„Ösvény az út mellett”

2018.11.05. 20:19
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2018. november 5. (hétfő)
Színházi előadással és kiállítással emlékeztek a lengyel önálló államiság 100. évfordulójára. Galéria
 
 
 
 
 
A Lengyel Függetlenség Napján, november 11-én ünnepli Lengyelország önálló államiságának 100. évfordulóját. Az ezzel kapcsolatos magyarországi megemlékezés-sorozatba Székesfehérvár több eseménnyel is bekapcsolódott. Az október 6-i 1918 méteres Lengyel Függetlenségi Stafétafutást követően ma a Lengyel Kutatóintézet és Múzeum „A függetlenség útjai - Polonia restituta 1918” című kiállítást dr. Cser-Palkovics András polgármester és Marcin Sokołowski konzul nyitotta meg a Vörösmarty Színház galériájában. Az ünnepi est Ewa Dankowska neves lengyel színésznő előadásával folytatódott a teátrum színpadán, ahol az „Ösvény az út mellett” című monodrámát láthatta a közönség.


"1918. november 11-én valóra vált számos lengyel nemzedék álma – újjászületett a lengyel állam. Lengyelország felosztása és 123 évnyi rabszolgaság, ruszifikáció és germanizáció után, a nagy felkelések után a szabad Lengyelország visszakerült a világ térképére." – olvasható a Szejm határozatában, amely a 2018-as évet a lengyel függetlenség visszaszerzése 100. évfordulójának alkalmából emlékévnek nyilvánítja. A dokumentum szerint csakis a hajthatatlanoknak köszönhető, hogy a lengyel nemzet győztesen került ki az évszázados próbából.

A lengyel állam önálló államiságának 100. évfordulójáról ünnepi esten emlékeztek meg Székesfehérváron. A Vörösmarty Színházban „A függetlenség útjai - Polonia restituta 1918” címmel nyílt kiállítás. A Lengyel Kutatóintézet és Múzeum vándorkiállításának megnyitóján dr. Cser-Palkovics András polgármester köszöntőjében utalt Székesfehérvár és Opole város, valamint Fejér megye és Opole vajdaság erős testvérvárosi, testvérmegyei kapcsolatára. „A magyar és a lengyel nép barátsága különleges a nemzetek között. Közös történelmünk során osztoztunk egymás örömében és bánatában egyaránt. Különösen igaz ez a nemzeteinket érintő sorsfordító eseményekre, akár az 1956-os magyar, akár az 1918-as lengyel eseményekre gondolunk. A tisztelet egyik alapja, hogy ismerjük egymás történelmét.” - hangsúlyozta a polgármester.

Marcin Sokołowski konzul a kiállítás kapcsán elmondta, a tárlat bemutatja, hogy milyen fegyveres harcok, politikai akciók és koncepciók, nemzetközi diplomáciai tevékenység vezetett ahhoz, hogy 1918. november 11-én Lengyelország visszanyerte függetlenségét. Ebben a harcban is segítettek a magyarok, hiszen szinte az utolsó pillanatban érkezett meg az a hatalmas lőszerszállítmány a Csepel-gyárból, amellyel tovább harcolhattak a lengyel állam szabadságáért.

A kiállítás megnyitóját követően Kazimiera Illakowiczówna „Ösvény az út mellett” című monodrámáját Ewa Dalkowska színésznő adta elő a Vörösmarty Színház nagyszínpadán. A darab az önálló lengyel állam kialakításában kulcsszerepet játszó Piłsudski marsall életét dolgozza fel, aki az első világháború közepétől haláláig komoly befolyással bírt a lengyel politikára, és fontos alakja volt az európai politikának is. Nagymértékben neki köszönhető, hogy Lengyelország 1918-ban, felosztása után 123 évvel visszanyerte a tényleges állami létét.

Az ünnepi esten készült fotók letölthetők a Galériából


fotó: Molnár Artúr
 

Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Március
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
       
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.