„Szent István, nézz mennyből le”

2018.08.20. 19:45
SAJTÓKÖZLEMÉNY - Székesfehérvár, 2018. augusztus 20.
Államalapító szent királyunkra emlékezünk   Galéria 
 
 
 
 
 
 
Augusztus 20-án, az államalapítás és Szent István-ünnepén, Székesfehérváron az államalapító szent király sírja előtt rótták le tiszteletüket az emlékezők a Nemzeti Emlékhelyen.
 
1083. augusztus 20-i szentté avatásától fogva Magyarország államalapításának és első szent királyának ünnepét tartjuk ezen a napon minden évben. Székesfehérváron a megemlékezők a Nemzeti Emlékhelynél gyűlnek össze minden évben, hogy Szent István szarkofágjánál leróják tiszteletüket, és megemlékezzenek államalapító nagy királyunk tetteiről és intézkedéseinek máig tartó hagyatékáról.

Mi abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy bármikor ötletet, hitet és erőt meríthetünk első királyunk gondolataiból. Merész és újító természete, ravasz észjárása, határozott jelleme, rendíthetetlen hite a nagyot álmodók példaképévé teszi őt. Korának legnagyobb társadalmi és politikai innovátorai közé tartozik. Az Imre herceghez írott Intelmek között találjuk irányelveit, amelyek azóta is állandóan hatnak közéleti cselekedeteinkre.” – mondta el dr. Molnár Krisztián, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke, aki beszédében összefoglalta Szent István király életművét és kitért annak mai vonatkozásaira is. Köszöntőjében hangsúlyozta, hogy a magyar nép olyat mondhat magáénak, 1000 éves távlatban is, amelyre méltán büszke lehet: megmaradt abban a szilárd kereszténységtudatban élő egyik legrégibb népe a Kárpát-medencének, melynek alapköveit még az első királya tette le. „Magyarország a lehetőségek országa volt és most is az mindazok számára, akik törvényes úton, a magyarok iránt való tisztelettel szeretnének részt venni az építésében. De nem leszünk szálláscsinálói homályos célokkal ide vetődő vagy ide irányított tömegeknek. Mert nem mézesmázos ideológiákban hiszünk, hanem abban a józan politikában, amely az élet alapvető törvényeire épül. A magyar ember életösztöne súgja: ha a történelemben egyszer is rossz útra tévedtünk volna, már nem lennénk itt. Az álszent és bugyuta, isiásztól szédült önfeladás helyett azonban a mai magyarság is a hazaszerető, békében élő és dolgozni akaró emberek együttműködése mellett tett hitet.” – zárta köszöntőjét.
 
Az ünnepség végén Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata és a Fejér Megyei Önkormányzat képviselői, az egyházak képviselői, a fegyveres szervek vezetői, az intézmények és civil szervezetek képviselői, valamint minden megemlékező egy szál fehér rózsával róhatta le kegyeletét Szent István szarkofágja előtt.
 
 
 
A megemlékezésen készült képek letölthetők a Galériából.
 
 
 
Szöveg: Torma Kinga Regina
Fotó: Molnár Artúr
 
 
 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.