Csángó és erdélyi gyerekek vendégeskednek az önkormányzat táborában

2013.07.23. 13:08
KÖZLEMÉNY - 2013. július 23. (kedd)
Székesfehérvár polgármestere megismerkedett a határon túli fiatalokkal.    Galéria
 
 
 
 
A csángóföldi Pusztinából és az erdélyi Kibédről érkeztek vendégek a Székesfehérvári Gyermek és Ifjúsági Táborba, ahol együtt töltik a hetet az üdülőközpontban nyaraló helyi gyerekekkel. Székesfehérvár polgármestere, dr. Cser-Palkovics András látogatást tett ma délelőtt a velencei táborban, ismerkedett a vendégekkel, a tábor programjával, és felmérte, hogy milyen fejlesztések szükségesek a jövőben. A tábor utolsó, népi kultúrával foglalkozó turnusa pénteken, jótékonysági esttel zárul a Szent István Művelődési Házban.

A székesfehérvári önkormányzat Gyermek és Ifjúsági Táborában 105 gyermek nyaral ezen a héten. Többségében helyiek, ám - folytatva a tavalyi kezdeményezést - ismét meghívást kaptak határon túli fiatalok a tábor utolsó, népi kultúrával foglalkozó turnusába. Nyisztor Ilona Magyar Örökség és Európai Polgári Díjjal kitüntetett csángó népdalénekes tavaly első alkalommal töltött egy hetet Velencén tanítványaival együtt, idén 9 pusztinai gyermekkel érkezett, az erdélyi Kibédről pedig 29 fiatal vendégeskedik az üdülőközpontban. A tábor legfőbb célja, hogy a helyi gyerekek ismerkedjenek határon túli kortársaikkal, népi kultúrájukkal. A találkozásoknak köszönhetően erősödnek a már meglévő, gyümölcsöző kapcsoltok, és vélhetően újak is születnek majd. A táborozók idejük egy részét a Velencei-tónál töltik, strandolnak, sárkányhajóznak, illetve táncházakat tartanak, zenélnek és énekeket tanulnak. A programba bekapcsolódik a Fehérvári Kézművesek Egyesülete, Varró János népzenész és a Kákics Együttes.

Székesfehérvár polgármestere, dr. Cser-Palkovics András látogatást tett ma délelőtt a velencei táborban, megtekintette a csángó és erdélyi vendégek műsorát, majd rövid bejárást tett az üdülőközpontban. Hangsúlyozta: „Öröm számunkra, hogy a kitűnő hangulatú táborban vendégül láthatunk határon túli fiatalokat, akiket hozzásegítünk, hogy hazájukban őrizhessék magyarságukat! A tábor értelmes, tartalmas kikapcsolódást biztosít minden gyermek számára, így szeretnénk segítséget nyújtani a szülőknek, a családoknak!”  A polgármester köszönetét fejezte ki a gyerekekkel foglalkozó tanároknak és a gondnokoknak is, akiknek munkája nyomán tiszta és rendezett állapotban van a tábor területe.  Nyisztor Ilona a találkozó kapcsán elmondta: „Számunkra az a legfontosabb, hogy tudjanak rólunk, ismerjenek minket, és terjeszthessük népi kultúránkat Magyarországon!”

A fiatalok felkészülnek arra a jótékonysági csángó estre, melyet a tábor zárásaként július 26-án, pénteken 17.00 órától rendeznek meg a Szent István Művelődési Házban. Az est teljes bevételét a Nyisztor Ilona által vezetett, 2006-ban átadott pusztinai Magyar Ház támogatására fordítják, ahol jelenleg 86 gyermek tanul magyarul írni és olvasni, ápolják a hagyományokat, táncokat, énekeket sajátítanak el, és kézműveskednek az iskolán kívüli oktatási program keretében. Az intézmény számos kulturális és hagyományőrző programnak, találkozóknak, nyári táboroknak, népzenei és népdaléneklési versenyeknek is otthont ad.

A táborban készült fotók letölthetőek a Galériából.

 

 

Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.