Tájsebészet Fejérben

2019.03.21. 15:43
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2019. március 21. (csütörtök) 
Több mint 200 köbméter illegális hulladékot számoltak fel az önkéntesek.      Galéria  
 
 
 
 
 
 
Sikeresen folytatódott 2018-ban is az illegálisan lerakott hulladék felszámolása Fejér megyében, a Tájsebészet program keretében. A Gaja Környezetvédő Egyesület felhívásához 22 megyei szervezet és intézmény csatlakozott mintegy 1.500 önkéntessel, akik 225 köbméter hulladékot számoltak fel, és helyeztek el engedélyezett helyeken. A pályázat díjátadóját a Hiemer-házban tartották ma délután.

A Hulladék Munkaszövetség 2001 áprilisában indította el a Tájsebészet elnevezésű országos programját. A kampányt országos szinten 2006-tól már nem hirdették meg, azonban Fejér megyében a Gaja Környezetvédő Egyesület felhívásaira minden évben tucatnál több, önkéntesekből álló csapat veszi fel a küzdelmet a tájsebek begyógyításáért.

Fejérben a legutóbbi évek jellegzetessége volt, hogy jelentős szerepet vállaltak a hajléktalanok az erdőrészek, lakóhelyük közelének megtisztításában, valamint újdonság a Vadex szerepvállalása is. A Denso Gyártó Magyarország Kft. a felszámolási munkákban, jutalmak beszerzésében, a Depónia Nonprofit Kft. és a Városgondnokság a hulladék-elhelyezési és szállítási költségek támogatásában vállaltak jelentős szerepet. Az Agrárminisztérium, a Nemzeti Együttműködési Alap és Székesfehérvár Önkormányzata a szervezési, felszámolási és értékelési munkát segítette.

2018-ban 22 megyei civil szervezet, intézmény és közösség kapcsolódott a programhoz mintegy 1500 önkéntessel, akik 225 köbméternyi illegális hulladékot számoltak fel, és helyeztek el engedélyezett helyeken. Becslések szerint a közösségek tavalyi munkájának értéke eléri a 4-5 millió forintot.

A Tájsebészet program díjátadóját évek óta a Hiemer-ház házasságkötő termében tartják, így volt ez ma is. Székesfehérvár Önkormányzata nevében Mészáros Attila alpolgármester fejezte ki köszönetét az önkénteseknek, akiknek tevékenysége nagyon fontos és példaértékű. Ugyancsak megköszönte a Gaja Környezetvédő Egyesületnek, hogy több mint két évtizede rendszeresen felvállalja a program szervezését.
Úgy fogalmazott: „Annak a munkának, melyet hosszú évekkel ezelőtt elkezdtünk, sajnos még nincs vége. Továbbra is vannak olyan felelőtlen embertársaink, akik a természetet, a környezetet nem kímélve a hulladékokat nem a megfelelő helyekre teszik. Itt, a városban mindent megteszünk annak érdekében, hogy a legális elhelyezés lehetőségét megteremtsük akár a lakossági hulladékudvarban, akár Csalán.” – mondta. Hozzátette, a városban egyre több környezetvédelmi fejlesztést tudnak megvalósítani, ide tartozik többek között a Sóstó Természetvédelmi Terület rehabilitációja és a Fehérvár tüdeje-program.

Juhász László környezetvédelmi tanácsnok szintén megköszönte a program résztvevőinek munkáját. Jó példaként említett egy, a közösségi médiában megjelent hírt egy fiatalemberről, aki személyes akciójaként maga tisztított meg egy szemetes területet. Az akció rendkívül népszerű lett, ami nagyon örvendetes csakúgy, mint azok az elgondolások, hogy a kormány büntetné a szemetelést.

A Tájsebészet program országos jellege 2006-ban megszűnt, és vannak olyan megyék, ahol nem is tudják megszervezni. Azonban Fejérben nemhogy csökken, de inkább növekszik a kezdeményezés népszerűsége. A kapcsolódott szervezetek ráadásul nem egy-egy napon, hanem rendszeresen, az év több napján végzik munkájukat – fogalmazott Gárdonyi László, a Gaja Környezetvédő Egyesület tanácsadó irodájának vezetője. Hozzátette: a programnak nagyon fontos környezeti nevelési szerepe is van, hiszen a résztvevők szembesülhetnek Magyarország köztisztasági problémáival, és a megoldás keresése közben kialakul bennük a környezettudatos szemlélet.

A köszöntőket követően a kapcsolódott szervezeteket és intézményeket környezetbarát ajándékcsomaggal jutalmazták meg a díjátadón.


A kapcsolódó fotók letölthetőek a Galériából

 

–    Vége –

Szöveg: Havasi Tímea

Fotó: Simon Erika

 

 
 
 
 
 
 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.