Hangzó textilek, pompás főúri étkészlet és titokzatos fűszervilág

2016.07.22. 09:43
KÖZLEMÉNY - 2016. július 22. (péntek)
Hétvégén búcsúzó tárlatok a Múzeumban.  
 
 
 
 
Fantasztikus tárlatok látogathatóak a hétvégén utoljára a Szent István Király Múzeumban. Biró Anna interaktív pop up kiállítása szombaton még megtekinthető a Pelikán Galériában: a művész jelenlétében kézzel hurkolt és szőtt textileket láthatunk és hallhatunk. A búcsúzó seregélyesi pompás ezüstök, a Főúri asztalok ékességei a Rendházban, valamint a FűSZERelem titokzatos világa a Patikamúzeumban szombaton és vasárnap ingyenesen látogatható.


Biró Anna szerdán megnyílt interaktív pop up kiállítása, a Text in Textile július 23-án, szombaton 14-től 19 óráig látogatható utoljára. Az erdélyi származású, Kanadába emigrált művész számára a textil önkifejezés, a technológia és az emberi érzelmek kifejezésének összekapcsolására alkalmas eszköz. A Pelikán Galériában kézzel hurkolt és szőtt hangzó alkotások láthatóak, hallhatóak és érinthetőek, valamint két számítógéppel vezérelt szövőszéken kézi szövéssel készült munkát is megcsodálhatnak az érdeklődők. A tárlaton az alkotó jelenléte izgalmas találkozást ígér, szombaton 16 órától a kiállítás apropóján a magyar kísérleti textilművészet több szereplője vesz részt közös beszélgetésen.

A hétvégén búcsúzik a Főúri asztalok ékessége című tárlat a Rendház épületében. A pompás ezüst leletegyüttes egy letűnt, 19. századi életformáról tanúskodik: Gróf Hadik Béla és felesége, Széchenyi Alice rejtették el seregélyesi kastélyuk udvarán, mikor a második világháború idején külföldre disszidáltak. Az értékes kincsek legnagyobb része ezüst és aranyozott ezüst evőeszköz, ezüst tányérok, néhány tál, kancsó. A kiállítással párhuzamosan jelent meg a Főúri finomságok a seregélyesi Zichy-Hadik kastélyból című kötet, amely egy szakácskönyvtöredéken alapuló gasztrotörténeti kuriózum. A kiállítás a Szent István Király Múzeumban szombaton és vasárnap díjtalanul megtekinthető!

Vasárnap véget ér a FűSZERelem a Fekete Sas Patikamúzeumban. Az egykori és mai fűszereket bemutató kiállításon érdekesebbnél érdekesebb illatokat tapasztalhatunk meg, valamint kivételes ismeretekkel gazdagodhatunk – a rómaiak kedvenceivel, az első magyar parfümmel vagy akár a drága sáfránnyal kapcsolatban. A reneszánszukat élő gyógynövények és fűszernövények titokzatos világát bemutató kiállításra a belépés az utolsó hétvégén ingyenes!

A Szent István Király Múzeum hétvégén búcsúzó tárlataira mindenkit szeretettel várnak!




Szöveg: Fraller Ildikó


 
 
 
 
 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.