„Ej,de Gyimesnek szép határa…”

2018.07.06. 20:29
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2018. július 6. (péntek) 
Kosteleki vendégek a Városházán. Galéria
 
 
 
 
 
Dalok, táncok, ízes történetek szerepeltek Vaszi Levente és tanítványai műsorán. A Városháza Dísztermének színpadán a gyimesi csángók mindennapjai, kultúrája elevenedett meg a Kostelekről érkezett vendégek előadásában. A gyermekek és tanítóik egy hetet töltöttek Velencén, ahol a Székesfehérvári Gyermek- és Ifjúsági Táborban nyaraltak a város meghívására.


Kostelek egy alig 500 lelket számláló gyimesi csángó település a Csíki-havasokban, több mint 800 kilométerre Székesfehérvártól. A falucska iskolájában román nyelven folyik az oktatás, két lelkes pedagógus azonban a magyar nyelvi kincsek és a helyi népi hagyományok átörökítésén dolgozik. Két év után ismét Velencén nyaraltak Vaszi Levente és tanítványai. A három magyar pedagógus hét gyermekkel érkezett Kostelekről. Szerdán a Bregyó-közben táborozó gyermekekkel találkoztak, ma pedig városunk nevezetességeivel ismerkedtek meg, majd a Városháza Dísztermében adtak ízelítőt a csángó kultúrából.

Székesfehérvár Önkormányzata nevében Horváth Miklós Csaba önkormányzati képviselő köszöntötte a vendégeket és a közönséget. A képviselő köszönetet mondott, hogy a gyimesi csángók ápolják hagyományaikat, megosztják velünk kultúrájuk kincseit. S örömét fejezte ki, hogy őrzik azt az archaikus magyar nyelvet, amelyet több száz évvel ezelőtt hazánk akkori fővárosában, a koronázó székhelyen, Székesfehérváron is beszéltek az itt élők.  Ezek az együtt töltött idők, a találkozások identitástudatunk erősítését is szolgálják.

Vaszi Levente magyartanárként dolgozik szülőfalujában, a Moldvai Csángómagyar Oktatási Program keretében. Mint mondta, jó szívvel fogadták a város meghívását, hiszen a jutalomtábor lehetősége ösztönzően hat a gyerekekre, a magyar órákon való részvételre. “Mindennap azon dolgozunk, hogy a következő generációk is megismerjék gyökereiket, hogy a mai csángó gyerekek az ének, a tánc és a magyar nyelv összetartó ereje révén továbbvigyék a több évszázad óta élő tradíciókat.”

A gyimesi csángó est során a közönség láthatott hejszát, csárdást és kerekest a gyerekek előadásában, hallhatott tréfás gyimesi mesét, a mindennapi életet felidéző dalokat, valamint Vaszi Levente ízes történeteit a csángók furfangos észjárásáról, állhatatosságáról.

Az esten készült fotók letölthetők a Galériából.
fotó: Simon Erika
 

Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Március
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
       
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.