II. András király szellemi vetélkedő

2018.05.14. 12:06
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2018. május 14. (hétfő)
Több mint hatvan nyugdíjassal rendezik meg idén az elődöntőt. 
 
 
 
 
Csütörtökön rendezi az Alba Regia Nyugdíjas Egyesület II. András király címmel kiírt szellemi vetélkedőjének az elődöntőjét – idén összesen 21 csapat részvételével. Az elmúlt évek hagyományait folytatva a város történelmét feldolgozó versenyen a királytéma mellett a török uralom, valamint az utcák fehérvári kötődésű névadói is szerepelnek. Az eredményhirdetés pénteken délelőtt lesz, a döntőbe hat csapat juthat be.  


Az Alba Regia Nyugdíjas Egyesület – folytatva a hagyományt – II. András király címmel rendez szellemi vetélkedőt a klubtagoknak. Az Árpád-ház programhoz fűződő vetélkedő elődöntőjére május 17-én, csütörtökön kerül sor: a 21 csapat három-három csapattaggal, négy csoportban ad majd számot tudásáról 8.30 órától, a Lövölde utcai szolgáltatóházban.

Csetényi Attiláné
, az Egyesület elnöke a 2013 óta élő hagyományról, a város gazdag történelmi múltjáról szóló, nyugdíjasokat megmozgató idei vetélkedőről elmondta, hogy a II. Andráshoz kapcsolódó fő téma mellett a tavaly elkezdett török uralom (1688-XVIII. századig) időszaka, valamint Székesfehérvár utcáinak fehérvári kötődésű névadói is szerepelnek. Az egyesületi elnök kiemelte, hogy a jelentkezők aktívan készülnek az előre kiadott anyagok alapján, könyvtárba, levéltárba járnak – a nyugdíjasok átlagosan 60-70%-os eredményt érnek el évről évre, így a döntőbe kerülést valóban csak néhány pontnyi különbség dönti el. A vetélkedő céljaiból, értékeiből – a testvérvárosi kapcsolatok ápolásával is – a nyitottságot, az egymástól való tanulást és a szűkebb-tágabb pátriánk megismerését emelte ki.

Az ötödik, a Szent István emlékévtől megrendezett vetélkedőről dr. Csurgai Horváth József, a Városi Levéltár és Kutatóintézet igazgatója, a zsűri elnöke elmondta, hogy a színvonalas és nehéz versenyre komoly, intenzív felkészülés szükséges: mind országos köztörténeti, mind helytörténeti vonatkozásokban. A rendezvény népszerűségéhez és eredményeihez a remek vetélkedős forgatókönyv is hozzájárul, a fontos és jó munkához egészséget és sikert kívánt.

Fejes Rudolf
egyesületi titkár, a vetélkedő fő szervezője a három hónapos készülési időszak végén annyit árult el az elődöntő menetéről, hogy harminc, feleletválasztós és kiegészítendő kérdést, illetve szöveg-kiegészítést tartalmazó, valamint két táblázatból álló, rejtvényes izgalmakat is kínáló feladatlapot kell megoldaniuk a csapatoknak. Május 18-án, pénteken 9 órakor kezdődik az eredményhirdetés: a döntőbe jutott hat csapat ekkor kapja meg azt a témát – II. András mellett a város barokk épületeinek a kérdéseivel –, amelyet ki kell dolgozniuk a döntőre, és ahol azt kiselőadás formájában kell bemutatniuk.

A vetélkedő zsűrijének tagjai Csetényi Attiláné, dr. Csurgai Horváth József és Mózessy Gergely, az Egyházmegyei Gyűjtemény igazgatója lesznek.







Szöveg: Fraller Ildikó
Fotó: Molnár Artúr

 

Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.