Változatos programokkal várja az érdeklődőket a KÖN

2018.09.15. 20:10
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2018. szeptember 15. (péntek)
2018-ban új helyszínekkel bővült a programok listája       Galéria

 
 
 
 
 
Idén is változatos programkínálattal vár mindenkit a Székesfehérváron a Kulturális Örökség Napjai szeptember 15-16-án. A tavalyihoz képest ebben az évben is bővült az ingyenesen látogatható intézmények köre: a hétvégén bejárható volt a nyáron megújult Csitáry G. Emil Uszoda és Strand, de a látogatók körében közkedvelt polgármesteri Városháza-túrára is sokan ellátogattak.

 

A Kulturális Örökség Napjait (KÖN) majdnem húsz éve, 1999 óta rendezik meg Magyarországon. Az Európa Tanács kezdeményezte program célja, hogy a kultúra, a művelődés, az építészet értékeire irányítsa a figyelmet. Szeptember harmadik hétvégéjén olyan épületek nyílnak meg a nagyközönség előtt, amelyek a hétköznapokban nem vagy ritkán látogathatók. Az év közben is nyitva tartó épületek pedig – múzeumok, egyéb gyűjtemények – az ezekben a napokban szervezett külön programjaikkal hívhatják fel magukra a látogatók figyelmét.

 

Székesfehérvár mindennapjaiban különös figyelmet fordít a történelmi hagyományok ápolása mellett a kulturális életére is, éppen ezért a Múzeumok Éjszakájának változatos programjai mellett, ősszel a KÖN évről-évre bővülő programokat kínál. Új helyszínként, idén a Széphő Zrt. Király sori Fűtőerőműve és az idén megújult, 1934-ben elkészült Csitáry G. Emil Uszoda és Strand is érdekes programokkal várta a fehérváriakat.

 

A strand bejáráson Dzsaja Lajos főgépész vezette körbe a csoportot a megújult strandon, majd az uszoda gépházában. A nem mindennapi programon a résztvevők egy gépész szemüvegén keresztül nyerhettek betekintést a városi uszoda mindennapjaiba. Megtudhatták, hogy a város fejlesztési tervében a létesítmény szakaszos, ám teljes felújítása mellett további, a strandot és uszodát érintő bővítések is szerepelnek.

 

A Kulturális Örökség Napjain ingyenesen látogathatók a Szent István Király Múzeum kiállítóhelyei: a Nemzeti Emlékhely, a Gorsium Régészeti Park és Szabadtéri Múzeum, a Fekete Sas Patikamúzeum, a Csók István Képtár, a Városi Képtár – Deák Gyűjtemény, a Fő utcai Rendház, az Új Magyar Képtár, az Országzászló téri épület és a Hetedhét Játékmúzeum is várja az érdeklődőket.

 

A már hagyományosnak számító programok között idén is népszerű volt a dr. Cser-Palkovics András polgármester vezette városházi séta. A közel 100 fős csoport a Díszteremben hallgatott meg egy rövid előadást a ház történetéről, majd a Szent Korona hiteles másolatának megtekintése után a polgármester irodájában, a polgármesteri székben ülve szembe nézhettek Mujkóval, aki Kocsis Balázs szobrászművész jóvoltából 2007 óta figyeli a mindenkori polgármester munkáját. A séta a kistanácsteremben ért véget, ahol többek között a Zichy-palota eredeti freskói mellett a 2013-as Szent István Emlékévre készült Szent Istvánt ábrázoló herendi porcelántányér, illetve a város díszpolgárát, Kossuth Lajost ábrázoló festmény is látható.

 

A programok vasárnap is folytatódnak: továbbra is várja például a látogatókat az Árpád-fürdő, a Városi Levéltár és a múzeumi tagintézmények is. A KÖN részletes programja megtalálható a www.fehervariprogram.hu oldalon.

 

 

 

 

A KÖN szombati napján készült képek letölthetők a Galériából.





Fotó: Simon Erika

Szöveg: Torma Kinga Regina


 

 

 

 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Március
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
       
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.