„Adassék tisztelet a katona eszménynek!”

2018.09.22. 13:05
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2018. szeptember 22. (szombat)
Honvéd hagyományőrzők találkoztak a Városházán. Galéria
 
 
 
 
 
 
A Honvéd Hagyományőrző Egyesület második országos találkozójának idén Székesfehérvár adott otthont. A tíz tagszervezet mellett a bajtársi körök képviselői is részt vettek Városháza Dísztermében tartott rendezvényen, amelyen a több évtizedes tevékenységekről és célokról is szóltak – megteremtve a közösségépítés és az együtt gondolkodás lehetőségét.


A Városháza Dísztermében rendezték meg szombaton a Honvéd Hagyományőrző Egyesület II. Országos Találkozóját, amelyen a tíz tagszervezet és az egykori katonaiskolák növendékei által létrehozott bajtársi körök tagjai vettek részt. A rendezvényt közösségépítő céllal és a további munkához szükséges közös gondolkodás lehetőségének megteremtéséért hozták létre.

Koros bajtársait, mint ahogy Dr. Boross Péter nevezte őket, az egykori miniszterelnök köszöntötte a szívdobogtató találkozón. Minden ilyen találkozó visszarepít bennünket abba az eszményvilágba, amelyben nevelődtünk. Ezt katonaeszménynek hívták. Tele volt hagyománnyal, szabadságharcaink emlékével, mondta a Pécsi Magyar Királyi Zrínyi Miklós Hadapród Iskola egykori növendéke. Dr. Boross Péter kiemelte, hogy a múlt, a hagyományok őrzése, a katonaeszmény átadása része kell, hogy legyen a XXI. századi haderőfejlesztésnek. Nemcsak anyagi, szervezeti, felszerelésbeli bővítés kell, hanem az intellektuális és morális mércét is magasabbra kell tenni. A hagyományőrző, az egykor volt, s szívében ma is katona feladata pedig az, hogy továbbadja a „haza mindenek előtt” eszményt, hogy ez tovább éljen a ma és a jövő hon védőiben is. „És akkor megtettük, amit megkövetelt a haza.”, zárta gondolatait dr. Boros Péter.

Az országos találkozónak otthont adó Városháza és a Díszterem falain megjelenő város és nemzettörténeti események főszereplői voltak a katonák. Szerencsére nemcsak a múlt jeles eseményeire, a hont védőkre emlékezhetünk. Székesfehérvár ma is katonaváros, emelte ki ünnepi köszöntőjében dr. Cser-Palkovics András polgármester. Az önkormányzat és a város minden lehetőséget megpróbál megadni ahhoz, hogy az itt szolgálatot teljesítő katonák és családjaik otthon érezzék magukat. A jövő alakításában nagyon fontos szerep jut az elődöknek is, akiknek Székesfehérvár polgármestere tiszteletét adta és köszönetet mondott a példamutatásért, a hagyományok őrzéséért az országos találkozó résztvevőinek.

A köszöntők után Dr. Cser-Palkovics a honvéd hagyományápolása érdekében végzett munkájáért HOHE emlékérmet adományozott, Székesfehérvár városának pedig a Honvéd Hagyományőrző Egyesület Fejér Megyei Szervezete emlékplakettet adományozott.

Prof. Dr. habil. Szakály Sándor, az országos egyesület elnöke köszöntőjében összefoglalta a szervezet céljait és bemutatta negyedszázados tevékenységét. Az 1990-ben alakult szervezet a rendszerváltás időszakában legnagyobb feladatának az egykori honvédség becsületének helyreállítását, a volt tagok politikai és büntetőjogi rehabilitálását tartotta – mára dicsőség övezi az egyesület egészét és tagjait egyaránt. A hagyományőrzők – amellett, hogy tartják a kapcsolatot egymással – segítik, hogy a fiatalok találkozhassanak a tagokkal. Kutatják az egykori alakulatok történetét, valamint életben tartják ünnepeiket – aminek szép példája a „Szent István” 3. honvéd gyalogezred ezrednapjának megünneplése Székesfehérváron, amelyen koszorút helyezett el az egykori ezredtag, vitéz Smohay Ferenc magyar királyi zászlós (rehabilitált főhadnagy). Lévai Miklós nyugállományú alezredes, a Fejér Megyei Szervezet elnöke a Fejér Megyei Szervezet 20 évéről beszélt.

Az országos elismerések átadását követően a program délután a Pákozdi Katonai Emlékparkban folytatódott a Doni Kápolnánál, ahol koszorúzással emlékeztek meg a Magyar Honvédség 170 éves évfordulójáról és a Magyar Királyi Honvédség 75 éve bekövetkezett tragédiájáról és áldozatairól.

A délelőtti találkozón készült fotók letölthetők a Galériából.


fotó: Simon Erika
 

Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Március
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
       
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.