Karácsonyig a Holdra oda és vissza – egymillió ember életéért

2018.10.26. 12:53
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2018. október 26. (péntek)
70 éves az Országos Mentőszolgálat. Galéria 
 
 
 
 
 
A 70 éves Országos Mentőszolgálatot ünnepelték ma a Megyeházán. A jelentős alapszolgálati tevékenységet végző szakembereknek dr. Cser-Palkovics András polgármester fejezte ki a város és a megye köszönetét, valamint a támogatások, a társadalmi felelősségvállalás fontosságát hangsúlyozta. Dr. Vörös Péter regionális igazgató beszédében a számokban is kifejezhető fejlődés kapcsán elmondta, hogy 800 mentőegység a 250 állomáson tavaly egymillió mentést oldott meg, amihez 40 millió km-t utaztak a mentősök: ha a Holdra oda és vissza utazna egy egység, karácsonyig kellene járnia. A szemléletes példa mellett kiemelte, hogy az intézmény működése több tekintetben is hungarikum, sehol máshol nincs egységes országos ellátás és képzés. 


A Megyeháza Dísztermében tartotta a fennállásának 70. évfordulója tiszteletére szervezett emlékülését az Országos Mentőszolgálat.

Dr. Cser-Palkovics András
polgármester a jubileumi emlékülés résztvevőit, és a téma fontosságát a megye első számú termének szimbolikájával emelte ki, és a köszönetét fejezte ki a szakembereknek. A nélkülözhetetlen tevékenységet végző Mentőszolgálat munkájára a települések méretétől függetlenül mindenhol szükség van: „Olyan alapszolgáltatásról van szó, amely az egészségügyi szolgáltatásokon belül is kiemelt jelentőséggel bír. Hiszen kifejezetten az emberrel, az emberi élettel foglalkozik. A mentés adja meg adott esetben nemcsak az egyénnek, de a családnak, tágabb közösségnek, településnek is az esélyt a továbbélésre – a mentőszolgálat szakembereinek a segítségével.” A 24 órás, nehéz életvitellel járó közszolgáltatás fejlesztésének a fontosságát hangsúlyozva felhívta a figyelmet a társadalmi felelősségvállalás, a támogatások szerepére – akár az eszközbeszerzés, akár a társadalom megbecsülését jelző morális támogatások tekintetében. 

Ma Magyarországon a legnagyobb egészségügyi intézmény az Országos Mentőszolgálat: mintegy 9000 dolgozó látja el nap mint nap azt a tevékenységet, ami lehetővé teszi a kórházon kívüli sürgősségi ellátás működését – mondta el az 1948-ban megalakult OM-ről Dr. Vörös Péter regionális igazgató. Már az 1956-os eseményeknél is több ezer ember életét mentették meg a bajtársak, akik közül többen megsérültek, illetve vesztették életüket a harcok során a megalakulást követően. 70 év alatt megháromszorozták a mentőállomások számát, a mentőegységek számát meghatszorozták, az akkori dolgozói létszámhoz képest pedig ma húszszor annyian dolgoznak, mint a kezdetekkor. A majdnem 800 mentőegység a 250 állomáson tavaly egymillió mentést oldott meg és ehhez 40 millió km-t utaztak: ha a Holdra oda és vissza utazna egy egység, karácsonyig kellene járnia.

Az intézmény hungarikumai között szerepel, hogy a mentőszolgálat országos, a segélykérések az OM-hez futnak be közvetlenül, egységes az irányítási rendszer, a felszerelés, és ami még ennél is fontosabb: a szakemberek országosan egységes képzésben részesülnek, mondta el Dr. Vörös Péter. A megyében 27 mentőegységen hatvan bajtárs lát el szolgálatot. A mentőszervezeteknek mindenképpen a társadalom elismerésére, támogatására van szükség, hogy a jövőben a hungarikumok még magasabb színvonalon működhessenek, tette hozzá.

A büszkén vállalt hivatásról, Fejér megye mentéstörténetéről és jelenéről Reszegi Imre tartott előadást, amiből kiderült, hogy a mentés az 1920-as évektől, még más néven kezdett el működni, a második világháború alatt pedig légoltalmi mentőszolgálattá alakult. A jelenlegi székesfehérvári mentőállomáson dolgozók a képzések mellett részt vesznek a társszervezetek rendezvényein vagy akár iskolai versenyeken. A megyében közel 426 ezer ember fölött őrködnek. A napi feladatok száma Székesfehérváron a legmagasabb: 15 ezer mentési feladatot látnak el egy évben, 2 millió kilométert utazva 44.450 beteg ellátásáért.

A rendezvény résztvevői – dr. Cser-Palkovics András polgármester fővédnökkel az élen – aláírták a megye és a város ellátásában elkötelezett ResQ Alapítvány támogatói nyilatkozatát. Az alapítvány jelentős szerepet vállal a hősképzés, a motiválás, a jutalmazás, valamint az eszközbeszerzés támogatásában.


A rendezvényen készült fotók letölthetőek a Galériából!







Szöveg: Fraller Ildikó
Fotó: Simon Erika

 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.