Septimius Severus császár ismét Gorsiumba látogatott

2018.04.28. 19:22
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2018. április 28. (szombat)
Több ezren voltak a Floralia első napján. Galéria
 
 
Pannónia minden tájáról érkeztek Gorsiumba az emberek, hogy a győztes hadjárata után ideérkező Septimius Severus császárt üdvözöljék. Már az első napon sokan voltak kíváncsiak a Régészeti Parkban rendezett tavaszköszöntő ünnepre és a császári látogatásra. Gladiátorok, légionáriusok, kelta és germán harcosok, vajákos asszonyok segítségével több mint 1800 évet repülhettünk vissza, hogy két napig a virágzó Római birodalom Pannónia tartományában érezhessük magunkat.
 
 
 
“Nagy nap ez a mai! A tartomány minden pontjáról idesereglettek Róma polgárai, hogy részt vegyenek Septimius Severus császár látogatásán és virágokkal köszöntsék a tavaszt, hiszen az isteneknek tetsző dolog Flórát, a természet patrónáját ünnepelni.” - olvashatjuk a Florálián kapott kiadványban, és valóban már a két napos rendezvény első napján is több ezren látogattak ki a Gorsiumi Régészeti Parkba.
 
A valódi történelmi eseményre, Septimius Severus császár 202-es látogatására épülő szabadtéri rendezvénynek különleges hangulatot ad a római kori település régészeti emlékeit bemutató 28 hektáros szabadtéri múzeum. Az ókori romterületek, régészeti emlékek között hagyományőrzők, a Trigonon Együttes és a Szabad Színház színjátszói elevenítették fel a császár érkezését: Septimius Severus hadai élén bevonult a városba, ahol a provincia vezetője fogadta, a főpapok áldozatbemutatása után gladiátor játékot rendeztek a császár tiszteletére.
 
Az idei Floralia egyik újítása a családi kalandjáték. A nyomozónak álló látogatóknak egy ókori detektív bőrébe bújva kell kideríteniük, hogy ki törhet a császár életére. A nyomozás során pedig játszva ismerik meg a 2000 évvel ezelőtti világot. A kézműves mesterségektől a görög tanítóig. Idén sem maradhatott el az ókori mennyegző, ahol a Szabad Színház nem csak a szertartást mutatta be, de a mennyasszonyválasztásba és az előkészületek kulisszatitkaiba is beavatta a nézőket. A hagyományőrzők csatái sem csak az ütközetből álltak, megismerhettük az események háttereit, hogyan játszotta ki a germán és kelta törzseket a terjeszkedő Római birodalom.
 
Gorsium ókori színpadán a tavalyi darab folytatásában, a Dionüszosz visszavág című antikolt komédiában (Matuz János rendezése) újra láthattuk a már megismert szereplőket: Aiszkhüloszt, Xantiászt vagy “az emberi nem közmegkönnyebüléséért dolgozó” Perszephoné mamát. Még több zenét (Ferenczy-Nagy Bogi és Hámori János jóvoltából) és legalább annyi kikacsintást kaptunk mai világunkra, mint a tavalyi Békétlenek előadáson. Találó műfaji megjelölés az antikolt, itt már Dionüszosznak DVD-je és letölthető alkalmazásai vannak, de követhetjük az Instagramon is.
 
A Floralia vasárnap is folytatódik, 9-től 18 óráig várják a látogatókat a Gorsium Régészeti Parkban, ahová holnap is megérkezik Septimius Severus császár.
 
A Floralián készült fotók letölthetők a Galériából.
 
 
 
Fotó: Molnár Artúr
Szöveg: Fejér Tamás
 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.