Új generáció új perspektívákkal - lezárult a MEP XVII. Nemzeti ülése Székesfehérváron

2019.03.19. 19:22
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2019. március 19. (kedd) 
 
 
 
 
 

A ma esti záró programmal véget ért a Modell Európai Parlament (MEP) XVII. Nemzeti ülése Székesfehérváron. Múlt csütörtök óta csaknem száz, az ország különféle pontjairól érkezett középiskolás modellezte az Európai Parlament működését bizottsági és plenáris üléseken, vitákon. A Városháza Dísztermében rendezett záró esten többek között külföldi tanulmányutakkal, nemzetközi továbbjutással és képzési lehetőséggel jutalmazták a legkiválóbban szerepelt diákokat.

A Modell Európai Parlament egy 1994-ben holland kezdeményezésre létrejött, kulturális, politikamentes nonprofit program, amely a középiskolásoknak szól. A diákcsoportok egy-egy uniós tagállamot képviselve, szerepjáték formájában mutatják be az Európai Parlament működését. Magyarország 2002 óta vesz részt a kezdeményezésben, az első nemzeti ülést 2003-ban rendezték meg hazánkban.

A MEP XVII. Nemzeti ülése március 14-től zajlott Székesfehérváron, a Teleki Blanka Gimnázium és Általános Iskola szervezésében. Az ország kilenc középiskolájából – Székesfehérváron kívül Budapestről, Győrből, Miskolcról, Szegedről, Szentendréről és Szolnokról – érkezett közel száz fiatal, akik egy-egy uniós tagállamot képviselve bizottsági és plenáris üléseket tartottak, vitáztak és lobbiztak a különféle témákban. A témák között szerepelt például az új iparágak és szolgáltatások támogatása, a megújuló energiák szerepének növelése, a női munkavállalók helyzete, az elektronikus hírközlésre vonatkozó szabályok, a szabad piaci verseny és a kartellezés, a klímaváltozás mezőgazdaságra gyakorolt hatása, az EU és Afrika kapcsolata, a szervezett bűnözés és a fertőző betegségek elleni küzdelem, illetve a szállítmányozás és környezetvédelem kapcsolata. A fiatalok rendkívül sokat tanultak, új perspektívákat alkalmazva gyarapították ismereteiket és fejlesztették érvelési készségüket a viták során.

A záró eseményen részt vett dr. Deutsch Tamás európai parlamenti képviselő, aki hangsúlyozta: minden ellenkező híreszteléssel ellentétben mi magyarok nagyon nagy hívei vagyunk az európai együttműködésnek. Az anyaországban és a határokon túl élő magyarok egyaránt azon közösségek közé tartoznak, amelyek körében nagy az európai összefogás elismertsége és az iránta való bizalom. Szabadságszerető nemzet vagyunk, ami mindezt még fontosabbá teszi. Feladatunk, hogy orvosoljuk az Európai Unió hibáit, és visszaadjuk a fiatalok lendületét, bizalmát az együttműködés iránt. Személy szerint támogat minden olyan kezdeményezést és rendezvényt, ami e célt szolgálja.

Vargha Tamás
külügyi államtitkár, országgyűlési képviselő szavai szerint az EU és a NATO szövetségek tagjaként valóban nagyon is komolyan vesszük az együttműködést. A május 26-i EP-választásra gondoljunk lehetőségként, ami továbbviszi az összefogást, és általa építhetjük tovább a mi Európánkat.

Mészáros Attila
alpolgármester Székesfehérvár nevében gratulált mindenkinek, aki az elmúlt hat napot végigdolgozta és végigküzdötte a MEP-en. Köszönetét fejezte ki a szervezőknek, a Teleki gimnáziumnak, a támogatóknak, a résztvevőknek és külön hangsúlyozta: Székesfehérvár kapuja nyitva áll a fiatalok előtt, jöjjenek akár osztályközösségként, akár a helyi felsőoktatás leendő hallhatójaként.

Ráczné Kálmán Anikó
, a házigazda Teleki igazgatója többek között arról beszélt: kifogyhatatlan lelkesedés, intelligencia, profi bizottsági munka, demokratizmus, kiváló háttérmunka, kulturált vitakészség és átgondolt érvelés jellemezte az elmúlt napokat.

A záró ülésen jutalmazták a MEP résztvevőit. Kiváló felszólalásaik alapján 25-en kaptak brüsszeli tanulmányutat felkészítő tanáraikkal együtt, dr. Deutsch Tamás jóvoltából. Angol nyelvtudásuk alapján 16-an részesülnek abban a lehetőségben, hogy részt vegyenek a MEP budapesti regionális, valamint máltai és stockholmi nemzetközi ülésein. Az összefoglaló teljesítménypontozás szerinti legjobb 20 diák oklevelet vett át, míg a legkiválóbb nyitó-, záró- és ellenbeszéd, a legjobb módosító beszéd és a plenáris felszólalás előadói egyenként 100 ezer forint értékű retorikai és beszédtechnika képzésen vehetnek részt. 

A záró beszédet Heincz Barnabás, a nemzeti ülés elnöke tartotta. Úgy véli, a MEP elsősorban új perspektívákat kínál, megteremti azt a látószöget, hogy szembe jöjjön például egy Erasmus Plusz pályázat, egy külföldi gyakornoki program, vagy éppen egy ösztöndíj. Kijelenthető, hogy a magyar fiatalságnak soha nem volt annyi lehetősége, mint manapság.

A kapcsolódó fotók letölthetőek a Galériából.

–    Vége –


Szöveg: Havasi Tímea

Fotó: Molnár Artúr

 
 
 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.