100 éve ért véget az első világháború az Osztrák-Magyar Monarchia számára

2018.11.03. 18:50
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2018. november 3. (szombat)
 
 
 
 
 
Pontosan száz éve, 1918. november 3-án a Giusti-villában, Padova közelében írták alá a Monarchia képviselői a fegyverszüneti egyezményt, amely nemcsak az első világháború végét jelentette hazánk számára, de az Osztrák-Magyar Monarchia felbomlását is. A jubileumi évforduló alkalmából a székesfehérvári katonai emlékhelyeken koszorúzással emlékeztek meg a nagy háborúban elesettekről.
 
1918. november 3-án a Padova melletti Giusti-villában írta alá az Osztrák-Magyar Monarchia és az Antant azt a fegyverszüneti egyezményt, amely pontot tett a Monarchia első világháborús szereplésére és egyben annak felbomlását is jelentette. A pótjegyzőkönyv értelmében a csak november 4-én három órakor életbe lépett okmány értelmében – többek között – a csapatoknak azonnal be kellett szüntetniük az ellenségeskedést, a Monarchia hadseregét, a békeállományú hadosztályon kívül, le kellett szerelni. Az osztrák hadvezetés a béke aláírását követően azonnal értesítette csapatait a fegyverszünet részleteiről, az olasz csapatok azonban a pótjegyzőkönyv szerint cselekedtek és még egy napig harcoló félként léptek fel. A háború utolsó napján több, mint 300000 monarchiabeli katona esett olasz hadifogságba.

 
 

A mai napon a száz évvel ezelőtt aláírt padovai békéről és a nagy háborúban elesett magyar katonákról Székesfehérváron, a katonai emlékhelyeken koszorúzásokkal emlékeztek meg. Katonai tiszteletadás mellett koszorút helyeztek el a Szentlélek Katonatemetőben; a 69-es gyalogezred emlékművénél, a Vörösmarty téren; a 17-es gyalogezred emlékművénél, a Zichy ligetben; a 10-es huszárok emlékművénél, a Városház téren és a központi első világháborús emlékműnél, a Fekvő katona szobránál a nagy háborús hősök tiszteletére. Székesfehérvár Önkormányzata képviseletében Róth Péter alpolgármester helyezte el a tisztelet virágait az emlékhelyeken. A néma megemlékezésen koszorút helyezett el Wilmek Tibor és Tanka Csaba, a Fejér Megyei Közgyűlés alelnökei, Dancs Norbert, a Székesfehérvári Járási Hivatal vezetője, Milkovich János, a 93. Petőfi Sándor Vegyvédelmi zászlóalj ezredese, valamint a katonai- és civil szervezetek képviselői.

 

 

 

 


A megemlékezéseken készült képek letölthetők a Galériából.

 

 

 


Szöveg: Torma Kinga Regina

Fotó: Simon Erika, Bácskai Gergely

 

 

 

 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.