Ízek, illatok kavalkádja a Plaza előtt – megnyílt a VII. Székesfehérvári Mangalica Fesztivál

2018.09.21. 17:45
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2018. szeptember 21. (péntek) 
Vasárnapig tart a város egyik legfinomabb programja.    Galéria
 
 
 
 
 
Ínycsiklandozó finomságok és kulturális programok kavalkádja várja a látogatókat a Székesfehérvári Mangalica Fesztiválon, melyet hetedik alkalommal rendeznek meg az Alba Pláza előtt és a Palotai kapu téren mától vasárnapig. Tenyésztők, kistermelők minőségi háztáji termékeinek sokaságával és a népszerű élőállat kiállítással várják a látogatókat, a belépés ingyenes. Az országban összességében 36. fesztivál megnyitóját pénteken délután tartották a szervezők.

A Mangalica Fesztiválok igazi értéke egyfajta fair trade, azaz tudatos vásárló mozgalom beindítása és továbbvitele, amely eddig kevéssé jellemző a hazai fesztiválok körében. A kilátogatók közvetlenül találkozhatnak az ország minden pontjáról érkezett tenyésztőkkel és őstermelőkkel, sok esetben attól vehetik meg a terméket, aki maga állította elő, így a kereskedelmi láncok kiiktatásával mindenki jobban jár. A vásárló nem kap hamisítványt, csak a Mangalicatenyésztők Országos Egyesülete által ellenőrzött állományból kikerült termék lehet jelen a rendezvényen, melynek szakmai felügyeletét az egyesület garantálja.

A kiállítók egységes megjelenéssel, faházakban árusítanak. A fesztivál szervezői felvállalták a hazai kistermelők - házi lekvár-, szörp-, méz-, olaj-, fűszer- és sajtkészítők – támogatását. Székesfehérváron is termelői piacteret biztosítanak számukra, amely nagyon népszerű a vásárlók körében. Emellett bemutatkoznak a magyar kézműves termékek készítői és iparművészei is. A helyben sült egész malac mellett a vendégek egyéb, szintén helyben készült  mangalicaételek közül válogathatnak, melyeket a legkiválóbb magyar borok és pálinkák kíséretében a helyszínen is elfogyaszthatnak az estig tartó könnyűzenei programok alatt.

A fesztiválok egyik legnépszerűbb pontja az élőállat kiállítás, ideiglenesen felépített karámokba költözik a három fajtából (szőke-vörös- fecskehasú) 3-3 példány és egy anyakoca malacokkal.  A kikapcsolódást egész napos színpadi műsorok szolgálják a fesztiválon. Napközben autentikus népzenei programok, vásári komédia, gasztrobemutatók lesznek, míg kora délutántól könnyűzenei koncertek szórakoztatják a közönséget.

Székesfehérváron a szeptember a gasztronómia hónapja, ebbe a sorba illesztik be a Mangalica Fesztivált, immár hetedik alkalommal.

A megnyitón Veégh Attila főszervező úgy fogalmazott, mindig nagyon szívesen jönnek Fehérvárra, hiszen a fesztivál kellemes, frekventált környezetben zajlik, a lakosok pedig kedvesen fogadják őket. Az alapkoncepciójuk, hogy helyzetbe hozzák a mangalicatenyészőket, akik népszerűsíthetik a termékeiket. Hozzátette: a mangalicahúst mindenkinek jó szívvel ajánlják, mert néhány összetevőjének köszönhetően ízletesebb és egészségesebb a hagyományos sertéshúsnál, ráadásul a miénk, hiszen Magyarországon tenyésztett állatokból készítik.

Szeptemberben is folytatódnak a nagyszabású városi rendezvények az Önkormányzat és a civil szervezetek közreműködésével. A Mangalica Fesztivál tradicionális programja Székesfehérvárnak. – mondta Molnár Tamás civil tanácsnok. Hozzátette: a gasztronómiai rendezvények egyre markánsabban vannak jelen a városban, így a lakosok megismerhetik azt az ételkultúrát, amely a Mezőföldre és annak fővárosára, Székesfehérvárra jellemző.


A kapcsolódó fotók letölthetőek a Galériából. 
 
 
 
 
Szöveg: Havasi Tímea
Fotó: Molnár Artúr
 
 
 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.