Szent István emlékek Rómában

2017.01.18. 08:12
KÖZLEMÉNY - 2017. január 18. (szerda)
Filmbemutató és fotókiállítás várja pénteken, a Városházán a magyar katolicizmus kezdete iránt érdeklődőket 
 
 
 
 


Szent István kultuszának bemutatása a fő célja annak a hiánypótló narrált filmnek, amit Vakler Lajos, a Fehérvár Médiacentrum szerkesztő-riportere rendezett, és ami a Rómában fellelhető, Szent családhoz köthető ereklyéket mutatja be. Az eddig nem látott műalkotásokról az Örök Városban fotók is készültek, amiket Simon Erika készített. A filmbemutató és a fotókiállítás megnyitója – melynek keretében az alkotóval, valamint a téma szakértőivel beszélgetésre is sor kerül - pénteken 17 órakor lesz a Városháza Dísztermében, ahova minden kedves érdeklődőt szeretettel várnak a szervezők. 
 
A Szent István Ház, a Pápai Magyar Egyházi Intézet, a Magyarok Nagyasszonya Kápolna, a Santa Stefano Rotondo Templom, sőt még a turisták számára nem nyilvános Vatikáni Titkos Levéltár is azok között a helyszínek között van, ahol Vakler Lajos szerkesztő-rendező Preszter Elemér operatőrrel római filmjét forgatta. Utóbbi helyszínen látható az a freskó, amely a Szilveszter pápa által Szent Istvánnak küldött Szent Korona átvételét ábrázolja. A falfestményt 1610-ben, Annibale Durante festette. Ezen kívül a filmben számos más alkotás, festmény is bemutatásra kerül, amely a Szent család életéről tanúskodik. Többek között Vajk Istvánná válásáról, valamint Szent Imréről és Szent Lászlóról.  
 
A film célja a Szent István-kultuszkörhöz tartozó Rómában fellelhető emlékek bemutatása, amelyek a filmvásznon való megjelenésen túl, fotók formájában is a nagyközönség elé kerülnek. A képeket Simon Erika készítette. 
 
A Magyar Kultúra Napja székesfehérvári programjaihoz kapcsolódva mind a film bemutatójára, mind a fotókiállítás megnyitójára január 20-án 17 órakor a Városháza Dísztermében kerül sor.
 
A rendezvény keretében lehetőség nyílik arra, hogy a résztvevők találkozzanak a film, valamint a fotók készítőivel. A programban szerepel egy beszélgetés is, melynek során Smohay András művészettörténész megszólaltatja a film szerkesztő-rendezőjét, Vakler Lajost, valamint azokat a személyeket is, akik Rómában segítették a forgatást, a film létrejöttében tevékenyen közreműködtek, és nem utolsó sorban a Szent István emlékek ismerői, s egyúttal őrzői is. Az eseményen így jelen lesz dr. Németh László pápai prelátus, olaszországi magyar főlelkész, a Szent István Ház főigazgatója, dr. Molnár Antal, az MTA tudományos főmunkatársa, a Római Magyar Akadémia korábbi igazgatója, valamint Terdik Sebestyén, a Római Magyar Akadémia kulturális referense. 
 
Az igazán különlegesnek ígérkező rendezvény során olyan helyek és titkok tárulhatnak föl előttünk, melyek a magyar katolicizmus kialakulásáról tanúskodnak. S ahogy maga a film alkotója is vallja: „A Szent István-kultusznak helye van a 21. században, mert e király mégiscsak a magyar bölcső ringatója volt. S a Szent István emlékek – még ha rómaiak is – itt, Székesfehérváron természetesek.”
 
 
 
 
                                                           
 
 
 
 
Szöveg: Kész-Varga Mónika
 
 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Március
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
       
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.