Iskolai ünnepségekkel kezdődtek az ’56-os megemlékezések Székesfehérváron

2018.10.19. 12:25
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2018. október 19. (péntek) 
Az Ötvenhatosok terén a Jáky, a Magyar Király előtt  Ciszterci szervezett ünnepséget.    Galéria
 
 
 
 
 
 
A hagyományok szerint az iskolák megemlékezéseivel kezdődött el pénteken az 1956-os forradalom és szabadságharchoz kapcsolódó programsorozat Székesfehérváron. Az Ötvenhatosok terén a Jáky József Szakgimnázium és Szakközépiskola, majd a Hotel Magyar Királynál a Ciszterci Szent István Gimnázium szervezett emlékünnepséget. Minkét esemény koszorúzással zárult.

„1956 története nemcsak forrongás és harc volt, hanem az elmúlt 100 év legnagyobb boldogsága is. Maga a mennyország volt az a 10 nap is. Boldogságban úszott az egész ország…Így maradjanak meg emlékezetünkben ezek a napok! 1956 a magyar nép nagy és egyetemes boldogsága volt. Szép és dicső! A balsorssal tépő történelmi idők közepette meleg sugárzás és fénylés.”
– hangzott el a Szakképzési Centrum Jáky József Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája által szervezett ’56-os megemlékezésen, az Ötvenhatosok terén.

A műsorban az intézmény 12. osztályos diákjainak egy csoportja, valamint Nyikos Katalin és Pap Marcell tanulók működtek közre, akik korabeli visszaemlékezésekkel, versekkel, plakátokkal és dalokkal mutatták be a 20. századi magyar történelem egyik legmeghatározóbb eseményét.  Megidézték a második világháború végét, a Rákosi korszak vészjósló történéseit, a társadalmi igazságtalanság tombolását, a forradalom kitöréséhez vezető utat, a lángoló napokat, majd a szabadságharc leverését, felhívva a figyelmet arra, hogy a hősök nem haltak meg hiába.

Az esemény zárásaként együtt koszorúzta meg az emlékművet Tanka Csaba, a Fejér Megyei Önkormányzat alelnöke, Mészáros Attila, Székesfehérvár alpolgármestere és Schneider Istvánné, a Székesfehérvári Járási Hivatal hivatalvezető helyettese. Elhelyezték az emlékezés virágait a Fidesz, a Fidelitas, az 1956-os Magyar Szabadságharcosok Világszövetsége Fejér Megyei Szervezete, továbbá a Jáky József Szakgimnázium és Szakközépiskola, illetve a Bugát Pál Szakgimnázium és Szakközépiskola képviselői.

Késő délelőtt a Ciszterci Szent István Gimnázium szervezett megemlékezést a Hotel Magyar Király előtt.
A forradalom kirobbanásának okai és a szabadságharc eseményei, a kor szimbolikus figurái és gondolatai álltak az előadás középpontjában. Az erre az alkalomra írt szövegek mellett korabeli dokumentumok, szemtanúk beszámolói, valamint Rónay György, Nagy Gáspár, Kányádi Sándor, Serfőző Simon és Márai Sándor szövegei hangzottak el a 11. C osztályos diákok tolmácsolásában.

A Hotel Magyar Király falán található emléktáblát közösen koszorúzta meg Tanka Csaba, a Fejér Megyei Önkormányzat alelnöke, Mészáros Attila, Székesfehérvár alpolgármestere és Schneider Istvánné, a Székesfehérvári Járási Hivatal hivatalvezető helyettese. Koszorút helyeztek el továbbá a Fidesz, a Fidelitas, a Demokratikus Koalíció, az MSZP, az 1956-os Magyar Szabadságharcosok Világszövetsége Fejér Megyei Szervezete, a Fejér Szövetség, az Aranycsapat Alapítvány és a Ciszterci Szent István Gimnázium képviselői.

Az 1956-hoz kapcsolódó események október 22-én, hétfőn 09.00 órakor a Püspökség imádságos megemlékezésével folytatódnak a Szent Imre-templom déli falán elhelyezett Fadrusz-keresztnél, ahol együtt imádkoznak a történelmi egyházak helyi képviselői, és dr. Demeter Zsófia történész mond beszédet.
Október 23-án, kedden 15.00 órakor emlékünnepség és koszorúzás kezdődik az Ötvenhatosok terén, ahol Dr. Vizi László Tamás, a Kodolányi János Egyetem rektorhelyettesének emlékező beszédét kísérhetjük figyelemmel. Szintén október 23-án 16.00 órakor a Városház téren a „Miénk e föld!” című utcaszínházi produkció idézi meg a történelmi eseményeket, a hősöket és az áldozatokat.  A darabban a diákszínjátszók mellett a Szabad Színház két színészét láthatjuk, és közreműködik a Teleki Blanka Gimnázium kórusa is.
Október 24-én 11.00 órakor a székesfehérvári felsőoktatási intézmények közös megemlékezésével zárulnak az emlékező programok az Ötvenhatosok terén.


A kapcsolódó fotók letölthetőek a Galériából.



Szöveg: Havasi Tímea
Fotó: Simon Erika

 

 

 

Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Március
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
       
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.