A hagyomány megélése – Felsőváros

2018.05.11. 12:56
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2018. május 11. (péntek)
Harmadik alkalommal rendeztek német nemzetiségi és hagyományőrző napot. Galéria 
 
 
 
Nemzetiségi és hagyományőrző nap kezdődött délelőtt a Felsővárosi Általános Iskolában. A harmadik alkalommal megrendezett egész napos program népi játszótérrel, gólyalábas vásári komédiával és élőzenés táncházzal várja az érdeklődőket.

"A hagyományt nem ápolni kell, hisz nem beteg. Nem őrizni kell, mert nem rab. Hagyományaink csak akkor maradhatnak meg, ha megéljük őket!” – ma a harmadik alkalommal rendezi meg a nemzetiségi és hagyományőrző napot a Székesfehérvári Német Nemzetiségi Önkormányzat és a Felsővárosi Általános Iskola, a megnyitó ünnepség résztvevőit Sebő Ferenc gondolatai fogadták.

Schneider Éva
, a Székesfehérvári Német Nemzetiségi Önkormányzat elnöke örömét fejezte ki, hogy hagyományt teremtettek ezzel a nappal, és a lélekbeli hagyományápolásról azt fogalmazta meg: „Tennünk kell azért, hogy az, ami volt, ami régen szokás volt, megmaradjon – és utódaink is tudják, lássák: fontosak a gyökereink.” Azt mondta, hogy az őseinktől kapott örökség segít elhelyezni magunkat a világban, és az életünk céljának megtalálásában.

Mészáros Attila
alpolgármester köszöntőjében a német nemzetiségi ünnep apropóján a magyar történelemből az államalapítás során nyújtott német segítséget idézte fel – majd a jelenbeli német kereskedelmi ipari kapcsolatok fontosságát hangsúlyozta, és a Székesfehérváron működő német vállalatoknak, cégeknek a város fejlődésében játszott szerepéről szólt. „Ezért is fontos, hogy ti, akik ebben az intézménybe jártok, sokat foglalkoztok, találkoztok a német nyelvvel, és megélitek azokat a hagyományokat, amelyek a német nyelvhez, kultúrához tartoznak.” – majd jó időtöltést kívánt a programokhoz.

Ujfalussy Gusztáv Ottó O.Cist. plébános üdvözletét is tolmácsolta Brückner Ákos Előd O.Cist plébános, majd a jezsuiták által felépített templomról beszélt a gyerekeknek, ami a jezsuiták, majd a pálosok elüldözése után üresen maradt, és amit fehérvári, többségükben német származású polgárok mentettek meg – így hosszú időn keresztül németajkú templomként működött.

Földi Zoltán
önkormányzati képviselő, az iskola igazgatója azt mondta el, hogy 15 éve indították el a német nemzetiségi képzést, amit küldetésként élnek meg az intézményben. „Apró bölcsőringató és apró lépésekkel tudunk eljutni oda, hogy mire az ember megnő és kiteljesedik, magáévá tud tenni egy gondolatot, magáévá tud tenni egy életvitelt.” – fogalmazott a rendezvény céljáról.

A megnyitó ünnepségen az iskola énekkara német népdalokat énekelt, majd a Tolna megyei németkéri nemzetiségi tánccsoport adott elő sváb koreográfiát.

A rendezvény egészen 19 óráig folytatódik: népi játszótér, népi versenyek, kézműves foglalkozások, gólyalábas vásári komédia és élőzenés táncház várja az érdeklődőket az iskola udvarán.



A rendezvényen készült fotók letölthetőek a Galériából!







Szöveg: Fraller Ildikó
Fotó: Molnár Artúr


 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.