Különleges barátság

2018.03.23. 15:28
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2018. március 23. (péntek)
Opolei vendégekkel ünnepeltük a magyar-lengyel barátság napját. Galéria 
 
 
 
Fiatalok produkciói kísérték a magyar-lengyel barátság napi ünneplést a Szent István Művelődési Házban. Koncert, rendhagyó testnevelés óra, tojásfestés és zsonglőrbemutató is színesítette az idén Székesfehérváron tartott lengyel-magyar közös programot. 


Magyarország és Lengyelország évek óta közösen emlékezik meg a két nemzet szoros, történelmi barátságáról. A tavalyi lengyel ünnepségsorozat után idén Magyarország ad otthont a közös programoknak. A Barátság napjához kapcsolódóan Székesfehérvár és testvérvárosa Opole, valamint a Fejér Megyei Önkormányzat és Opole vajdaság külön is megemlékezik a hosszú időre visszanyúló kapcsolatról. A Szent István Hitoktatási és Művelődési Házban lengyel és magyar fiatalok produkcióival ünnepelhettük a két nemzet barátságát.

A Szent István Hitoktatási és Művelődési Házban elsőként a Ferenczy-Nagy Boglárka vezette 21 gramm elnevezésű formáció produkcióját hallhatta a közönség, majd dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere köszöntötte a résztvevőket. „A mai világban, ahol sok esetben csak az ellenségeskedést halljuk a kommunikáció területén, igazán különleges az a barátság, ami a két nemzetet, a lengyelt és a magyart összeköti egymással. Nem ismerek olyan kapcsolatot két nemzet között a világban, mint amilyen a lengyel és a magyar nemzetet összekapcsolja. Az egyik ok a történelmi múltunkban keresendő, hiszen sokszor nyújtottunk egymásnak segítséget.”

„A mában is összeköt minket egy nagyon fontos dolog: hiszünk abban, hogy keresztény európai hagyomány- és értékrendszerünk lehet csak alapja Európa fejlődésének. Ezért van az, hogy kiállunk egymás mellett, a barátság nevében segítjük, támogatjuk és ha kell, megvédjük egymást.” - tette hozzá dr. Cser-Palkovics András. A polgármester szólt arról is, hogy nemcsak az fontos, hogy állami szinten támogassa egymást a két ország, hanem nagyon fontosak azok a kapcsolatok, amik a megyék és városok között kialakultak.

Małgorzata Stelnicka
, Opole város alpolgármestere köszönetet mondott Székesfehérvár és Fejér megye önkormányzatának a meleg fogadtatásért. Kiemelte, hogy a partnerség évtizedei alatt számos programon vettek részt kölcsönösen. A közös projektek megvalósításában sportolók, művészek, civil szervezetek, szakmai képviseletek jeleskedtek. Opole alpolgármestere felidézte a tavalyi, Opole város fennállásának 800. évfordulója alkalmából rendezett ünnepségsorozatot is, amelyen Székesfehérvárt dr. Cser-Palkovics András polgármester és Róth Péter alpolgármester képviselte.

Az alpolgármester köszöntője után a szintén Opoléből érkező Krzysztof Riewold adott elő látványos, zenés zsonglőrszámot. A cirkuszi művészként és oktatóként is dolgozó Riewoldt reggel már a Tóvárosi Általános Iskolásoknak is bemutatta tudását, ahol a hetedik osztályosoknak tartott rendhagyó testnevelés órát, délután fél háromtól pedig a Hotel Magyar Király előtt egy rövid utcai show keretében mutatta be zsonglőrtudományát.

A műsorszám után Tanka Csaba, a Fejér Megyei Közgyűlés alelnöke köszöntötte a vendégeket, aki a sokszínű kulturális programok mellett a lengyel látogatás szakmai hozadékát is hangsúlyozta, mint mondta, ezt a célt szolgálta a délelőtti tanácskozás is a Megyeházán, ahol Opole vajdaság delegációja és a Fejér Megyei Önkormányzati Hivatal területfejlesztési szakemberei vettek részt. Mint fogalmazott: "Ezek a tapasztalatcserék vezethetnek el bennünket közös célunkhoz, hogy polgáraink között is mindenkinek hasznos, élő, napi kapcsolat létesüljön."

Antoni Konopka
, Opole Vajdaság Vezetőségi Testületének tagja beszédében felelevenítette a középkorig visszanyúló lengyel-magyar kapcsolat fontos személyiségeit, pillanatait, és kiemelte, hogy a bajban is mindig számíthattunk egymásra: "az igazi barátság története a miénk" - fogalmazott a lengyel küldöttség vezetője. Hozzátette, ma teljesen más körülmények között találkozhatunk, béke, demokrácia idején örülni tudunk barátságunk szépségének, és jó időszak ez arra is, hogy tovább ápoljuk a kapcsolatot, "és örülök, hogy ebben az együttműködésben helye van a mai ifjúságnak is.”

A műsort az opolei Skiba Duo produkciója zárta, Julia és Jędrzej Skiba, a 6. "Lengyelország Hangja" tehetségkutató résztvevői, az Opole város fennállásának 800. évfordulója alkalmából írt dalukkal kezdték zenés produkciójukat. A testvérpár ma este kiegészülve Krzysztof Riewold zsonglőrrel a délelőtti fellépés után este nyolc órától a Petőfi Kultúrtanszéken is bemutatkozik az érdeklődőknek.

A Hiemer-ház földszinti termeiben délelőtt Agnieszka Szyniec, az opolei tojásfestő műhely vezetője és Fekete Ildikó, Magyar Kézműves Remek-, Gránátalma-, Junior Prima Díjas hímestojás-festő népi iparművész, a Népművészet Ifjú Mestere tartott húsvéti foglalkozást.

Az eseményeken készült fotók letölthetőek a Galériából.



Szöveg: Fejér Tamás
Fotó: Simon Erika, Molnár Artúr

 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Május
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.