„Lengyel-magyar két jó barát...”

2019.03.22. 16:11
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2019. március 22. (péntek)
 
 
 
A Lengyel-Magyar Barátság Napját ünnepelték Székesfehérvár testvérvárosában, Opoleben. A három éve átadott, az 1956-os eseményeknek emléket állító kopjafánál közös főhajtással rótták le tiszteletüket a székesfehérvári és Fejér megyei delegáció tagjai mellett Opole városának vezetői és Opole Vajdaság képviselői is. A megemlékezést a városi és a megyei küldöttségek egyeztetése követte.


Már 41 esztendőre nyúlik vissza Székesfehérvár és Opole hivatalos testvérvárosi együttműködése, melyet az évek során többször írásban erősítettek meg a város vezetői. A szoros kapcsolatot mi sem mutatja jobban, mint a számtalan közös látogatás és a különböző együttműködések. A két város az évek során – egyszer Székesfehérváron, egyszer Opoleben - rendszeresen közösen ünnepli a Lengyel-Magyar Barátság Napját.

Az idei évben Opole invitálására Lengyelországba érkezett a székesfehérvári és a Fejér megyei delegáció, hogy a helyi város vezetéssel és a vajdasági képviselőkkel közös főhajtással emlékezzenek meg a jeles napról. Az ünnepségen megkoszorúzták a Horváth János fafaragó művész által készített, az 1956-os eseményeknek emléket állító oszlopot. Székesfehérvár Önkormányzatát Deák Lajosné önkormányzati képviselő, a határon túli magyarokkal kapcsolatos feladatok tanácsnoka, Horváth-Tancsa Ágnes önkormányzati képviselő, a családügyekkel kapcsolatos feladatok tanácsnoka, Kiss Judit, a Pénzügyi Bizottság tagja és Radics József, a Gazdasági Szakbizottság tagja képviselte. A Fejér Megyei Önkormányzat részéről dr. Kovács Zoltán jegyző, a Fejér Megyei Önkormányzati Hivatal vezetője, valamint Balogh Zoltán és Horváth András Tibor megyei képviselők koszorúztak. Az ünnepségen elhangzott Zbigniew Herbert, a XX. század egyik legmeghatározóbb költőjének 1956-ról írt A magyaroknak című verse, melyet a magyar vendégek Gömöri György, 56'-os emigráns, cambridge-i professzor fordításában hallhattak.

A nap programjai a delegációk számára külön-külön egyeztetésekkel folytatódtak. A városi képviselők Opole alpolgármesterével, és a hivatal igazgatóiból álló képviselőkkel találkoztak, ahol a jógyakorlatok cseréje mellett sport, oktatási és gazdasági témákban egyeztettek. A megbeszélésen részt vett dr. Szubert László Marek, Magyarország krakkói Főkonzulátusának konzula is, aki többek között a Waclaw Felczak Alapítvány által támogatott lehetőségeket ismertette a résztvevőkkel.

A programokon készült fotók letölthetőek a Galériából.
 
 


Szöveg és fotó: Torma Kinga Regina

 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.