Évszázados utazás a Fejér megyei arisztokrácia történetében

2018.09.06. 19:43
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2018. szeptember 6. (csütörtök)
Szabadegyetemi előadássorozat indult a megye arisztokráciájáról    Galéria

 
 
 
 
 
Évszázados utazásra invitálja az érdeklődőket a Vörömarty Mihály Könyvtár új, szabadegyetemi előadássorozata, amelynek témája az egykori és mai Fejér megyei arisztokrácia.  A látogatók az első alkalommal gróf Károlyi György, Magyarország franciaországi nagykövetének, Alföldy Gábor  kertörténésznek, majd dr. Demeter Zsófia történésznek az előadását hallgathatták meg.

 

Évszázados utazás – a Fejér megyei arisztokrácia egykor és ma címmel rendez szabadegyetemi előadássorozatot a Vörösmarty Mihály Könyvtár az Olvasóteremben. A nyitóelőadás dr. Cser-Palkovics András polgármester köszöntőjével kezdődött, aki elmondta, hogy szívesen állt emellé a rendkívül jó kezdeményezés mellé. „Bár teljesen véletlenül alakult így, de pont a mai napon volt a városi felsőoktatási tanévnyitó is a Vörösmarty Színházban, ami után az az örömteli feladat következett számomra, hogy megnyithatom a szabadegyetemi programsorozatot. Úgy gondolom, mind a kettő a város és annak környékének jelenbéli szellemi életét példázza és múltbéli szellemiségének megismerésére szolgál lehetőségül.” - tette hozzá a polgármester, megköszönve a szervezők munkáját és hogy az előadók megtisztelték az eseményt részvételükkel.

 

A találkozót Bányai Balázs történész beszélgetése nyitotta gróf Károlyi Györggyel, Székesfehérvár díszpolgárával. Magyarország francia nagykövete megtisztelőnek nevezte, hogy először vehet részt a díszpolgári címet viselve hivatalos rendezvényen. A gróf a beszélgetés elején leszögezte, hogy a legegyszerűbb, ha Károlyi Györgynek szólítják, hiszen a grófi megszólítás mára csupán a családja felé irányuló tiszteletet fejezi ki. A hallgatóságnak családjáról mesélt: „A fehérvárcsurgói uradalmat a nagyapám nagyapja, Károlyi György vásárolta meg a XIX. század közepén, aki nagyon szerette Csurgót és sok időt töltött a kastélyban.” - kezdte a rokonok említését. Amikor a sorban apai nagyanyjához,  Károlyi Józsefnéhez ért, elmondta: kedvenc nevelőnője mellett neki köszönheti a magyar neveltetését, a magyarságtudatának kialakulását és a vágyat, hogy bár életének jelentős részét nem anyanyelvi környezetben töltötte, mégis megtanuljon magyarul.

 

Elmesélte családjuk emigrálásának történetét, szüleinek válását, édesanyja karrierjének alakulását, aki Franciaország legnevesebb divatházainak, mint például a Diornak dolgozott tervezőként. „Elképzelhetetlen már az ma, hogy a rendszerváltásig Magyarország számunkra egy elveszett ország volt. Nevelőnő ide vagy oda, grófság ide vagy oda: tudtam, hogy nekem diplomát kell szereznem! Ha nem szerzek diplomát, nem kapok állást, ha nem kapok állást, nem lesz miből élnem, hiszen senkinek nem volt lehetősége fenntartania engem.” - idézte fel. A beszélgetés végén a gróf visszaemlékezett első magyarországi és székesfehérvári látogatására, és azokra az évekre, amikor még a Fiat autógyár franciaországi gazdasági igazgatójaként a mindennapjai egyszerre két országhoz is kötötték, hiszen már elkezdett dolgozni a fehérvárcsurgói kastély felújításán.

 

A kastély felújításánál az “Európai Kulturális Találkozó Központ” funkciót választották és kezdték ekként működtetni, már a felújítás alatt is. „A célunk az volt, hogy egy működőképes koncepciót hozzunk létre. A kulturális találkozó központ lényege, hogy összeköti a kultúrát és az üzleti oldalt, ugyanis minden ilyen találkozó központnak van egy elsődleges kulturális célja. Ennek a célnak a támogatására jön létre az üzleti tevékenység, ami a mi esetünkben szállodai és vendéglátási szolgáltatást jelent. Ennek bevételéből igyekszünk az egész kastélyt működtetni.” Elmondta, hogy a felújításnak még közel sincs vége, hiszen a Quartettisimo vonósnégyes fesztiválon idén bejelentik, hogy Európai Uniós forrásból és további állami támogatással a még visszamaradt, kastélyhoz tartozó romos épületeket felújítják, illetve a kastély néhány termét korhűen rendezik be.

 

A gróf színes beszámolóját követve Kert-történetek címmel kezdődött előadás, melyen Alföldi Gábor tájépítész és kerttörténész beszélt a megyei arisztokrácia uradalmi birtokainak kertjeiről, a korabeli trendekről és az itt megtalálható virágokról, illetve a hazánkban az utóbbi években megújult kastélyparkokról.

 
A szabadegyetem első előadását dr. Demer Zsófia történész Fejér megyei uradalmi gazdálkodásról szóló bemutatása zárta.
 
 
 
 
Az előadás képei letölthetők a Galériából.

 

 

Szöveg: Torma Kinga Regina

Fotó: Molnár Artúr
 
 
 
 

 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.