A GEO képzési és kutatási együttműködése ázsiai országokkal

2018.05.22. 09:54
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2018. május 22. (kedd) 
Az ÓE AMK Geoinformatikai Intézet nemzetközi projektje.        Galéria  
 
 
 
 
 
 
Üzbegisztán fenntartható fejlődésének támogatását célozza az Óbudai Egyetem  DSinGIS (Doctoral Studies in GeoInformation Sciences) elnevezésű, három éven át tartó projektje, melyhez kapcsolódóan egyhetes workshopot rendeznek Székesfehérváron. A szakmai programsorozat megnyitóját a Hiemer-házban tartották külföldi és hazai szakemberek részvételével. Az eseményen Dr. habil Földváry Lóránt kutatási dékánhelyettes és Mészáros Attila alpolgármester köszöntötte a megjelenteket.

Az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Kar Geoinformatikai Intézete (a fehérvári GEO) a tavalyi évben két európai uniós finanszírozású nemzetközi projektre is sikerrel pályázott. Az intézet több, neves európai és ázsiai egyetem és kutatóintézet közreműködésével közösen megvalósuló projektekben koordinátori szerepet vállalt. A GEO a távérzékelés és térinformatika területén több évtizedes tapasztalatot szerzett mind az oktatásban, mind pedig kutatásai, korábbi nemzetközi projektjei kapcsán, melyeket a 2017 októberében elindult DSinGIS projektekben kíván hasznosítani, hozzájárulva ezzel az ázsiai régió támogatásához.

A DSinGIS (Doctoral Studies in GeoInformation Sciences) projekt távlati célja Üzbegisztán fenntartható fejlődésének segítése. A projekt 3 éves futamidejű, eredményeképpen egy geoinformatikai doktori iskolát alakítanak ki, amely a projektben résztvevő intézmények közreműködésével járul hozzá a célkitűzés megvalósításához, vagyis a fenntartható fejlődést segíti. Az Üzbegisztánt sújtó környezeti hatások – mint éghajlatváltozás, talaj degradáció, szárazság (pl. Aral-tó helyzete), levegőszennyezés – következtében komoly kihívásokkal kell szembenéznie az országnak. A megoldások keresésében kulcsfontosságú segítséget jelent a geoinformatika.

A székesfehérvári projektnyitón Dr. habil Földváry Lóránt, az ÓE AMK kutatási dékánhelyettese köszöntötte a megjelent külföldi és magyar szakembereket. Mint fogalmazott, ez a második alkalom, hogy a projektben résztvevő csapat tagjai személyesen találkoznak egymással, ami az internetalapú kapcsolattartáson túl elengedhetetlenül fontos. Reményét fejezte ki, hogy a résztvevő szakemberek felkészültek az egyhetes munkára, melynek eredményeként sikerrel zárják a workshopot.

Székesfehérvár Önkormányzata nevében Mészáros Attila alpolgármester köszöntötte a szakembereket, bemutatta  a város történelmét,  gazdasági szerepét, oktatását és a felsőoktatási intézményekkel való együttműködést. Mint fogalmazott, a DSinGIS projekt kapcsán megvalósuló közös munka és a tapasztalatcsere nagyon fontos a város, az egyetem és a diákok számára egyaránt.

Az üzbég társadalom számára előnyöket generálnak az olyan innovációk, melyek a közszolgáltatások minőségének, teljesítményének és interaktivitásának növelését célozzák, csökkentve ezzel a költségeket és az erőforrások kiaknázását, valamint előnyösen befolyásolva a kormány és az állampolgárok közötti kapcsolatot.

A projektben az ÓE AMK Geoinformatikai Intézete mellett három európai ország (Ausztria, Svédország, Németország) oktatási és kutatási intézményei vesznek részt az öt - a geoinformatika terén legjelentősebb - üzbég egyetemmel és három meghatározó állami intézménnyel együttműködve.

Az akkreditált doktori iskola működésének támogatására a projekt időtartama alatt létrehoznak egy oktatási felületet, mely online konzultációs lehetőséget is biztosít a doktoranduszok számára; egy tudásbázist, amely 18 PhD kurzust foglal magába (10 üzbég, 8 angol nyelvű). Az intellektuális képességek online fejlesztési rendszerében az összes partnerintézmény részt vesz.

Az októbertől folyó előkészítő munkák után január 10-12-e között az üzbég fővárosban, Taskentben került sor az első személyes találkozóra, a „kick-off meeting”-re, vagyis a projektindító megbeszélésre. A háromnapos tanácskozáson az elkészült munkatervek, dokumentumok és egyéb anyagok kiegészítése, pontosítása történt meg. Az első tudományos konferenciát és a következő értekezletet az Üzbegisztáni Nemzeti Egyetem rendezi 2018 októberében.

A kapcsolódó fotók letölthetőek a Galériából.



Szöveg:

ÓE AMK és Havasi Tímea (ÖKK)

Fotó: Molnár Artúr



 

Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.