Nyugdíjas történelmi vetélkedőn telt meg ma a Hiemer-ház bálterme

2018.09.17. 14:15
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2018. szeptember 17. (hétfő)
II. András királyról, a török uralomról és az utcák névadóiról szólt a verseny. Galéria 
 
 
 
Ma rendezték az Alba Regia Nyugdíjas Egyesület történelmi vetélkedőjének a döntőjét. A II. András király címmel kiírt szellemi erőpróbán az elmúlt évek hagyományait folytatva a királytéma mellett a török uralom, valamint az utcák fehérvári kötődésű névadói is szerepeltek. A szervezők és a résztvevők töretlen lelkesedésének, munkájának köszönhetően a 2013-ban elindított rendezvény mai állomásán megtelt a Hiemer-ház bálterme érdeklődőkkel, akiket dr. Cser-Palkovics András polgármester köszöntött. A döntőt a Vízipók csapat nyerte meg, őket a Capuccino és a Rozmaring csapat követte.


Az Alba Regia Nyugdíjas Egyesület – folytatva az Árpád-ház programhoz fűződő hagyományt – II. András király címmel rendezett szellemi vetélkedőt a klubtagoknak, a nyitottság, az egymástól való tanulás és a szűkebb-tágabb pátriánk megismerésének céljával. Az idei vetélkedőben is a fő téma mellett a tavaly elkezdett török uralom (1688-XVIII. századig) időszaka, valamint Székesfehérvár utcáinak fehérvári kötődésű névadói és a Barokk év is szerepelnek. A jelentkezők aktívan készültek az előre kiadott anyagok alapján, könyvtárba, levéltárba jártak; a döntőben a 22-ből a legjobb 6 csapat mérte ma össze tudását.

Csetényi Attiláné
, az Alba Regia Nyugdíjas Egyesület elnöke nagy örömét fejezte ki, hogy megtelt a Hiemer-ház bálterme az érdeklődő nyugdíjasokkal. A 2013 óta élő hagyomány – fejezte ki –, nemcsak az agysejtek megmozgatásáról vagy az unokáknak, az ifjúságnak való példaadásról szól, hanem arról a tudásról is: „(…) hogy mi mindent jelent az országunkban és különösen városunkban az Árpád-házi királyok ittléte, tettei, tevékenységei – mi mindent ad nekünk ez a több mint ezeréves múlttal rendelkező Székesfehérvár.”

Dr. Cser-Palkovics András
polgármester köszöntőjében felidézte a Szent István-emlékévbeli kezdeményezést, és azt mondta, várakozáson felül sikerült bevonni a történelmi programba a város közösségét: „Ez pont azért történhetett meg, mert rengetegen jöttek ötlettel, javaslattal, aztán pedig valósították azt meg – így indult el ez a történelmi vetélkedő is.” II. András király és uralkodásának kapcsán a 2022-es emlékévről szólt, valamint arról, hogy a Székesfehérvári Királyi Napok rendezvénysorozatában évről évre számtalan történelmi program kap helyet kiállítással, tudományos konferenciával és a Szertartásjátékkal.

A rendezvényt Fejes Rudolf egyesületi titkár, a vetélkedő főszervezője vezette, a zsűriben  Csetényi Attiláné elnök, dr. Csurgai Horváth József, a Városi Levéltár és Kutatóintézet igazgatója, valamint Mózessy Gergely, az Egyházmegyei Gyűjtemény igazgatója értékelték a résztvevők teljesítményét. A kérdéses-feladatos fordulók mellett kiselőadások hangzottak el többek között az Aranybulláról, az V. keresztes hadjáratról, valamint a székesfehérvári Szent Imre- és a Nepomuki Szent János-templomról. Az idei végeredmény alapján az első három helyezett a Vízipók, a Capuccino és a Rozmaring csapat lett.


A rendezvény megnyitóján készült fotók letölthetőek a Galériából!









Szöveg: Fraller Ildikó
Fotó: Molnár Artúr


 
 
 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.