciszterci Szent István Gimnázium

2017.08.14. 15:25
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2017. augusztus 14. (hétfő)
A Ciszterci templom felújítása 170 millió forintos beruházással valósul meg. Galéria 
 
 
 
 
 
A Kormány döntésének köszönhetően 2,6 milliárd forintos támogatással újul meg a Ciszterci Szent István Gimnázium, a Ciszterci templom felújítása pedig 170 millió forintból valósulhat meg. A fejlesztésről és a támogatásról Soltész Miklós, az EMMI egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkára, Vargha Tamás, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára, Székesfehérvár országgyűlési képviselője, dr. Cser-Palkovics András polgármester és Bérczi L. Bernát O.Cist, a Zirci Ciszterci Apátság kormányzó perjele tájékoztatott. 


A Magyar Kormány jelentős anyagi forrást biztosít a ciszterci  rend számára: hat nagyszabású beruházás közül Székesfehérváron a Ciszterci Szent István Gimnázium tornacsarnokának megépítésére, az intézmény fejlesztésére és a Nagyboldogasszony – Nepomuki Szent János/Ciszterci templom felújítására kerül sor.

Soltész Miklós
, az EMMI egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkára hétfőn bejelentette: a Ciszterci Szent István Gimnázium 2,6 milliárd forintos támogatással fog megújulni és bővülni. A Kormány döntése összefüggésben áll azzal, hogy a ciszterci rend 2019-ben ünnepli 900. évfordulóját. A fejlesztés hosszú távú célja az oktatás segítése: az intézmény ebben az évben 200 millió, majd 2018-ban és 2019-ben 1,2-1,2 milliárd forintot kap a beruházás megvalósítására. A Ciszterci templom 170 millió forintból fog megújulni. „Mindez szervesen kapcsolódik ahhoz a törekvéshez, amely egyrészt a várost illeti a köznevelés és oktatás terén való fejlesztésekkel, másrészt pedig ahhoz, hogy nemcsak Székesfehérvár, hanem egész Magyarország őrizze, erősítse a kereszténységet. Mindannyian tudjuk és fontosnak tartjuk, hogy az az ezeréves kereszténység, amelyre országunk épül – és amelynek ez a város a letéteményese, az ország pedig minden szempontból a megőrzője – az megmaradjon a következő évtizedekben, évszázadokban gyermekeink, unokáink és dédunokáink számára is.” – fogalmazott az államtitkár.

Vargha Tamás
honvédelmi államtitkár, Székesfehérvár országgyűlési képviselője köszönetet mondott Soltész Miklósnak, hogy jó hírt hozott. „Fehérvár nevében újból köszönettel tartozunk a Kormánynak ezért a döntésért, hogy 2,6 milliárd forintot ítélt meg a Ciszterci Gimnázium felújítására és bővítésére, illetve 170 millió forinttal támogatja a Ciszterci templom felújítását.” – emelte ki Vargha Tamás, aki a felújítás kapcsán elmondta, hogy családjával ezer szállal kötődik a gimnáziumhoz, hiszen diákként, később tanárként töltött hosszú éveket az intézményben és négy gyermeke is ebbe az iskolába járt. „Amikor József Attila Gimnáziumként államosított intézmény volt ez az iskola, őriztük, kutattuk a Ciszterci Gimnázium szellemét, és az itt töltött évtizedek lehetőséget adtak arra, hogy érezzük, mit fog jelenteni az iskola számára a bővítés.” – tette hozzá Vargha Tamás, aki szólt arról is, hogy korábban nyelvszakos tanárként a kis csoportokat nem osztályteremnek épült helységekben tanította. Székesfehérvár országgyűlési képviselője a felújítás kapcsán azt kívánta, hogy a gimnázium folytassa azt a közösségteremtő, hitéleti és oktató munkáját, amit a ciszter rend 900 éve végez, és továbbra is legyen az iskolaváros ékköve.

Dr. Cser-Palkovics András
polgármester egykori alma materének falai között örömét fejezte ki, hogy ilyen jelentős beruházás kezdődik az iskolában és a templomban. Megköszönte a kormány döntését, amely a rend, a renden keresztül pedig az iskola és a templom megújulásával a város további fejlődését is jelenti. A város számára fontos célok megvalósulásával kapcsolatban egyrészt a múltat, a jelent és a jövőt meghatározó kereszténységre utalt: „Székesfehérvárt a templomok városának is nevezzük; nem mindegy tehát, hogy a templomok és az azokhoz tartozó közösségek hogyan tudnak fejlődni, erősödni.” – a polgármester egy fotóra mutatva a külső megjelenésében, tetőszerkezetében megújult Ciszterci templom fejlesztéséről azt mondta, hogy az a hitélet, a város identitása szempontjából, és mint építészeti örökség is fontos. Az iskola, az oktatás, a fiatalok tekintetében dr. Cser-Palkovics András polgármester hangsúlyozta: „Nagyon fontos, hogy ez a gimnázium megkapja azokat a fejlesztéseket, bővítési lehetőségeket, amivel régi adósságokat lehet törleszteni. Nagyon jó hangulatú, nagy hagyományokkal rendelkező intézmény, kívánatos, hogy infrastrukturálisan is 21. századi feltétek, keretek között tudja ezt a következő nemzedékeknek átadni.” A város középiskolai rendszerével kapcsolatban a polgármester elmondta, hogy a nagy gimnáziumok fejlődése a kormány támogatásának köszönhetően jó úton halad; és hozzátette, hogy a város iskoláiban nemcsak a helyi, hanem nagyon sok vidéki diákot is tanítanak, nevelnek.

Bérczi L. Bernát
O. Cist, a Zirci Ciszterci Apátság kormányzó perjele köszönetet mondott az apátság, a gimnázium, a diákok és családjaik nevében a hatalmas lehetőségért, történelmi jelentőségűnek nevezve a fejlesztést. Felidézte, hogy a ciszterciek már kétszáz éve vannak jelen a városban, 1813-tól kezdve foglalkozik az apátság középfokú oktatással: „Jövőre lesz 900 éves az az alapokmányunk, amely összefogja a ciszterci apátságokat és a mai korra alkalmazva foglalja egységbe az intézményeinket jó lelki alapot biztosítva arra, hogy igazi értéket képviselhessenek apátságaink és gimnáziumaink.  Iskoláinkban ugyanígy magas szintű, egész embert formáló nevelés folyik, ami a város és a nemzet fejlődését és gazdagodását célozza meg.” A Zirci Ciszterci Apátság kormányzó perjele elmondta, hogy a Ciszterci Szent István Gimnáziumban szeptembertől 737 diák kezdi meg a tanévet, ebből nagy részük, 589-en a hagyományos nyolc osztályos gimnázium keretében. Szólt arról is, hogy külső segítség nélkül nem tudtak volna továbblépni a céljaik elérése érdekében, így a kormányzati támogatás a legalkalmasabb időben jött és évtizedes lemaradásokat orvosolhat a nagyszabású fejlesztés.

A gimnáziumban olyan modern tornacsarnokot alakítanak ki, amelyben külön helyiséget kap a szertorna. A létesítményhez kapcsolódóan kialakítanak egy menzahelyiséget is, amely a tornacsarnok lelátójával egybenyitható lesz, így multifunkcionális lehetőségeket kínál a rendezvényekhez. A csarnokot egykori diákjukról, Kaszap Istvánról fogják elnevezni. Olyan fejlesztéseket is terveznek, amelyeknek köszönhetően több kiscsoportos oktatási helyiség is szolgálhatja az intézményt.

A sajtótájékoztató résztvevői Lacziné Kiss Mária igazgatóhelyettes vezetésével megtekintették az iskola már felújított és felújításra szoruló helyiségeit.



Az eseményen készült fotók letölthetőek a Galériából!




                                            

Szöveg: Fraller Ildikó, Gáspár Péter
Fotó: Simon Erika
 

 

 

 





 

Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Március
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
       
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.