A Toldi 400 fiatallal

2018.03.08. 00:39
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2018. március 7. (szerda)
A zsűri döntése: minden résztvevő csoport támogatásban részesül.
 
 
 
Szerdán este mutatták be a Vörösmarty Színházban Arany János Toldiját. A produkcióban 12 székesfehérvári, illetve Fejér megyei általános és középiskola diákszínpada vett részt 13 csoporttal, mintegy 400 fiatallal. A felkészülést mentorok segítették, az előadás dr. Matuz János művészeti intendáns vezetésével valósult meg. A zsűri elnöke az eredményhirdetésen bejelentette: minden résztvevő csoport százezer forintos támogatásban részesül, amelyet közösségi programokra fordíthatnak. 


Arany János klasszikus elbeszélő költeményét, a Toldit adták elő szerdán este székesfehérvári és Fejér megyei diákok a Vörösmarty Színházban. A színház fiatalokkal foglalkozó Atlantisz Programjának részeként három éve a Bojtárból tündérkirályt, majd a Tündérhon vándorait, tavaly pedig a Lúdas Matyit mutatták be a diákszínpadok több száz gyerek részvételével, valamint a színház szín- és táncművészeiből álló mentorok közreműködésével.

A produkciók megvalósítását hagyományosan dr. Matuz János dramaturg, művészeti intendáns irányítja: idén13 iskolai csoport vett részt a beavató-színházi előadásban, összesen négyszázan álltak este a színpadon.

A résztvevő iskolák között volt az Arany János Általános Iskola, Speciális Szakiskola és EGYMI, a Ciszterci Szent István Gimnázium, a Széchenyi István Műszaki Szakgimnázium és Szakközépiskola, a Teleki Blanka Gimnázium és Általános Iskola, a Tóparti Gimnázium és Művészeti Szakgimnázium, az agárdi Chernel István Általános Iskola és Gimnázium, a Kossuth Lajos Általános Iskola, a pusztaszabolcsi Szabolcs Vezér Gimnázium, a Vasvári Pál Gimnázium, az Árpád Szakgimnázium, Szakközépiskola és Kollégium, az I. István Szakgimnázium, valamint a Kodolányi János Gimnázium és Szakgimnázium („kicsik” és nagyok” csoportja) is.   

„A saját erejére támaszkodva végül győzedelmeskedő, és a világban helyét megtaláló legény alakja és története a diákszínpadok sokszínű, friss szellemiségű meséiben tárul elénk. A stílusok és elbeszélésmódok nemes versengése jellemzi az előadást, ahol világosan kirajzolódnak az egyes iskolák saját stílusjegyei. A rendezőtanárok évről-évre egyre bátrabban élnek a színpadi hatás eszközeivel, valódi színházi élménnyé formálva az elbeszélő költeményt.” – fogalmazott dr. Matuz János. Az iskolai csoportokat mentorokként idén Kozáry Ferenc, Kerkay Rita, Tűzkő Sándor, Kelemen István, Juhász Illés, Láposi Réka, Závodszky Noémi, Keller János, Somos Ákos és dr. Matuz János segítették.

Az előadást értékelő zsűri elnöke dr. Cser-Palkovics András polgármester, tagjai pedig dr. Szikora János színházigazgató, Török Szabolcs tankerületi igazgató és Földi Zoltán, a Humán Közszolgálati Szakbizottság elnöke voltak.  A fantasztikus este legizgalmasabb része a zsűri döntésének ismertetése volt.

„Szerettünk volna valamivel kedveskedni minden résztvevő diáknak, a felkészítő tanároknak és az iskoláknak, akik évről évre színvonalas produkcióval örvendeztetnek meg bennünket, bizonyítva például azt, hogy miért van szükség arra, hogy Arany Jánost tanítsák a magyar irodalom órákon és miért van szükség a Toldira.” - fogalmazott a zsűri döntésének ismertetése előtt dr. Cser-Palkovics András polgármester, aki bejelentette, hogy minden iskolának, amelyik részt vett a produkcióban, 100 ezer forint támogatást biztosítanak. Az összeg felhasználásával kapcsolatban az egyetlen kikötés, hogy közösségi programokra kell fordítani.


2018-ban az alábbi elismerésekben részesültek a fellépő csoportok:

Legjobb előadás „középiskolák” – Ciszterci Szent István Gimnázium

Legjobb előadás „általános iskolák” – Kossuth Lajos Általános Iskola

Legjobb Toldi – Molnár Krisztián

Legjobb rendezés „általános iskolák” - Kodolányi János Gimnázium és Szakgimnázium „kicsik” csoportja

Legjobb rendezés „középiskolák” – Kodolányi János Gimnázium és Szakgimnázium „nagyok” csoportja

Legeredetibb ötlet – Szabolcs Vezér Gimnázium

Legjobb mellékszereplők – az „Álom az álomban” epizódban szereplő széchenyis diákok

Legjobb mellékszereplő 1. – Árgyelán Ádám

Legjobb mellékszereplő 2. – Ráski Gergő, a "lantos”

Legjobb koreográfia – Tóparti Gimnázium és Művészeti Szakgimnázium

Legautentikusabb előadás – Chernel István Általános Iskola és Gimnázium

Legötletesebb jelmez – Kodolányi János Gimnázium és Szakgimnázium „nagyok” csoportja 


Különdíjak:

Zsűrielnök különdíja – Árpád Szakgimnázium, Szakközépiskola és Kollégium

Zsűri különdíja – Arany János Általános Iskola, Speciális Szakiskola és EGYMI

Költői előadásmódért különdíj– Teleki Blanka Gimnázium és Szakgimnázium


A bemutatón készült fotók letölthetőek a Galériából!



Szöveg: Stettler Zsuzsanna, Fraller Ildikó
Fotó: Simon Erika
 
 
 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.